Środa 11.01.2017

Arcybiskup Gądecki apeluje o ukaranie księdza, który gwałcił 13-latkę! "To więcej niż czyn niegodziwy"

ksiądz Roman B ksiądz pedofil abp Stanisław Gądecki

Arcybiskup Gądecki apeluje o ukaranie księdza, który gwałcił 13-latkę! "To więcej niż czyn niegodziwy"

W poniedziałek Gazeta Wyborcza opublikowała wstrząsający reportaż, w którym opisała sprawę księdza Romana B., który został skazany za wielokrotny gwałt na 13-latce. Pedofil pod pretekstem przeniesienia dziecka do szkoły z internatem, przewiózł dziewczynkę do opuszczonego mieszkania, w którym przetrzymywał ją i wykorzystywał seksualnie przez kilka miesięcy. Choć ksiądz stanął przed sądem, po odsiedzeniu wyroku... wciąż odprawiał msze w Puszczykowie. 13-letnia Kasia czterokrotnie próbowała popełnić samobójstwo.

Przypomnijmy: Ksiądz, który WIĘZIŁ I GWAŁCIŁ 13-LATKĘ… nadal odprawia msze! Dziewczynka próbowała się zabić

Do sprawy odniósł się arcybiskup Stanisław Gądecki, który w liście do księdza Ryszarda Głowackiego, przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej apeluje o jak najszybsze "przeprowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego". Treść listu została opublikowana na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej.

Zwracam się do Księdza Generała z prośbą o jak najszybsze przeprowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego w tej sprawie - napisał Gądecki. Apel ten wynika z przekonania, iż wśród ważnych zadań, za które odpowiada przełożony kościelny, znajduje się danie właściwej odpowiedzi na przypadki nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. W ostatnim czasie ukazały się w mediach informacje nt. ks. Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zamieszkałego w domu zakonnym w Puszczykowie i skazanego w procesie karnym za nadużycia seksualne wobec osób niepełnoletnich. Tego rodzaju czyny - jak mówił papież Franciszek - to coś więcej niż czyny niegodziwe; grzechy nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich ze strony duchowieństwa są wstrząsem dla wiary w Boga i pokładanej w Nim nadziei.

Kanoniczny proces karno-administracyjny - zgodnie z poleceniem Stolicy Apostolskiej - został wszczęty i jest w toku - poinformował we wtorek wieczorem ks. Ryszard Głowacki, przełożony zgromadzenia. Dodał, że trybunał został powołany i trwają czynności procesowe.

Roman B. został skazany za kilkadziesiąt przestępstw seksualnych, w tym gwałt. Ksiądz przyznał się do części zarzutów, ale zaprzeczał biciu ofiary i planowaniu działań z góry. Sąd podjął decyzję o zmniejszeniu kary z ośmiu lat więzienia do... 4,5 roku leczenia psychiatrycznego na oddziale szpitalnym w zakładzie karnym. W 2010 roku wyrok został złagodzony o pół roku... Ksiądz wyszedł na wolność dwa lata później.

Czy kiedyś spotka go sprawiedliwa kara?

Pudelek.pl na Facebooku:

Komentarze (363)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 363
Odpowiedz
110 5
zgłoś
Gość 11.01.2017 13:00
Ukarać parafialna, a nie zamiatać pod dywan!
Odpowiedz
115 9
zgłoś
Gość 11.01.2017 13:01
Brak słów na temat tego ,,księdza"...
Odpowiedz
768 57
zgłoś
Didi 11.01.2017 13:01
Urwac mu jaja to jest porwanie!!!!!!
Odpowiedz
1110 93
zgłoś
Gość 11.01.2017 13:02
To trzeba o to apelować? To nie powinno być jasne?
Odpowiedz
1376 123
zgłoś
Gość 11.01.2017 13:03
To jest szokująco niski wyrok dla przeogromu zbrodni ! Ta dziewczynka ma zniszczone życie !
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 363