Trwa ładowanie...
Przejdź na

Teatr Powszechny broni spektaklu z papieżem: "Te sceny to WIZJA ARTYSTYCZNA. Wolność twórczości jest zagwarantowana w Konstytucji"

327
Podziel się:

"Prosimy o niedokonywanie manipulacji treścią przedstawienia, nieprawdą jest, że podczas spektaklu odbywa się zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego" - czytamy w oświadczeniu.

Teatr Powszechny broni spektaklu z papieżem: "Te sceny to WIZJA ARTYSTYCZNA. Wolność twórczości jest zagwarantowana w Konstytucji"
bEUHLBVh

W polskich mediach od rana dziś głośno jest o sztuce Klątwa chorwackiego reżysera Olivera Frljića, którą zdecydował się wystawić Teatr Powszechny w Warszawie. W jednej ze scen można zobaczyć figurę papieża Jana Pawła II z doczepionym dildo, z którą jedna z aktorek zaczyna uprawiać seks oralny, a następnie figura zawisa na szubienicy opisana jako "obrońca pedofilów".

Sceny wywołały skandal, tym bardziej, że sztuka realizowana jest za publiczne pieniądze. Rzecznik Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, wydał oświadczenie, w którym napisał, że Klątwa ma znamiona bluźnierstwa, znieważa się osobę św. Jana Pawła II oraz nawołuje do nienawiści i deprecjonowanie ludzkiego życia. Zapowiedział także złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Teatr Powszechny postanowił szybko wydać własne oświadczenie, w którym broni się, że spektakl jest jedynie "wizją artystyczną" reżysera, chronioną przez zapisy zawarte w Konstytucji.

bEUHLBVj

Informujemy, że spektakl "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia jest integralną całością, a wszelkie sceny są jedynie odzwierciedleniem wizji artystycznej (…) Przypominamy, że wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy w oświadczeniu.

Jednocześnie prosimy o niedokonywanie manipulacji treścią przedstawienia, w szczególności oświadczamy, iż nieprawdą jest, że podczas spektaklu odbywa się zbiórka pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Jest to niczym nieuzasadnione przeinaczenie będące efektem tego, że o spektaklu wypowiadają się osoby, które go nie widziały.(…) Spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne.

Zgadzacie się, że w imię wolności słowa i powołując się na Konstytucję wolno artystom absolutnie wszystko?

bEUHLBVp
bEUHLBVq
Zobacz także: Warnke: "Podróżowałam z teatrem i zawsze w hotelu było jakieś SPA"
Zobacz także: Zobacz też:
bEUHLBVK
KOMENTARZE
(327)
Gość
5 lata temu
Proponuję zrobić spektakl z Mahometem jako pedofilem, widownia gwarantowana :D
Gość
5 lata temu
Wizja owszem ale nie artystyczna!!!!! Nie jestem wogole religijna ale uwazam te sceny za profanacje symboli religijnych.obrzydliwe,byle prowokowac i oszalamiac.
Gość
5 lata temu
Ciekawe czy spróbowaliby obrazić inną religię.... Można mówić wiele o muzułmanach, ale oni przynajmniej bronią swoją religię, a my pozwalamy na szkalowanie chrześcijan przez " oświeconych"
bEUHLBVL
Gość
5 lata temu
To są te same osoby, które chcą uchodźców i tolerancji wobec islamu. Tym samym bluźnią na Kościół Katolicki. Hipokryci
Gość
5 lata temu
Przegięcie i tyle w temacie
Najnowsze komentarze (327)
gość
5 lata temu
TEKSTY z "Klątwy" SZOK !!! UDOSTĘPNIJ ! "Aktorka Karolina Adamczyk pokazuje brzuch z napisem „1000 zł” podkreśla, że usunie dziecko, które nie ma wad genetycznych, jest zdrowe, nie jest wynikiem gwałtu i jego ciąża nie zagraża życiu. "Będę zachodziła w ciążę co 3 miesiące, jak będę chciała, i co 3 miesiące będę ją usuwać. Będę usuwać każdą ciążę, którą będę chciała, bo mogę" "Wyszyńska imituje również seks oralny z wprowadzoną na scenę teatru figurą św. Jana Pawła II. W tle słychać zapis audio z homilii nieżyjącego papieża, o przymierzu między człowiekiem a Bogiem, wygłoszonej w Warszawie w czerwcu 1991 r. Wyszyńska grała m.in. w serialach Czas honoru (TVP2), Lekarze (TVN), Hotel 52 (Polsat), Na dobre i na złe."
gość
5 lata temu
W tej samej KONSTYTUCJI jest też gwarancja poszanowania do cudzego WYZNANIA, którego TUTAJ ZABRAKŁO!!!!! Więc proszę mi się Konstytucją NIE ZASŁANIAĆ, bo wolność człowieka kończy się tam gdzie zaczyna się krzywda drugiego człowieka - jako ludzie "sztuki" a nie burdelu i rynsztoku, powinni o tym wiedzieć. I mówi Wam to osoba NIEWIERZĄCA.
gość
5 lata temu
beznadziejna prowokacja, dno ....
gość
5 lata temu
G****o wiecie. Pracuje w tym teatrze. Widziałam sztukę. Cała akcja jest rozdmuchana przez media i ludzi, którzy sztuki nie widzieli. Tacy jesteście? Zapraszamy do teatru! A nie. W tym kraju do teatru chodzi wedle statystyk....8%. A 92% wypowiada sie zza komputerów w Pruszkowie, Dorohusku, Łukowie co powinno byc wystawiane.
gość
5 lata temu
Tacy ludzie jak ty, to NIESZCZĘŚCIE dla Polski
gość
5 lata temu
to chore
gość
5 lata temu
blużnierstwo
gość
5 lata temu
Jak tak lubią masturbowac sie publicznie, kopulowac, czy zbierac na platnego morderce, to powinni dostac za kare od sadu, albo od narodu przymusową kopulacje w miejscach publicznych przez miesiac. Masturbacje na oczach prechodniow, będą miec, a na szyi p******c im kartki-Zbieram na platnego zabójce Kaczynskiego, zobaczymy czy na miescie odwazą się robic to . Za kare dostali by to co robili w teatrze,
bEUHLBVD
Gość
5 lata temu
Marna prowokacja
nel
5 lata temu
Niech sie zainteresuja, ilu pedałow zboczonych maja u siebie----a dopiero, osadzać innych. Misiewiczowskie pomysły, na miłość !!!!!!
gość
5 lata temu
A gdzie zbiorka na Ciebie, tez sie chętnie dorzucę
gość
5 lata temu
ten reżyser powinien być wydalony z polski i nigdy nie powinien być do niej wpuszczony, złóżmy wszyscy grupowy pozew o przeproszenie polaków za ten spektakl. wstyd, a gdzie wałęsa i kod?to jest łamanie demokracji i wolności,a aktorzy-dno
Gość
5 lata temu
My katolicy czujemy sie gleboko urazeni kto daje kase na taki badziew .
gość
5 lata temu
Z niego taki artysta jak z koziej d.py trąba!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
bEUHLBWw
bEUHLBWx
bEUHLBWy
bEUHLBWz
bEUHLBWA
bEUHLBWf