Trwa ładowanie...
Przejdź na

Arcybiskup Gądecki apeluje o ukaranie księdza, który gwałcił 13-latkę! "To więcej niż czyn niegodziwy"

280
Podziel się:

Ksiądz Roman B. więził i wielokrotnie gwałcił Kasię. Dziewczynka 4 razy próbowała się zabić. Po odsiedzeniu wyroku nadal odprawiał msze...

Arcybiskup Gądecki apeluje o ukaranie księdza, który gwałcił 13-latkę! "To więcej niż czyn niegodziwy"

W poniedziałek Gazeta Wyborcza opublikowała wstrząsający reportaż, w którym opisała sprawę księdza Romana B., który został skazany za wielokrotny gwałt na 13-latce. Pedofil pod pretekstem przeniesienia dziecka do szkoły z internatem, przewiózł dziewczynkę do opuszczonego mieszkania, w którym przetrzymywał ją i wykorzystywał seksualnie przez kilka miesięcy. Choć ksiądz stanął przed sądem, po odsiedzeniu wyroku... wciąż odprawiał msze w Puszczykowie. 13-letnia Kasia czterokrotnie próbowała popełnić samobójstwo.

Do sprawy odniósł się arcybiskup Stanisław Gądecki, który w liście do księdza Ryszarda Głowackiego, przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej apeluje o jak najszybsze "przeprowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego". Treść listu została opublikowana na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej.

Zwracam się do Księdza Generała z prośbą o jak najszybsze przeprowadzenie kanonicznego postępowania karno-administracyjnego w tej sprawie - napisał Gądecki. Apel ten wynika z przekonania, iż wśród ważnych zadań, za które odpowiada przełożony kościelny, znajduje się danie właściwej odpowiedzi na przypadki nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. W ostatnim czasie ukazały się w mediach informacje nt. ks. Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zamieszkałego w domu zakonnym w Puszczykowie i skazanego w procesie karnym za nadużycia seksualne wobec osób niepełnoletnich. Tego rodzaju czyny - jak mówił papież Franciszek - to coś więcej niż czyny niegodziwe; grzechy nadużyć seksualnych w stosunku do nieletnich ze strony duchowieństwa są wstrząsem dla wiary w Boga i pokładanej w Nim nadziei.

Kanoniczny proces karno-administracyjny - zgodnie z poleceniem Stolicy Apostolskiej - został wszczęty i jest w toku - poinformował we wtorek wieczorem ks. Ryszard Głowacki, przełożony zgromadzenia. Dodał, że trybunał został powołany i trwają czynności procesowe.

Roman B. został skazany za kilkadziesiąt przestępstw seksualnych, w tym gwałt. Ksiądz przyznał się do części zarzutów, ale zaprzeczał biciu ofiary i planowaniu działań z góry. Sąd podjął decyzję o zmniejszeniu kary z ośmiu lat więzienia do... 4,5 roku leczenia psychiatrycznego na oddziale szpitalnym w zakładzie karnym. W 2010 roku wyrok został złagodzony o pół roku... Ksiądz wyszedł na wolność dwa lata później.

Czy kiedyś spotka go sprawiedliwa kara?

KOMENTARZE
(280)
Gość
5 lata temu
To jest szokująco niski wyrok dla przeogromu zbrodni ! Ta dziewczynka ma zniszczone życie !
gość
5 lata temu
nadal odprawial msze..dziwie się ze ludzie przychodzili i nikt takiego nie zlinczowal.
Gość
5 lata temu
To trzeba o to apelować? To nie powinno być jasne?
gość
5 lata temu
Nawet nie wiadomo jak to skomentować! Straszna tragedia dla tych dzieci!
Didi
5 lata temu
Urwac mu jaja to jest porwanie!!!!!!
Najnowsze komentarze (280)
gość
5 lata temu
Jestem za tym żeby stworzyć krajową listę przestępców seksualnych z nazwiskami i adresami aktualnego pobytu. Może w ten sposób ochronie nasze dzieci i nas samych przed nimi.
gość
5 lata temu
Kilkadziesiąt przestępstw sexualnych i 8 lat więzienia zamienione na 4 lata psychiatryka? To jest SKANDAL! Wiecie co? Ja mam taką teorię pasującą chyba do większości księży. Jako nastolatkowie to nieudacznicy i oblechy, nie mające szans u jakiejkolwiek normalnej kobiety, czy faceta. Idą zatem pod opiekę Matki Kościoła i już jako autorytety w czarnej sukience robią bezkarnie, co zrypany łeb zapragnie.
gość
5 lata temu
Naprawde...?
kobieta gość
5 lata temu
Takiego zboczeńca to najlepiej by zabić , brzydzę się takimi ludźmi .
gość
5 lata temu
Jak jest głośno to i biskup się odezwie. Wcześniej księżulek z**********c jeździł z nią po plebaniach i sypiał z nią w jednym pokoju. Nikt go nawet nie upomniał. To daje świadectwo jak bardzo zdeprawowane i zwyrodniałe jest to towarzystwo. TYLKO LINCZ NA TAKICH ZBOKACH BĘDZIE DOBRĄ KARĄ.
gość
5 lata temu
A ludzie chodzą na odprawiane przez tego pedofila mszę... nimi również trzeba wstrząsnąć bo ciemnogród wraca... a dzieciom życie niszczą... kastracja taki jest sprawiedliwy wyrok i do celi gdzie zrobią mu przyjemność... świat schodzi na psy!
gość
5 lata temu
i nie dziwota, Juliś Paetz mimo zakazu też odprawiał......
100
5 lata temu
Wszystkim plebanom poucinać ch....... uje będzie spokój
200
5 lata temu
Kara śmierci to nie jest człowiek tylko b******r
gość
5 lata temu
I znow arcydiecezja poznanska , kilka lat temu był pec teraz inny p*******a
gość
5 lata temu
Księża pedofile powinni być surowo karani i usuwani całkowicie ze swojej posługi kapłańskiej.
Gosc
5 lata temu
Zboczeniec !
gość
5 lata temu
ależ ona została uświęcona a nie zgwałcona i o co ten krzyk?
gość
5 lata temu
zlinczować dziada w czarnym szakiecie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie