Trwa ładowanie...
Przejdź na
Maks
Maks
|
aktualizacja

Andrzej Mularczyk NIE ŻYJE. Twórca "Sami Swoi" miał 94 lata

46
Podziel się:

Andrzej Mularczyk zmarł w wieku 94 lat. Był polskim scenarzystą, pisarzem i to on stworzył kultowe dialogi do "Sami Swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć". O jego śmierci poinformował przyjaciel.

Andrzej Mularczyk NIE ŻYJE. Twórca "Sami Swoi" miał 94 lata
Zmarł Andrzej Mularczyk. Twórca "Samych swoich" i "Domu" (AKPA)

Andrzej Mularczyk, znany i ceniony pisarz i scenarzysta nie żyje. Jego twórczość, obejmująca takie arcydzieła jak trylogia "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj albo rzuć", a także serial "Dom", na zawsze zapisała się w historii polskiego kina i telewizji. Miał 94 lata, a o jego śmierci poinformował w sieci bliski przyjaciel rodziny, co zostało potwierdzone przez portal Film Polski.

Andrzej Mularczyk rozpoczął swoją twórczą drogę w 1943 roku, publikując anonimowo w konspiracyjnym piśmie "Dźwigary". Od tamtej pory jego talent nieustannie rozwijał się, a on sam stał się jednym z najważniejszych twórców polskiej kinematografii i literatury. Był autorem Słuchowisk Polskiego Radia. Prywatnie był bliskim przyjacielem rodziny mojego ś.p. dziadka, sąsiadem, działkowiczem znad Narwi. To on wiózł moich rodziców do ślubu. Świeć Panie nad jego duszą - napisał przyjaciel zmarłego w serwisie X.

Twórczość Andrzeja Mularczyka wyróżniała się błyskotliwym humorem, trafnymi obserwacjami ludzkiej natury i głębokim zrozumieniem codziennych realiów. Stworzył on postacie, które na zawsze zapisały się w pamięci widzów, a jego dialogi stały się cytatami, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gwiazdy szczerze o działalności w sieci i misji w social mediach

Andrzej Mularczyk: Kim był?

Andrzej Mularczyk to nie tylko twórca filmowych klasyków, ale także ważna postać w kontekście polskiej tożsamości kulturowej. Jego dialogi, pełne humoru i życiowej mądrości, na zawsze wpisały się w historię polskiego kina. Trylogia o Kargulach i Pawlakach, czyli "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", stała się symbolem polskiej komedii, ukazując w zabawny sposób relacje międzyludzkie i rodzime absurdy.

Serial "Dom" z kolei poruszał trudne tematy związane z polską historią, ukazując losy mieszkańców warszawskiej kamienicy od czasów przedwojennych do współczesności. Jego prace nie tylko bawiły, ale także zmuszały do refleksji, ukazując realia życia w Polsce na przestrzeni dziesięcioleci.

Andrzej Mularczyk był artystą, który potrafił uchwycić istotę polskości, przekazując ją w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. Jego twórczość będzie inspirować kolejne pokolenia scenarzystów i reżyserów, którzy będą czerpać z jego dziedzictwa. Pamięć o nim będzie trwać wiecznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
pudelek.pl
KOMENTARZE
(46)
RIP
4 tyg. temu
I to był człowiek wart zapamiętania! To, jak "rozpisał" trylogię o Kargulach i Pawlakach, to mistrzostwo świata. Pięknie pożył i niech teraz spoczywa w pokoju.
Aneta
4 tyg. temu
Piękny wiek. Pokój jego duszy.
Iga
4 tyg. temu
Piękny wiek ♡
Gość
4 tyg. temu
Twórca "Samych Swoich", Maks. Po polsku odmieniamy. Ale skad ty byś to miał wiedzieć....
Bob
4 tyg. temu
Życie jest krótkie co to jest 94 lata całe nic.
Najnowsze komentarze (46)
kondolencje �...
4 tyg. temu
Dopiero dzisiaj, teraz, dowiaduję się o jego śmierci. To wzruszające. Pan dał mu długie życie. To nasz geniusz filmowy. To o nim wcześniej, za życia, powinno się pisać i pisać. A nie o nikomu nieznanych ludziach. Znanych może tylko z korekty wyglądu czy z pokazania kolejnej torebki. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju ze wszystkimi świętymi na wieki wieków. Amen.
Mrt
4 tyg. temu
Warto też dodać że był autorem scenariusza do filmu Katyń, a jego bratem był Roman Bratny, autor powieści "Kolumbowie. Rocznik 20"
Polonistka
4 tyg. temu
A tytułów filmów to już się nie odmienia?
Nooo!
4 tyg. temu
Porownać te filmy z Zieloną granicą
Bożena
4 tyg. temu
Wspaniały człowiek!❤️
szacunek
4 tyg. temu
wspaniały twórca. Dał ludziom mnóstwo i radości, i wzruszeń
Asia
4 tyg. temu
"Dom" najpiękniejszy polski serial!
Widzomania🤔
4 tyg. temu
Reżyser, dla którego ważny był scenariusz, świetna obsada aktorska. Był twórcą filmów, które się nie starzeją. Obecnie polskich produkcji nie da się oglądać. Większość to paździerze🥴!
Ela (inna)
4 tyg. temu
Mój Boże, genialny scenarzysta, teraz już takich nie ma i nie będzie. Niech mu ziemia lekką będzie.
Kobieta
4 tyg. temu
Brawo za film!Stworzyłeś dzieło Polskiej kultury!Niech Cię Bóg za to wynagrodzi❤️
Syhs
4 tyg. temu
Zobaczył nową wersję i się zabrał.
Vdfhjj
4 tyg. temu
Dziękuję! Te filmy nie raz poprawiały mi humor ! Śmiałam się do łez! Odpoczywaj!
Moma
4 tyg. temu
Wspaniały pisarz. Jego książki są ucztą dla ducha. Wielka strata.
99999999999
4 tyg. temu
Dziękuję za nieustającą radość z oglądania tych arcydzieł filmowych. Kłaniam się z wielkim szacunkiem dla Pana Twórczości.