Trwa ładowanie...
Przejdź na
Sima
|

Aleksandra Domańska broni używanej przez siebie formy "KIEROWCZYNI": "Skoro mamy język, który określa płeć, TO CZAS NA ZMIANY"

246
Podziel się:

W udzielonym niedawno wywiadzie Aleksandra Domańska nazwała siebie kierowczynią. Feminatyw słowa "kierowca" nie spodobał się internautce, która nazwała zjawisko tworzenia żeńskim form wyrazów "cyrkiem".

Aleksandra Domańska broni używanej przez siebie formy "KIEROWCZYNI": "Skoro mamy język, który określa płeć, TO CZAS NA ZMIANY"
Aleksandra Domańska broni użycia przez siebie feminatywu "kierowczyni" (AKPA)

Aleksandra Domańska jest nie tylko aktorką, ale też aktywistką działającą na rzecz kobiet. Jej wpisy w mediach społecznościowych nie dotyczą ulubionych kremów, reklam kuchennych okapów czy ubrań od zaprzyjaźnionych projektantów - Domańską zajmują problemy większego kalibru.

Ostatnio gwiazda serialu "Mecenas Porada" udzieliła wywiadu serwisowi Styl.pl, w którym podjęła temat zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie. Domańska mówiła o rosnącej sile kobiet i potrzebie dojrzewania do nowych ról.

Niestety epokowym zmianom towarzyszą duże napięcia. Jechałam do pani na spotkanie i zostałam koszmarnie otrąbiona przez dwóch kierowców, bo ich zdaniem jechałam zbyt wolno, szukając miejsca do zaparkowania. Ludzie są sfrustrowani i najmniejsze rzeczy wytracają ich z równowagi - zauważyła Domańska.

Zobacz także: Aleksandra Domańska kpi Julii Wieniawy

Jeszcze parę tygodni temu zareagowałabym nerwowo, bo nie znoszę, kiedy ktoś na mnie trąbi. Jestem sprawną kierowczynią i dobrze prowadzę auto. Jeśli chcę zaparkować, to w warunkach komfortowych. I bez poganiania pełno jest wokół stresu. Nie mam potrzeby naddawać go sobie z powodu cudzych frustracji - podkreśliła aktorka.

O ile meritum wywiadu przypadło do gustu fanom Domańskiej, o tyle część z nich nie mogła zrozumieć, dlaczego aktorka użyła w swojej wypowiedzi formy żeńskiej wyrazu "kierowca".

Mądry wywiad, ale po co ta zmiana, te żeńskie dziwne nazwy. Sprawna kierowczynia? Co to jest. Nie wiem jak inni, ale jak mnie nauczano języka polskiego, czegoś takiego nie było. Jestem sprawnym kierowcą, jestem kobietą, ale i kierowcą… itd., sorry, ale ja wysiadam, mam dość tego zwariowanego świata, dbajmy o kobiety, kobiecość. Walczmy, by być dostrzegane i doceniane, ale nie róbmy z tego cyrku - zaapelowała internautka.

Na odpowiedź Domańskiej nie trzeba było długo czekać.

Skoro już mamy taki język, który określa, płeć, to czas na zmiany. Tym bardziej w tym kraju - napisała, podkreślając ostatnie zdanie.

Ma rację?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(246)
J.
3 lata temu
Ciekawe czy jest też człowieczką? 🤔 bez przesady kobito.
wendy
3 lata temu
uhuhu kolejna wojowniczka rusza na wojne językową... i to jest najlepeszy dowód na to że te wojowniczki ''feministki'' nigdy nie będą brane na poważnie, przecież to jest cyrk na kółkach,kompleksy i jakaś maniera feminizacji wszystkiego co stanie na drodze ;D a niech bedzie KIEROWNICĄ ;D
Nie
3 lata temu
Nie cierpię żeńskich form nazw zawodów. Brzmią niepoważnie.
Joanna
3 lata temu
Jestem niezależną kobietą , 20 lat pracy zawodowej, własne mieszkanie, wiele pasji życiowych, skończone tzw męskie studia i przyznam, że nie wiem o co chodzi. Mogę być kierowcą, minister, inżynierem. Nie mam z tym problemu. Nie odbiera mi to godności. Kobiety, które najwięcej o tym mówią, że mają problem, mają największe kompleksy w stosunku do mężczyzn. Czują się gorsze i dlatego potrzebują zmian językowych. Silna kobieta nie ma z tym problemu.
Mikkki
3 lata temu
Cyrk. Nie lubię takich "ukobieconych" określeń .. jestem kobietą ale diagnosta a nie diagnostka czy diagnostyczna. Tak samo beznadziejnie brzmią wszelkie psycholozli i ginekolozki
Najnowsze komentarze (246)
To mówię ja, ...
3 lata temu
Cały czas mówię, że to świetne dla mnie czasy. Skoro użytkownicy fb i instagrama mają takie problemy, to gdy im wyłączą internet, podbiję ten świat, uzbrojona tylko w nóż do masła. I tak, jestem kierowcą, a nie jakąś minią, ninią, czy jak tam.
Yyyy
3 lata temu
A kierownicą nie jesteś?
ona30
3 lata temu
sama nie wiem... dla mnie nie brzmi to dobrze. i wcale nie ujmuje kobietom brak odmiany damskiej.. hmmm nie no sama nie wiem, ale wole chyba być kierowcą, lekarzem, czy programistą niż dołożyć końcówkę żeńską.. hmm
kobieta
3 lata temu
Tak serio to przerażające te czasy i problemy pierwszego świata, poprawność polityczna. I pomyśleć o co kiedyś walczyły feministki a o co dziś te panie.
do xyz i toja
3 lata temu
A czy robotnik? śmieciarz? to wam brzmi dumnie? trochę hipokryzja wyszukiwać argumenty które nie są wyjątkiem dla jednej płci.
do xyz i toja
3 lata temu
A czy robotnik? śmieciarz? to wam brzmi dumnie? trochę hipokryzja wyszukiwać argumenty które nie są wyjątkiem dla jednej płci.
Kierownik
3 lata temu
Skoro dziala to w dwie strony to w takim razie ja nie trzymam kierownicy tylko kierownik.
MIMI
3 lata temu
BIEDNA CZŁOWIECZKA! Jestem kobietą, jestem człowiekiem.
aaaa
3 lata temu
"Kierowczyni" i inne feminatywy być może dziwnie Wam brzmią ale to poprawne formy. Chcesz - używaj, nie chcesz - nie używaj. Tak ciężko zrozumieć?
J.J.
3 lata temu
Woźnica ma końcówkę żeńską.
Marti
3 lata temu
Nienawidzę, gdy ktoś nazywa mnie graficzką. Skończyłam studia z tytułem magistra grafika, a nie graficzki (plus nie wiem... magisterki? :-D ) Śmieszne to i głupie.
aboco
3 lata temu
dawniej było prościej, podsyłało się takiej chłopa "dynamitem od pługa oderwanego" i ... przez jakiś czas był spokój, teraz to takiej nawet pustelnik by nie tknął ... takie czasy ...
Ghb
3 lata temu
Nie „kierowczyni” lecz „kierownica” :)
jcgs
3 lata temu
Kobieta muzyk to oczywiście muzyczka. ;)
...
Następna strona