Trwa ładowanie...
Przejdź na

Natalia Niemen na Święto Niepodległości: "Nie ma na świecie równości. To kołchozowe myślenie!"

174
Podziel się:

"Wielu ludzi boi się symboli narodowych" - mówi. "Nie jest im miłe ukochanie odrębności, indywidualności. Wszyscy są równi, wszyscy są jedni. Mnie się to nie podoba".

Natalia Niemen na Święto Niepodległości: "Nie ma na świecie równości. To kołchozowe myślenie!"

Wczoraj ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez organizacje narodowe. Obok flag Polski pojawiły się też symbole organizacji nacjonalistycznych. Na koniec marszu uczestnicy przynieśli także flagi z logiem Facebooka, które podpalono.

Przed Świętem Niepodległości katolicki kanał na YouTube Salve TV wyemitował wywiad z córką Czesława Niemena, Natalią. Tematem rozmowy z piosenkarką był patriotyzm. Prowadząca Ewa Pietrzak postawiła tezę, że Facebook "boi się symboli narodowych" i dlatego zablokował strony szerzące mowę nienawiści i propagujące treści faszystowskie. Zapytała gościa, jakie mogą być tego powody.

Nie wiem - odpowiedziała Niemen. Chyba nie tylko Facebook boi się symboli narodowych. Wielu ludzi, wiele środowisk boi się tych symboli. Ale dlaczego? Być może dlatego, że nie jest im miłe z jakichś względów ukochanie odrębności, indywidualności, umiłowania tego, co jest nasze, indywidualne, polskie w tym w momencie. Taki mamy świat, taki mamy kołchozowy kierunek. Wszyscy są równi, wszyscy są jedni. Mnie się to nie podoba.

Prowadząca zapytała Niemen, czy podpisze się pod stwierdzeniem: "wolę powiedzieć jestem Europejką, niż jestem Polką". Córka Czesława Niemena przyznała, że cieszy się z nierówności, dzięki którym "można się pozytywnie ścierać".

No właśnie nie. Dla mnie jest to takie kołchozowe myślenie. Zawsze powtarzam, że nie ma na świecie równości. Nie ma identycznego z drugim płatka śniegu, identycznego kwiatka. Patrząc na świat fauny i flory widzimy jakie jest piękno tej dobrej różnorodności. Analogicznie, w świecie ludzi jest tak samo i mnie się to podoba - wyjaśniła. Wyodrębnianie siebie jako przedstawiciela tej, a nie innej nacji, narodu. To jest piękne, ciekawe. To jest pobudzające do soczystego, pozytywnego ścierania się z innymi. Ale w duchu raczej wspierania się niż pobicia.

Niemen żaliła się też, że temat Polski nie jest wystarczająco popularny wśród artystów.

Myślę, że jest grupa, która tego nie lubi, nie chce tego robić, nie chce tych tematów propagować, podkreślać i wyrażać - powiedziała. A jeśli to czynią, to w sposób prześmiewczy i nierzadko opluwający Polskę. No właśnie pomyślałam o Marii Peszek. Ja jestem chyba z innego pokolenia, choć jesteśmy w podobnym wieku. W innym domu się wychowywałam. Każdy skądś wynosi swoje poglądy.

W moim domu może o tym nie mówiło się codziennie, nawet raz na miesiąc. Ale gdzieś się ta nić czerwono-biała przewijała się w tkaninie życia. Normalną rzeczą było przywiązanie do tradycyjnych wartości. Choć to nie było tak wyraziste, nie pochodzi z rodziny ultrapatriotycznej. To było normalne, przywiązanie do tradycyjnych wartości.

Natalia odniosła się też do patriotyzmu swojego ojca, ikony polskiej muzyki awangardowej.

Mój tata nie był wylewnym człowiekiem, to był taki "facet". Większość facetów nie jest wylewna. Najwięcej o jego przywiązaniu do ojczyzny, najwięcej mowy o jego patriotyzmie jest w jego wierszach, w felietonach które przez kilkanaście lat pisywał do pism "Tylko Rock" i "Teraz Rock", jest poezji, w dźwiękach, które tę poezję uformowały. Nie trzeba dużo mówić, żeby kochać ojczyznę.

Zobacz także: Natalia Niemen w swojej pierwszej książce pt. "Niebo będzie później"
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(174)
gość
6 lat temu
Ludzie się róźnią ale SĄ RÓWNI. To nie nierówności, Natalio, a RÓŻNICE.
Gość
6 lat temu
Myślenie trudna rzecz pani Natalio
gość
6 lat temu
Narodowe Odrodzenie Polski propaguje poglądy, które są zakazane przez polskie prawo. Członkowie NOP byli wielokrotnie oskarżani i sądzeni za propagowanie faszyzmu i rasizmu.
gość
6 lat temu
"Za organizację faszystowską uznajemy ONR. Jego koncepcję narodu i stosunków między jednostką a państwem inspirował włoski faszyzm, faszyzujące Węgry Horthyego, Rumunia Antonescu czy Hiszpania Franco. W oficjalnych manifestach ONR są też pochlebne opinie o niemieckim modelu ustrojowym po 1933 roku."
Gość
6 lat temu
Bełkocze i bredzi jak zawsze - pomyśleć, że gdyby nie wielki Czesław Niemen, nie musielibyśmy jej słuchać -.-
Najnowsze komentarze (174)
gość
6 lat temu
bardzo mądrze powiedziała, pudel jak nie rozumiesz to nie komentuj, to się tyczy też tematu cenzury, która wprowadza fb
gość
6 lat temu
Osoba pozbawiona logicznego myślenia- powinna zgłosić się do psychiatry
Adam
6 lat temu
Czy ona w ogóle wie co wygaduje - straszny półmózg
uzzi
6 lat temu
Brawo pani Natalio!!! Z tym, że kodziarze-smrodziarze nic z tego nie zrozumiały. Bo to jełopy rzadkie są.
gość
6 lat temu
sorrki pani Natalio ale raczej nie ukocham inności faszystowskiej
ewa
6 lat temu
Bardzo lubie Natalie Niemen , ma swoje zdanie , wyraziste poglady , ktorych nie boi sie pokazac, no i coraz lepiej spiewa, posluchajcie sobie "Terra deflorata" w jej wykonaniu ... Dobre!
Gość2
6 lat temu
Oj glupiutka ona glupiutka ze az przykro.......
gość
6 lat temu
oczywiście bredzi jak zwykle
gość
6 lat temu
Kobieto zamilcz. Nie ma tej wypowiedzi żadnej logiki.
gość
6 lat temu
mądra kobieta dlatego pewnie nie zostanie celebrytką w kraju w którym ton dyskusji w mediach prywatnych nadaje Soros za swoje judaszowe srebrniki.
gość
6 lat temu
Pieprznięta jak jej mamuśka
gość
6 lat temu
tak to prawda
gość
6 lat temu
nazywanie patriotów faszystami to manipulacja, lewactwo to robactwo, oszukują młodych ludzi, mamią pseudo-wolnością , a potem okazuje się, że soros et conhortes realizuje swój plan zagłady Polaków myślących
gość
6 lat temu
Nathalie jest SUPER
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie