"OKO.press" krytykuje "Wiadomości": "Fundacja Elbanowskich dostała 2,3 miliona złotych!"

178
Podziel się

Elbanowscy przeznaczyli 70% budżetu na wynagrodzenia. Owsiak wydał na nie zaledwie 2,3% przychodów. Czy ta wojna polityczna kosztem organizacji pozarządowych ma sens?

"OKO.press" krytykuje "Wiadomości": "Fundacja Elbanowskich dostała 2,3 miliona złotych!"

Ostatnio Wiadomości zajęły się tropieniem nieprawidłowości w działalności organizacji pozarządowych. Dziennikarze sugerują, że fundusze w konkursach przyznawane są w sposób faworyzujący te NGO, w których pracują osoby powiązane politycznie z Platformą Obywatelską. Celem ataków stały się córka byłego prezydenta Zofia Komorowska i córka prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego.

Podejrzeniami oburzone są nie tylko środowiska organizacji pozarządowych, ale i minister kultury Piotr Gliński, który naukowo zajmował się organizacjami pozarządowymi i poczuł się osobiście dotknięty tymi pomówieniami. Gdy wystąpił w TVP zarzucając dziennikarzom brak rzetelności i nadużycia, został zaatakowany sugestią, że fundacja, z którą związana jest jego żona, dostawała fundusze z Ministerstwa Kultury.

Jednym z argumentów, które przywołują dziennikarze TVP, a także innych prawicowych serwisów, jest procent przychodów organizacji wydany na wynagrodzenia. Często podkreślane jest, że w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej 50% budżetu przeznaczane jest na wypłaty, podczas gdy w Caritasie jest to 5%. Pomija się przy tym fakt, że działanie i pomoc oferowana przez te organizacje opiera się po prostu na pracy wielu ludzi.

Walczący z rządem Prawa i Sprawiedliwości serwi OKO.press postanowił odbić piłeczkę. Przypomniał, że kierując się taką logiką należałoby też zwrócić uwagę na fundację rodziny Elbanowskich, która dostała właśnie ponad 2,3 miliona złotych z kancelarii premiera. W organizacji tej na wypłaty przeznaczanych jest aż 70% budżetu. Jednocześnie WOŚP Jerzego Owsiaka, który jest w niełasce PiS-u, wynagrodzenia stanowią tylko 3,7% przychodów.

Według OKO.press Wiadomości dokonują nadużycia, krytykując organizacje społeczne za przeznaczenie funduszy na wypłaty, gdy nie robi się rozróżnienia na rodzaj działalności organizacji. Działalność charytatywna, czyli zbieranie pieniędzy, aby przekazać je potrzebującym w formie usług, dóbr lub funduszy to tylko jedna z możliwości. Wiele spośród organizacji pełni funkcje eksperckie bądź usługowe, więc aby realizować swoją misję opłacają profesjonalistów - np. prawników lub opiekunów społecznych.

Polacy kojarzą organizacje pozarządowe głównie z działalnością charytatywną, która jest postrzegana pozytywnie - serwis cytuje swojego eksperta, Filipa Pazderskiego. Postawienie na tle takiej działalności organizacji eksperckich, może prowadzić do różnicowania organizacji na lepsze i gorsze. Z tyłu głowy odbiorców takich materiałów pojawia się pytanie: To po co nam w ogóle te gorsze organizacje?

Czy warto prowadzić wojnę polityczną kosztem organizacji pozarządowych? Za prywatne animozje polityków zapłacą niestety beneficjenci organizacji, czyli osoby najbardziej potrzebujące.

KOMENTARZE
(178)
gość
3 lata temu
Elbanowscy to kolejni Terlikowscy
gość
3 lata temu
a ja w tym roku dam kase na owsiaka.
Gość
3 lata temu
Niech juz sie wreszcie skończą rządy tych wstrętnych Kaczystow!
gość
3 lata temu
nawiedzona czarownica
gość
3 lata temu
to ci co uwazaja ze dzieco w wieku 6 lat jest nie tego?
Najnowsze komentarze (178)
gość
3 lata temu
A to dużo czy mało ?
złomiarz
3 lata temu
Niech mają IM się przecież NALEŻY !!!Jak ICH dzieci dorosną będą na życie zbierać puszki . GRATULUJĘ RODZICOM I RZĄDOWI DOBREJ ZMIANY.
gość
3 lata temu
Ta co roku z grubym brzuszyskiem chodzi!
gość
3 lata temu
Współczuję Frytce, że to ją spotkało. Ja kiedyś interesowałam się okultyzmem i próbowałam śnić świadomie, żeby wyjść z ciała. Pewnej nocy przebudziłam się o 3, zapaliłam światło i spojrzałam na wyłączony telewizor (wtedy miałam ten starej generacji). Na ścianie miałam kalendarz z seksownym facetem na plaży. W wyłączonym telewizorze jednak zamiast odbicia kalendarza ujrzałam kobietę z długimi czarnymi włosami, w białej bluzce w starodawnym portrecie. Jestem pewna, że to był duch. Następnego dnia przez kilka godzin naprawiano odbiór w telewizorze, nikt w bloku nie łapał łączności z tv. To zdarzenie utwierdziło mnie w przekonaniu, że świat duchowy istnieje, porzuciłam okultyzm i bardzo wierzę w Boga.
gość
3 lata temu
Owsiak nie dostaje dotacji , a ile dobrego zrobił dla dzieci osób starszych? Po efektach widać, że warto mu dać wszystkie pieniądze. Taki rozmach kosztuje, ale państwo nic mu nie daje tylko korzysta.
Gość
3 lata temu
Dla mnie wszystkie te fundacje po za Caritasem powinny być zlikwidowane i tylko kontrolować Caritas, te fundacje to pralnie pieniędzy i tyle wiem bo znam pare osób tego otoczenia.
gość
3 lata temu
Fundacje nie które to fikcja ,nabija sobie kasę ,wynagrodzenia ?????????kupa śmiechu
gość
3 lata temu
Mam nadzieję, że wcześniej, niż później walec rozjedzie tych u sterów władzy i ich popleczników. Odbierają mi dumę bycia Polką.
gość
3 lata temu
Elbanowscy zmiewszkania w bloku pod warszawa przeprowadzili się do segmentu na Ursynowie wiadomo z pesji
gość
3 lata temu
p*****y nas doją jak chcą
gość
3 lata temu
organizacje pozarządowe a kase biorą od rządu i dalej to już ciężko dojść na co ile idzie, a wiadomo że tam gdzie darmowe pieniądze tam pojawia sie i pokusa ..........moim zdaniem nie powinni dostawac nic od rządu a wtedy nam nic do tego jak rzadzą kasą
gość
3 lata temu
Będą mieli na robienie kolejnych dzieci.
gość
3 lata temu
Takie Pokemony jak Elbanowscy czy Terlikowscy nie powinni się rozmnażać
gość
3 lata temu
Jak manipuleuje się procentami WOŚ 60 mln x 3%=1 800 000 zł na wynagrodzenia 2015 fundacja Elbanowskich przychód 336 tys. *70%=235 000 zł na wynagrodzenia
...
Następna strona