Trwa ładowanie...
Przejdź na

Neonatolog o ustawie antyaborcyjnej: "Nie da się zatrzymać postępu w medycynie"

196
Podziel się

"Konsekwencje są tak ogromne, że trudno to sobie wyobrazić. Narodzi się wiele dzieci, którym nie będzie można pomoc".

bCGSrfOt

Skierowany do prac w komisji projekt zaproponowany przez Ordo Iuris zakłada całkowity zakaz aborcji oraz karę do 5 lat pozbawienia wolności dla kobiet i lekarzy usuwających ciąże. Ustawa antyaborcyjna uderzy również w możliwość wykonywania badań prenatalnych, które pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości w rozwoju płodowym dziecka.

Konsekwencje jakie może nieść ze sobą wejście w życie ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne skomentowała w studio Dzień Dobry TVN, profesor Ewa Helwich:

Konsekwencje są tak ogromne, że trudno mi to sobie wyobrazić. Ciągle nie dowierzam, że to jest możliwe. Nie da się zatrzymać postępu w medycynie. Badania prenatalne nie są wykonywane, żeby tej ciąży się pozbywać, tylko zadbać o opcję najlepszą dla dziecka. Są możliwości pomocy dziecku. Kiedy o tym nie wiemy, taką pomoc się likwiduje. Pamiętam czasy przed badaniami prenatalnym. W pierwszym trymestrze chodzi o zauważanie odpowiednich cech, które mogą być zagrożeniem, taka pacjentka musi być tylko nadzorowana. Badania powtarzane są w takich terminach, żeby było widać ewolucje zmian. Narodzi się wiele dzieci, którym nie będzie można pomoc. W większości przypadków, dzięki badaniom prenatalnych można pomoc. Powinno pozostać tak jak jest, powinniśmy mieć możliwość rozwijania działań, które służą dzieciom.

bCGSrfOv
bCGSrfOB

Źródło:Dzień Dobry TVN/x-news

bCGSrfOW
KOMENTARZE
(196)
gość
4 lata temu
Nie chodzi o zabijanie dzieci tylko o możliwość wyboru. Nie każda kobieta chce rodzić. Płód to nie dziecko, wiec nie piszcie o zabijaniu dzieci.
gość
4 lata temu
Zabierzcie tych katolickich oszołomów!!! NIE KAŻDY JEST KATOLIKIEM, NIE KAŻDY PODZIELA ICH POGLĄDY!!! Dlaczego w świeckim państwie mają nam narzucać swoje skrajne przekonania. Dlaczego ktoś ma decydować, czy mam urodzić chore dziecko, przechodzić traumę opieki i poświęcenia? Znam kobiety po aborcjach, płody były poważnie uszkodzone, ich traumy się kończyły kilka tygodni po aborcji, bo ulga, że nie będą patrzyły na umierające dziecko po porodzie jest wielka. Teraz mają zdrowe dzieci i z nimi mają wystarczająco dużo obowiązków i kłopotów. Niech te zapyziałe dziady dadzą nam spokój ze swoimi wstecznymi poglądami!!!
Agata
4 lata temu
Gdy u znajomej podejrzewali , ze dziecko ma wodoglowie wtedy dopiero dowiedziałam sie , ze dreny odprowadzające nadmiar plynu wprowadza sie dziecku juz w łonie matki . Jakim podłym i głupim człowiekiem trzeba być aby zabronić leczenia w ciąży
bCGSrfOX
gość
4 lata temu
teraz dokonuje się operacji w łonie matki, jeśli dziecko jest chore można je uratować przez operacje albo podawanie leków w trakcie ciąży- badanie prenatalne to umożliwiają - to nie jest zabijanie
gość
4 lata temu
Nie chcę sobie nawet wyobrażać co będzie dalej! Zakaz antykoncepcji, nakaz rzucania na tacę czy obowiązek posyłania jednego z 6-tki dzieci do zakonu?
Najnowsze komentarze (196)
gość kassandr...
4 lata temu
Wreszcie ktos napisal prawde o tym,jakim koszmarem jest zycie z osoba chora z zespolem Dawna. To nie jest slodki muminek,grzeczny i mily. To potwor,zlosliwy,nie do ogarniecia. Godek ma takie cudo w rodzinie,ma tez Patryk Jaki. Ciekawe co powiedza za kilka lat,kiedy te ich cudowne pociechy pokaza prawdziwe oblicze,spowodowane choroba. Nie bede im wspolczuc,tak jak nie wspolczuje zadnej kobiecie,ktora urodzila takie dziecko. Miala mozliwosc wyboru,skoro nie skorzystala...jej problem.
gość
4 lata temu
To takie uspakajanie kobiet na silę. Jak płód okaże się chory, to nie będzie się wzbudzać w kobiecie paniki i każe jej się go donosić do końca.
gość
4 lata temu
To takie uspakajanie kobiet na silę. Jak płód okaże się chory, to nie będzie się wzbudzać w kobiecie paniki i każe jej się go donosić do końca.
Magda
4 lata temu
Lepiej zapobiegać niż zabijać .
gość
4 lata temu
a wlasnie ze w projekcie jest mowa o wykluczeniu tych badan by kobiety sie nie uprzedzaly ze bede mialy chore dzieci. Przeczytaj uwaznie projekt ustawy a dopiero komentuj
wii
4 lata temu
Płód to nie dziecko? To po co ratujemy te płody co to to się za wcześnie urodziły? przecież to tylko przedwcześnie urodzone płody, w zasadzie to skupisko różnych komórek które tworzą kończyny, narządy i skórę. Też mi...
gość
4 lata temu
Tak sobie myślę że gdybym miała urodzić się jako bardzo"uszkodzony" człowiek to wolałabym nie urodzić się wcale. Wiec panowie obrońcy życia nie każdy by wam za taką "szansę" podziękował
Maryla
4 lata temu
Jak zwykle porusza sie problem aborcji , by rozjuszyc i podzielic spoleczenstwo , co prawdopodobnie ma przykryc jakies inne, wazniejsze politycznie sprawy !!! Nie dajmy sie mediom manipulowac!
bCGSrfOP
gość
4 lata temu
przeczytaj najpierw projekt ustawy...bo albo przeczytalaś/łeś pierwsze słowo resztę sobie dopowiadając albo nie umieszcz czytać ze zrozumieniem!!!!
gość
4 lata temu
Dobrze ,ze jestem stara
gość
4 lata temu
Żaden lekarz nie wykona zabiegu ratującego życie na płodzie, kiedy jest 40 procent szans na poronienie, chociaż w 60 procentach przypadków dzieci przeżywają i rodzą się już zdrowe. Nie pozdrawiam.
gość
4 lata temu
Zrozum, że badania prenatalne mogą (!) wiązać się z pewnym ryzykiem dla dziecka. Czasem niewielkim, np. 2-3%. Ale jednak Dlatego lekarze nie będą chcieli się narażać. Lekarz ma w czasie lat pracy tysiące pacjentek, a więc kilka razy zdarzy się to nieszczęście. Proste?
gość
4 lata temu
usunelam martwa 5 tygodniowa ciaze,I co ??? wsadzicie mnie do p*****a ???
gość
4 lata temu
No widzę po tobie, że nie potrafią czytać.
...
Następna strona
bCGSrfPr