Czwartek 09.02.2012

Alicja Janosz: "BYŁAM MARIONETKĄ"

Alicja Janosz

Alicja Janosz:

Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji Idola nie ma zbyt dobrych wspomnień z czasów swojej krótkiej sławy. 10 lat zajęło jej dojście do siebie po tym szoku i ułozenie sobie życia na nowo. Trudno się dziwić, że może mieć żal do ludzi, którzy nie potrafili pokierować karierą, którą jej obiecywali.

Mając 17 lat i będąc marionetką w machinie jaką jest show biznes, nie może być lekko - wspomina w rozmowie z Faktem. Najtrudniejsze było dla mnie to, że spadła na mnie odpowiedzialność za decyzje nienależące do mnie w rzeczywistości. Tekst o jajecznicy był Patrycji Kosiarkiewicz, a nie mój, ale ja go zaśpiewałam, więc to ja stałam się obiektem kpin. Myślący ludzie, chcący rzetelnie mnie oceniać, będą to robić przez pryzmat tego, co sama tworzę w swoim dorosłym życiu, a nie przez durną frazę w tekście piosenki, która w gruncie rzeczy była o czymś zupełnie innym i którą wykonałam mając naście lat.

Długo takie opinie były dla mnie bardzo bolesne i krzywdzące, ale wiem, że głową muru nie przebiję i ten idiotyzm jeszcze długo będzie się pojawiał przy moim nazwisku. Nie mam na to wpływu. Mogę jedynie nagrywać najlepsze dźwięki, jakie tylko potrafię i starać się przekształcić w świadomości odbiorców tę jajecznicę w wyborny kawior.

Może trochę szkoda, że jej przykład nie stał się przestrogą dla innych. Wielu młodych wokalistów nadal myśli, że droga do popularności prowadzi przez telewizję. Mimo że idealnym miejscem do zdobycia pierwszych fanów stał się przecież już dobrych parę lat temu Internet. Dzięki niemu można pominąć etap "jajecznicy".

Obecnie Janosz promuje swoją nową płytę, nagraną po latach milczenia.

Po Idolu miałam kontrakt na sporą liczbę płyt, a nie na określony czas - wyjaśnia w tabloidzie. Umowa ograniczała moją swobodę twórczą. Kiedy doświadczyłam tego, w jaki sposób kontrakt ten mnie ogranicza i kiedy muzyka stała się dla mnie priorytetem, zdecydowałam, że chcę być niezależnym twórcą i choć nie prędko, to przy bezinteresownej pomocy kilku wspaniałych osób, udało mi się to osiągnąć. Patrząc na siebie sprzed dziewięciu lat widzę kogoś na pewno o wiele mniej asertywnego niż w tej chwili.

Trzymacie za nią kciuki? Trudno chyba życzyć jej źle.

Alicja Janosz:

Komentarze (368)

Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:42
gość: brzydka jak psi kutas
A ty co o sobie myslisz?
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:43
gość: a ja uwazam,ze filnta powinna byla wygrac.
Tez o niej ostatnio cicho.............
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:44
gość: mam to gdzies! nie znam jej
gdzies mam ACTA!!!!
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:46
A ja mam ACTA daleko w poważaniu !!!!
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:46
Chciałam zauważyć, że sami przykładacie się do wiary tych telewizyjnych gwiazdek w swój geniusz. Co jakieś szoł ruszy, zalewacie swój serwis notatkami o Szpakach-Srakach.
Odpowiedz
0 0
zgłoś
lolo 09.02.2012 13:46
Miała szanse, żeby robić karierę, ale po prostu jej nie wykorzystała
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:51
mi najwiekszy niesmak pozostal po World Idol... gdzie tandetna Ala w fikusnym rozowym stroju z irokezem na glowie odpowiadala na zalosne zaczepki Wojewodzkiego zasiadajacego w jury obok Simona Cowella- w rownie zalosny sposob..mowila cos o Bogu i spadajacych samolotach.wstyd dla Polski.
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:51
po co sie o niej pisze, skoro to żadna gwiazda...
Odpowiedz
0 0
zgłoś
MagdalenaP 09.02.2012 13:52
Byłam marionetką... a jestem kretynką ...
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:54
Alu są gorsze teksty........jesteś sliczną dziewczyną o pięknym głosie
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:55
gość: po co sie o niej pisze, skoro to żadna gwiazda...
a gdzie Ty widzisz gwiazdy no chyba ze rąbniesz się w głowę...Ludzie to nie gwiazdy
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:55
gość: co media potrafią zrobić z młodą, niedojrzałą wokalistą
no nie
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:57
gość: WZRUSZYŁAM SIĘ.... To straszne, jak ona może z tym żyć???
Wydra, Flinta i Makowiecki byli dorośli, a A. Janosz była wtedy jeszcze dzieckiem. Tak trudno skojarzyć fakty? A jej najnowsza płyta jest rewelacyjna. Jak usłyszałam w radiu byłam przekonana, że to jest jakiś jazzowo-bluesowy zagraniczny zespół. Kapitalne, osobiste teksty i dojrzała muzyka, ale nie dla mas.
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:59
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 13:59
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:00
gość: jej czas minął. Alu- trzeba zająć się czymś innym w życiu, a śpiewanie zostawić jako hobby...
czas to minal na fllinte.
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:00
dobry wywiad:
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:01
dobry wywiad: www.przystanekstudent.pl/filmy/177/w_stylu_vintage_wywiad_z_alicja_janosz
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:01
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:02
Może i jest bardziej asertywna, ale nadal śpiewa z dziecięcą manierą w głosie. A wiem, że stać ją na coś lepszego. Te jej obecne piosenki może nie mają jajecznicy w tekście, ale są mdłe.
Odpowiedz
0 0
zgłoś
ivss 09.02.2012 14:04
Flinta i Wydra nie wdepnęli tak jak ona :P
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:05
trza bylo nie spiewac
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:07
gość: pff. brodka też wygrała idola w tak młodym wieku i żadna z jej piosenek nie była takim idiotyzmem jak. 'zbudzilam sie, nie bylo zle.. jajecznica. tralalala.'
Nie każda dziewczyna w wieku 17 lat jest dojrzała tak,jak Brodka.Ala była dziecinna i to skrupulatnie wykorzystano.Mogła już wtedy być konkurencją dla np.Patrycji Kosiarkiewicz.Zachwycali się nią jurorzy:i Jacek Cygan,i Ela Zapędowska i nawet Kuba Wojewódzki.Ja to pamiętam i dlatego Szlak mnie trafiał,że ją w taki paskudny sposób potraktowano.
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:08
ide do sracza zrobic brazowa zrzutke, bo mi sie zajebiscie nudzi....
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:08
Tak, opowiada głupoty, bo nie potrafiła się wybić jak Flinta czy Dąbrowska z jej czasów.
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:09
Ala ,trzymaj sie.Jeszcze wyplyniesz.
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:10
11 lutego - EUROPA protestuje przeciwko ACTA!! znajdz wydarzenie na facebooku odnośnie twojego MIASTA!!! ZAPOZNAJ SIE ZE SZCZEGÓŁAMI !!
a ja ACTA mam gdzies!! Protestować nie będę!! i Tuska lubie!! A jak ktoś mnie zwymyśla to ma go w tym samym miejscu co ACTA!!!
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:12
Wszyscy krytykują i oceniają Alę. Jednak ona nie mogła decydować o niczym, tylko robić co kazano. Tak to wygląda, ktoś idzie do programu, myśli, że wygrana pomoże w karierze i faktycznie dzięki tym programom ktoś może zostać zauważonym. Jednak moim zdaniem, największym przegranym, w tego tupu programach, jest zwycięzca. Staje się po prostu marionetką. Mam nadzieję, że ludzie jak posłuchają nowej płyty Alicji, zmienią zdanie - bo piosenki są naprawdę świetne !!!
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:15
ale brzydal
Odpowiedz
0 0
zgłoś
gość 09.02.2012 14:20
Jaką swobodę twórczą?? O czym ona gada. Ona nie jest artystką i nigdy nią nie była. To że się umie śpiewać nie znaczy że już się jest artystą. Żeby być artystą trzeba coś tworzyć, mieć dorobek jakiś swojej pracy artystycznej. A jak widać w wielu przypadkach (Michał Szpak) telewizja stara się wykreować coś z niczego. Taki Fredy Mercury tworzył teksty piosenek już jak miał naście lat. Tworzył i chował je pod poduszkę jeszcze wtedy. To był artysta. A ktoś kto zdaje się na teksty innych nie jest żadnym artystą, nie ważne ile ma się lat.