Wtorek 07.02.2017 14:45

Fundacja Batorego potwierdza OSZUSTWA finansowe Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich."Dotacje zostały wydatkowane w sposób NIEPRAWIDŁOWY"

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Fundacja Batorego Rafał Gaweł

Fundacja Batorego potwierdza OSZUSTWA finansowe Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich."Dotacje zostały wydatkowane w sposób NIEPRAWIDŁOWY"

W zeszły piątek policja wkroczyła do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenoboficznych, którego siedziba mieściła się na warszawskim Żoliborzu. Sprawę nagłośniło stowarzyszenie na swoim profilu na Facebooku, czym wywołało falę oburzenia i protestów w całej Polsce.

Okazuje się, że Fundacja im. Stefana Batorego wykryła nieprawidłowości w sposobie finansowania ośrodka, o czym poinformowała w oficjalnym oświadczeniu. Fundacja przekazywała pieniądze Stowarzyszeniu Teatralnemu Dom na Młynowej Teatr Trzyrzecze, któremu w 2014 roku przyznano dotacje, a dzięki zdobytej kwocie stowarzyszenie utworzyło Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Jak informuje fundacja Batorego, stowarzyszenie "wydatkowało otrzymaną kwotę w sposób nieprawidłowy". Władze ośrodka przelewały pieniądze do spółki Graviti, opłacając w ten sposób usługi, które nigdy nie były w rzeczywistości świadczone. Stowarzyszenie płaciło też spółce za towary, które ta kupowała i potem odsprzedawała stowarzyszeniu po zawyżonych cenach.

W związku z podejrzaną działalnością Ośrodka, Fundacja Batorego postanowiła zwrócić się do sądu. Mimo wyroku z kwietnia 2015, przekazane pieniądze nie wróciły na jej konto. Odwołano się więc do komornika, który także nie był w stanie wyegzekwować należnych Fundacji Batorego pieniędzy. W końcu sprawą zajęła się policja. Sprawę bada już Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, a założycielowi Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, Rafałowi Gawłowi postawiono zarzuty. Oskarżonemu może grozić do 25 lat więzienia.

W związku z informacją Prokuratury Krajowej o śledztwie toczącym się przeciwko prezesowi Stowarzyszenia m.in. w związku z działaniem na szkodę Fundacji im. Stefana Batorego, wyjaśniamy, że: Stowarzyszenie Teatralne Dom na Młynowej Teatr Trzyrzecze - w ramach konkursu dotacyjnego w programie Obywatele dla Demokracji, finansowanym z Funduszy EOG - otrzymało w 2014 roku dotację na projekt o nazwie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich - czytamy w oświadczeniu Fundacji.

Dotacja ta została przez Stowarzyszenie wydatkowana w sposób nieprawidłowy. Środki z dotacji były wypłacane z konta Stowarzyszenia i przekazywane założonej przez Stowarzyszenie spółce Graviti sp. z o.o. jako płatności za usługi, które nie były wykonane, lub płatności za towary kupowane przez spółkę na rynku wtórnym i odsprzedawane Stowarzyszeniu po znacznie wyższych cenach. Wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie I Wydział Cywilny z dnia 30 kwietnia 2015 roku Stowarzyszenie zostało zobowiązane do zwrotu nieprawidłowo wydatkowanej kwoty w wysokości 87 800 zł oraz kwoty 3 617 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. Ponieważ kwoty te nie zostały zwrócone, Fundacja wszczęła postępowanie komornicze, które 19 kwietnia 2016 roku zostało umorzone wobec niemożności wyegzekwowania długu.

Owsiak w "Dzień Dobry TVN": "Nikt nigdy nie umarł na Przystanku Woodstock!"

 

Zobacz też:

 

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (151)

Odpowiedz
2 4
zgłoś
gość 07.02.2017 20:14
Od razu było wiadome, że to przekręt, bo w Polsce nie ma rasizmu więc nie trzeba go zwalczać
Odpowiedz
4 1
zgłoś
gość 07.02.2017 20:44
jakoś nikt nie pisze, że ten człowiek bardzo naraził się myśliwym, bo od dawna zakładał sprawy w prokuraturze i nagłaśniał przypadki znęcania się nad zwierzętami przez "myśliwych".
Odpowiedz
1 0
zgłoś
gość 07.02.2017 21:12
A mąż SZydło już się rozliczył z dotacji?
Odpowiedz
2 2
zgłoś
gość 07.02.2017 21:18
..zdelegalizowac te antypolskie fundacje
Odpowiedz
1 0
zgłoś
Gość 07.02.2017 21:56
gość:
gość: Nie wierzę już w żadne afery, które dotyczą instytucji i stowarzyszeń niechętnych obecnej władzy. Nagle wszyscy, którzy przeszkadzają PiSowi, skorumpowani albo oszuści. Tylko PiS czysty jak łza, na czele z Misiewiczem.
Po prostu obecna władza przestała tolerować przekręty i zwykłe złodziejstwo na które przymykano oko przez całe lata.
Poczekaj jak odejda od koryta...dopiero sobie poczytasz o przekretach, ktore robia....Ambergold przy Skokach to pikus...a na ujawnienie czeka wiele innych
Ładowanie komentarzy…