Trwa ładowanie...
Przejdź na

Kaczyńska o tabletkach "dzień po": "Niepełnoletni mogli je stosować kilka razy w miesiącu"

546
Podziel się

"To ich zachęca do nieprzemyślanych kontaktów fizycznych". Rozwódka została ekspertką od antykoncepcji awaryjnej. Ma kwalifikacje?

Kaczyńska o tabletkach "dzień po": "Niepełnoletni mogli je stosować kilka razy w miesiącu"
bCYbEpyt

Marta Kaczyńska nie ma raczej wątpliwości co do tego, że zna się na wielu rzeczach i może uchodzić za specjalistkę w wielu dziedzinach. To dość powszechne przekonanie u celebrytów, również politycznych. Córka nieżyjącej pary prezydenckiej swoimi opiniami regularnie dzieli się z czytelnikami tygodnika wSieci, gdzie ma swoją rubrykę. W najnowszym numerze postanowiła zająć się kwestią dostępności tak zwanej "pigułki po". Preparat Elle One od 2015 roku był dostępny bez recepty dla osób, które ukończyły 15. rok życia.

Od tego wieku uprawianie seksu, według polskiego prawa, jest legalne. Cena pigułki, wynosząca średnio 150 złotych, nie należy do niskich, mimo to Kaczyńska jest przekonana, że nastolatki łykają ją po kilka razy w miesiącu.

Kaczyńska przez połowę artykułu wyjaśnia, na czym polega działanie antykoncepcji hormonalnej, ze szczególnym uwzględnieniem antykoncepcji awaryjnej. Politykom z partii jej stryja pewnie nie spodoba się to, że nazywa tabletki antykoncepcyjne lekami.

bCYbEpyv

Działanie tabletki, o której mowa, polega na powstrzymaniu owulacji, opóźnieniu jej albo utrudnieniu zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka w macicy. Substancje chemiczne, zawarte w pigułce, wpływają na system hormonalny analogicznie do tabletek antykoncepcyjnych, powszechnie używanych przez wiele kobiet - tłumaczy fachowo Kaczyńska.

Marta wyjaśnia, że za początek ciąży trzeba przyjąć moment zapłodnienia, a nie, jak twierdzą lekarze, moment zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w macicy.

Substancje hormonalne, utrudniające rozwój ciąży budzą kontrowersje zwłaszcza wśród osób wierzących, ale zapewne także wszystkich, którzy śledzą postęp medycyny i zdają sobie sprawę z tego, jak rozwija się człowiek - wyjaśnia Kaczyńska.

Rozważań na temat chwili, w której powstaje nowy człowiek, nie można w żaden sposób bagatelizować. Przeciwnie, trzeba mówić o tym jak najwięcej, żebyśmy byli odpowiedzialni. Jak wykazano powyżej, poza uzasadnieniem etyczno - moralnym, sprzeciw ma także uzasadnienie medyczne. Powszechność stosowania antykoncepcji hormonalnej wydaje się jednak nie do odwrócenia - stwierdza z żalem.

bCYbEpyB

Niezwykle ważne jest jednak odpowiedzialne podejście państwa do osób niepełnoletnich, które w świetle dotychczas obowiązujących przepisów mogły bez żadnych ograniczeń nabywać tabletki "dzień po" i praktycznie nic nie stało na przeszkodzie, by tego typu środki były przez nie stosowane nawet kilka razy w miesiącu. To może mieć groźne skutki dla zdrowia młodych dziewczyn, a z drugiej strony zachęcać je do zbyt wczesnej inicjacji seksualne i nieprzemyślanych kontaktów fizycznych. Te ostatnie mogą zaś grozić chorobami i, co najważniejsze, nie pozostają bez wpływu na psychikę oraz kształtowanie się postawy życiowej wobec drugiego człowieka. Dlatego sprzedaż pigułki "dzień po" bezwzględnie powinna być dopuszczalna tylko dla osób pełnoletnich.

Wedle obowiązującego prawa, piętnastolatki mogą uprawiać seks, ale nie mogą odwiedzić ginekologa ani uzyskać recepty bez zgody rodziców. Niestety, jak zauważył w swojej książce Jarosław Kaczyński, nawet pełnoletniość nie chroni przed nieprzemyślanymi decyzjami. Zaobserwował to na przykładzie swojej bratanicy.

Marta szybko wyszła za mąż, co było dla nas pewnym zaskoczeniem. Nie musiała chwytać pierwszej możliwej okazji - wspominał w książce Polska naszych marzeń. Dla młodej kobiety to było straszne przeżycie. I to pewnie doprowadziło do drugiego, bardzo szybkiego małżeństwa. To była próba poratowania się, co jest psychologicznie zrozumiałe.

Marta wtedy się na niego obraziła. Zobacz: Nie przyszła do sztabu, bo "była zbyt zraniona"!

bCYbEpyC

Ciekawe, jaki zdanie na temat poglądów córki miałaby Maria Kaczyńska, która broniła prawa kobiet w kwestii antykoncepcji i aborcji.

bCYbEpyD

Olejnik i Kaczyńska na gali wręczenia Złotych Lwów

Zobacz też:

bCYbEpyW
KOMENTARZE
(546)
gość
4 lata temu
mało, że rozwódka, ale miała dziecko z kochankiem będąc w związku małżeńskim... to dopiero hit, prawdziwa patriotka i chrześcijanka
Gość
4 lata temu
Ja bym na jej miejscu się nie odzywała, bo jej morale pozostawiają wiele do zyczenia
gość
4 lata temu
niepełnoletni ? bardzo bogaci niepełnoletni. przecież to kosztuje ok 2 stów!!!!!!
bCYbEpyX
gość
4 lata temu
czytałam statystyki to nie małolaty kupują najczęściej!
Gość
4 lata temu
Rodzinne nied***banie mózgowe
Najnowsze komentarze (546)
gość
3 lata temu
"nieprzemyślanie kontakty fizyczne" lol wie co mówi
Gość
3 lata temu
Pusta lala
Gość
3 lata temu
A wesoła sierotka ile razy w miesiącu je łyka a nie ona ma dzieci każde z innym suweren jej da kasę na to
gość
4 lata temu
Jak czytam,to ta Pani zna się na wielu sprawach.Na szczęście ,dla mnie nie jest autorytetem w żadnej dziedzinie.Do klasy swojej Mamy,jest Jej bardzo daleko.Ale,myślę,że to przyjdzie z wiekiem.Nabieramy dystansu do wielu spraw,inaczej patrzymy na otaczający nas świat.
Ben
4 lata temu
Kaczyńska to autorytet, dla koleżanek anorektyczek. Niech powie stryjowi, żeby usunął kudły z nosa, bo to obrzydliwe ( zajmie zaledwie kilkanaście sekund)
gość
4 lata temu
Nie Marta nie odzywa się w imieniu polskich kobiet, rozsądniej byłoby gdyby zajęła się chorym na głowę wujkiem Jarkiem. Jej moralność to pisowskie dno.Lepiej być ateista niż fałszywym katolikiem.
gość
4 lata temu
haha też mi ekspertka się odezwała, mąż drugi krętacz, dziecko wmówiła pierwszemu że to jego, no tak polska katoliczka, może lepiej kobieto milczeć niż takie bzdury wygadywać
MARIA
4 lata temu
Wielka znawczyni a sama niech uporzatkuje siebie i swoje zycie
bCYbEpyP
józek
4 lata temu
Ona się na tym na pewno zna, nie wątpię.
twiggy
4 lata temu
Dlaczego ona jest taka odpychająca ? Budzi obrzydzenie.
gość
4 lata temu
Czy wszyscy w PiSie są ekspertami od d..y? No brawo. Może by ktoś się zajął wreszcie tym krajem, bo dryfujemy.
gość
4 lata temu
Jakim prawem ta poważnie zdemoralizowana pańcia zabiera głos w tej sprawie ?! Czy ustaliła wreszcie ojcostwo swoich córeczek ? A niedługo jedna z nich będzie w wieku seksu dozwolonego - czy wtedy też zabroni jej "pigułki PO" ?
gość
4 lata temu
Kaczyńska nie ma wstydu zdradzała swojego pierwszego męża, drugiego oskarżono o kierowanie grupą przestępczą i wyłudzenie 14000 000 zł z Pefron,a ona umoralnia wszystkich innych
gość
4 lata temu
To jest ewenement biologiczny, pomimo braku mózgu żyje łazi i brednie wygaduje.
...
Następna strona
bCYbEpzr