Wtorek 07.02.2017 14:45

Fundacja Batorego potwierdza OSZUSTWA finansowe Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich."Dotacje zostały wydatkowane w sposób NIEPRAWIDŁOWY"

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Fundacja Batorego Rafał Gaweł

Fundacja Batorego potwierdza OSZUSTWA finansowe Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich."Dotacje zostały wydatkowane w sposób NIEPRAWIDŁOWY"

W zeszły piątek policja wkroczyła do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenoboficznych, którego siedziba mieściła się na warszawskim Żoliborzu. Sprawę nagłośniło stowarzyszenie na swoim profilu na Facebooku, czym wywołało falę oburzenia i protestów w całej Polsce.

Okazuje się, że Fundacja im. Stefana Batorego wykryła nieprawidłowości w sposobie finansowania ośrodka, o czym poinformowała w oficjalnym oświadczeniu. Fundacja przekazywała pieniądze Stowarzyszeniu Teatralnemu Dom na Młynowej Teatr Trzyrzecze, któremu w 2014 roku przyznano dotacje, a dzięki zdobytej kwocie stowarzyszenie utworzyło Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Jak informuje fundacja Batorego, stowarzyszenie "wydatkowało otrzymaną kwotę w sposób nieprawidłowy". Władze ośrodka przelewały pieniądze do spółki Graviti, opłacając w ten sposób usługi, które nigdy nie były w rzeczywistości świadczone. Stowarzyszenie płaciło też spółce za towary, które ta kupowała i potem odsprzedawała stowarzyszeniu po zawyżonych cenach.

W związku z podejrzaną działalnością Ośrodka, Fundacja Batorego postanowiła zwrócić się do sądu. Mimo wyroku z kwietnia 2015, przekazane pieniądze nie wróciły na jej konto. Odwołano się więc do komornika, który także nie był w stanie wyegzekwować należnych Fundacji Batorego pieniędzy. W końcu sprawą zajęła się policja. Sprawę bada już Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, a założycielowi Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Rafałowi Gawłowi postawiono zarzuty. Oskarżonemu może grozić do 25 lat więzienia.

W związku z informacją Prokuratury Krajowej o śledztwie toczącym się przeciwko prezesowi Stowarzyszenia m.in. w związku z działaniem na szkodę Fundacji im. Stefana Batorego, wyjaśniamy, że: Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej Teatr Trzyrzecze - w ramach konkursu dotacyjnego w programie Obywatele dla Demokracji, finansowanym z Funduszy EOG - otrzymało w 2014 roku dotację na projekt o nazwie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich - czytamy w oświadczeniu Fundacji.

Dotacja ta została przez Stowarzyszenie wydatkowana w sposób nieprawidłowy. Środki z dotacji były wypłacane z konta Stowarzyszenia i przekazywane założonej przez Stowarzyszenie spółce Graviti sp. z o.o. jako płatności za usługi, które nie były wykonane, lub płatności za towary kupowane przez spółkę na rynku wtórnym i odsprzedawane Stowarzyszeniu po znacznie wyższych cenach. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie I Wydział Cywilny z dnia 30 kwietnia 2015 roku Stowarzyszenie zostało zobowiązane do zwrotu nieprawidłowo wydatkowanej kwoty w wysokości 87 800 zł oraz kwoty 3 617 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. Ponieważ kwoty te nie zostały zwrócone, Fundacja wszczęła postępowanie komornicze, które 19 kwietnia 2016 roku zostało umorzone wobec niemożności wyegzekwowania długu.

Owsiak w "Dzień Dobry TVN": "Nikt nigdy nie umarł na Przystanku Woodstock!"

 

Zobacz też:

 

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (151)

Odpowiedz
2 11
zgłoś
Gość 07.02.2017 15:01
Gość: czekam na tych krorzy ostatnio oburzeni byli ze jaki pislam panstwo w panstwie jak tak mozna fundacje masakraaaaa. co teraz powiecie? ile potrzebujrcie takich spraw zeby zobaczyć ze pis robi porzadki z kolesiostwem??
Nie denerwuj sie!Tych antypis jest malo.To tylko garstka zlodzieji co utracila fawory lub wlasnie jest odciagana od koryta i wyje!Prawdziwi uczciwi Polacy to ci co mimo ze mieli dobrze chca by teraz inni tez mieli dobrze-po tym ich odròżnisz:)
Odpowiedz
11 6
zgłoś
Gość788 07.02.2017 15:01
Fajna teraz weszla ustawa, ktora pozwala ni z gruchy ni z pietruchy wejsc urzedowi do naszej firmy i przekopywac kazdy swistek i dokument. Juz widze jakie kary za pominiecie kilku zloty będziemy dostawac. Polska niszczy przedsiebiorcow.
Odpowiedz
8 6
zgłoś
Gość 07.02.2017 15:02
25 lat? A ludzie za zabicie dostają po 10. Pewnie gdyby to była organizacja kościelna to nie by nie wyszło na jaw.
Odpowiedz
5 6
zgłoś
gość 07.02.2017 15:02
TO MI ŚMIERDZI PROWOKATION
Odpowiedz
10 3
zgłoś
Gość 07.02.2017 15:03
Gość: Za sprzeniewierzenie pieniedzy, przywlaszczenie mienia, falszowanie faktur do 25 lat. Mprderstwo do 25 lat. Zgwalcenie dzieciatka, przemoc fizyczna zaniedbanie dzieciatka od 5 do 12 lat. Ach polskie prawo
dokladnie o tym Samym pomyślałam...25 lat? a g****iciele I mordercy po Kilka lat... oj chyba ktos tu logos chce wrobic
Ładowanie komentarzy…