Trwa ładowanie...
Przejdź na

Cerkiew prawosławna domaga się wycofania filmu z polską aktorką w roli... kochanki cara!

101
Podziel się

Michalina Olszańska zagrała Matyldę Krzesińską. Rosyjscy filmowcy protestują przeciwko cenzurze.

Cerkiew prawosławna domaga się wycofania filmu z polską aktorką w roli... kochanki cara!
bEhOBCHV

Michalina Olszańska to 24-letnia aktorka, która w zeszłym roku zyskała popularność dzięki roli w głośnym dramacie Ja, Olga Hepnarova, ma na swoim koncie również występ w Córkach dancingu. Wschodząca gwiazda polskiego kina nie boi się grać w "trudnych" filmach, a reżyserzy coraz chętniej obsadzają ja w głównych rolach. Niedawno zagrała w rosyjskim filmie Matylda, który, choć jeszcze nie miał oficjalnej premiery, już wzbudza dużo kontrowersji, głównie za wschodnią granicą.

Olszańska w Matyldzie wcieliła się w tytułową rolę. Matylda Krzesińska to postać historyczna - była baletnicą, która rozgłos zyskała wikłając się w romans z carem Mikołajem II.

Grałam kochankę cara Mikołaja II, Matyldę Krzesińską - mówiła 24-latka w rozmowie z Wirtualną Polską. To rola baletnicy, księżniczki w pięknych sukniach, totalnie dobrej postaci. Wybuchła w związku z tym afera, bo Mikołaj II jest świętym w Kościele prawosławnym i nie może mieć kochanki.

bEhOBCHX

Gdy w sieci pojawił się zwiastun Matyldy, środowiska związane z Cerkwią Prawosławną zapowiedziały protesty i domagają się ingerencji prokuratury. Z kolei rosyjscy filmowcy bronią obrazu i chcą być poza cenzurą, która według nich "hamuje rozwój sztuki". To właśnie filmowy związek Matyldy z carem Mikołajem II jest źródłem wielu kontrowersji i akcji protestacyjnych. Osoby blisko związane z Rosyjską Cerkwią Prawosławną żądają, by prokuratura zbadała film pod zarzutem obrażania uczuć religijnych. Z kolei organizacja pod nazwą "Państwo prawosławne - święta Ruś" rozsyła do kin listy z apelem o niewyświetlanie Matyldy i ostrzeżeniem, że rozpowszechnianie tego filmu będzie odbierane jako atak na Cerkiew i prowokacja do "rosyjskiego Majdanu".

Aleksey Uchitel, reżyser filmu, zamierza wystosować oficjalne pismo do prokuratury, która miałaby zbadać ataki na jego film. Uchitel może już teraz liczyć na wsparcie około 50 rosyjskich filmowców, producentów i reżyserów, którzy podpisali się pod apelem określającym działania wymierzone w Matyldę jako przejaw "nowoczesnej cenzury".

bEhOBCId
bEhOBCIe
bEhOBCIy
KOMENTARZE
(101)
Gość
4 lata temu
Cóż, ważna jest prawda historyczna. Jeśli miał taką kochankę to nie widzę problemu, ale jeśli to nie jest potwierdzone to nie dziwię się prostestom. Łatwo zafalszowac obraz postaci historycznej. :/
Gość
4 lata temu
Ale ważne jest to czy ten romans miał miejsce, czy został wymyślony na potrzebny filmu... Bo jeśli wymyślone to naprawdę może być gorszące, jeśli to ich święty.
Gość
4 lata temu
Wszędzie to samo. Organizacje religijne trzęsą wszystkim.
bEhOBCIz
Maa
4 lata temu
Michalina jest genialna. Ta dziewczyna naprawdę potrafi grać.
Gościówa...
4 lata temu
Mikołaj II aż taki święty to nie był. Kto choć trochę zgłębił wiedzę na jego temat, ten wie i się ze mną zgodzi!
Najnowsze komentarze (101)
gość
4 lata temu
Piękna...
gość
4 lata temu
CUDZYSŁÓW? Pudel, jesteście zdania, że cenzura nie hamuje rozwoju sztuki? A może jesteście już tak tępi, że nie wiecie, jak zaznaczyć, że to był czyjś cytat?
Gość
4 lata temu
Litości, po polsku napiszemy imię i nazwisko reżysera jako Aleksiej Uczitiel. Nie piszemy chyba Dostoevsky czy Tolstoy?
gość
4 lata temu
Niechodzi,o polską aktorkę tylko o żydowski chłam igniot.
Godeygdstfxść
4 lata temu
Jak widać religijne przypały są nie tylko w Polsce...Bardzo mnie to nie pociesza, ale daje jakąś drobną nadzieję, że więcej ludzi przejrzy na oczy kim są ci reprezentanci interesu religijnego...
gość
4 lata temu
Rosja cenzuruje wszystko, nawet porno.
gość
4 lata temu
Bardzo ladna na skale swiatowa!
Ivo
4 lata temu
Fajna, taka przy kości. Lubię takie....
bEhOBCIr
Gość
4 lata temu
Cerkiew prawoslawna - maslo maslane
gość
4 lata temu
Nawet pałac, w którym mieszkała kochanka cara jest muzeum w Sankt Petersburgu i można go zwiedzać. O Krzesińskiej Rosjanie nie mówią źle. W końcu była primabaleriną, a oni balet kochają.
gość
4 lata temu
"Wschodząca gwiazda polskiego kina"? Ile wam zapłacono, żeście tak napisali
G!
4 lata temu
To była niezła artystka. romansowała z połową dynastii Romanowów. W końcu a jednego wyszła.
Gość
4 lata temu
Romans miał miejsce i trwał długie lata. Matylda miała pałac w Petersburgu który dostała od Mikołaja.
gość
4 lata temu
Podobnie władze tureckie oponowały przeciwko wyświetlaniu serialu "Wspaniałe stulecie" ponieważ Sulejman to najbardziej poważany z sułtanów,który przyczynił się do wielkości i rozkwitu Turcji.W serialu pokazano wiele wykonanych z rozkazu sułtana wyroków śmierci.Brat zabijał braci a całe dworskie środowisko uwikłane było w śmiertelne intrygi.Takie to były czasy, nie tylko w Turcji, a sięgały jeszcze czasów starożytnych.
...
Następna strona
bEhOBCIT