Trwa ładowanie...
Przejdź na

Partie opozycyjne PŁACIŁY ZA WYSTĘP NA MANIFESTACJACH KOD-u? "Na koncie ruchu brakuje ponad 9500 złotych"

119
Podziel się:

Rzecznicy Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej potwierdzają, że ich partie wpłacały pieniądze za możliwość uczestniczenia w manifestacjach. W kasie Komitetu brakuje coraz więcej pieniędzy.

Partie opozycyjne PŁACIŁY ZA WYSTĘP NA MANIFESTACJACH KOD-u? "Na koncie ruchu brakuje ponad 9500 złotych"

Nie cichną kontrowersje wokół Mateusza Kijowskiego i Komitetu Obrony Demokracji, którego jest założycielem. Mimo ujawnionych finansowych przekrętów i głośnego sprzeciwu innych członków KOD, Kijowski nie zamierza ustępować z dobrze płatnej funkcji. Jak twierdzi, ruch to jego "dziecko", a kłótnie wewnątrz komitetu są "sprawami drugorzędnymi".

Wciąż toczą się spory o pieniądze ze składek i dobrowolnych wpłat od sympatyków KOD-u. Jak informuje Onet, część funduszy wpłacanych w czasie publicznych kwest nie trafiło na konto Komitetu Obrony Demokracji, brakuje też większości protokołów ze zbiórek. Ponadto zawyżano wysokość faktur, a według członków Komitetu partie polityczne… płaciły za możliwość wejścia na scenę podczas wieców i manifestacji.

Tylko na samym Mazowszu w okresie od listopada 2016 roku do stycznia 2017 roku przeprowadzono 21 zbiórek, na łączną kwotę blisko 230 tysięcy złotych - donosi Onet. Z jego informacji wynika, że z sejfu, do którego klucz miał jeden człowiek, najbliższy współpracownik lidera KOD Piotr Wieczorek, zniknęły protokoły z największych zbiórek publicznych, z których pieniądze szły m.in. na organizację Marszu "KOD Niepodległości" czy Marszu: Stop Dewastacji Polski. Onet dotarł do pisma pełnomocnika struktur KOD na Mazowszu Marka Skórki, który 16 stycznia 2017 roku złożył rezygnację ze sprawowanych funkcji, argumentując swoją decyzję brakiem protokołów kwest prowadzonych przez Stowarzyszenie KOD. Zginęło aż 19 protokołów z kwest publicznych, a na koncie brakuje obecnie ponad 9500 złotych. Choć, jak podkreślają członkowie zarządu KOD - gdyby nie ich stanowcza interwencja pieniędzy brakowałoby prawdopodobnie znacznie więcej.

Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji zawiadomił już prokuraturę w sprawie nieprawidłowości finansowych i zaginionych pieniędzy ze zbiórek publicznych. Wieczorek zapytany o braki finansowe odpiera zarzuty, tłumacząc że obecnie "istnieje przypuszczenie, że brakuje w kasie ośmiu tysięcy złotych, ale nie jest ono poparte dowodami".

Miałem dostęp do sejfu, więc czuję się moralnie odpowiedzialny za tę sprawę - stwierdził. Dlatego zobowiązałem się przed zarządem, że jeśli brak pieniędzy zostanie potwierdzony, to pokryję straty z własnych środków. Podjąłem taką decyzją z myślą o dobru KOD, a nie z obawy, że coś mi grozi.

Ze sprawozdań wynika, że KOD płacił przy okazji marszu 11 listopada firmie AW EVENTS, która w swoim portfolio ma przede wszystkim realizację lokalnych imprez plenerowych. Z usług tej samej firmy korzystały też inne ugrupowania - za wynajem sprzętu i obsługę techniczną firma ta wystawiła fakturę Platformie Obywatelskiej na kwotę 30 tysięcy złotych, a SLD w wysokości 15 tysięcy złotych, co daje w sumie razem z fakturami wystawionymi na KOD, zarobki firmy wynoszące blisko 65 tysięcy złotych za obsługę techniczną tego samego marszu.

Rzecznik PO Jan Grabiec przyznał, że jego partia współfinansowała manifestację.

Nigdy się z tym nie kryliśmy, braliśmy czynny udział w wydarzeniach organizowanych przez KOD - tłumaczy. Czy musieliśmy płacić za to, żeby nasi liderzy występowali publicznie? Proszę nie żartować, to nonsens.

Z kolei rzecznika SLD Anna-Maria Żukowska zarzeka się, że faktura dotyczyła "własnych obchodów" SLD. Tyle że, jak sama przyznała, SLD nie organizowało własnych obchodów.

Sami sobie organizowaliśmy udział na KOD - oznajmiła w Fakcie. Czyli występ Włodzimierza Czarzastego.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno głośno było o zbiórce zorganizowaną przez KOD na rzecz… spłaty długów alimentacyjnych Kijowskiego. Zobacz: Działacze KOD zbierali pieniądze na SPŁATĘ DŁUGÓW KIJOWSKIEGO?! "Trzeba działać po cichu, dyskretnie"...

Zobacz także: Kijowski nie rezygnuje z bycia szefem KOD-u. "To moje dziecko, sprawy personalne są drugorzędne"
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(119)
gość
6 lat temu
hahaha Kijowski, KOD, Nowoczesna i PO to dno, szambo i 2 metry mułu XD
Gość
6 lat temu
Nie dziwi mnie to wcale. Dziś w Rudzie Śląskiej kod zakłócał wystąpienie prezydenta Dudy. Jak zwykle chamstwo
Gość
6 lat temu
Komitet obrony koryta nie ma taryfy ulgowej. No chyba , że jest się alimenciarzem to nawet Liderem 😂się zostaje. Patologia.
Gość
6 lat temu
Co to za kraj, w którym rządzą albo oszołomy albo sprzedawczyki na usługach Niemiec a kiedyś Rosji ...
gość
6 lat temu
Ja to nie rozumiem jakim trzeba byc baranem zeby wierzyć w KOD..te wszystkie m***y ktore na niego chodzą robią tak bo zostały im zabrane stanowiska i OGROMNA kasa, sam Lis zarabiał 2 miliony złotych rocznie a tu BOOOM nie ma kasy oni za demokracja nie chodzą..
Najnowsze komentarze (119)
gość
6 lat temu
kijowski - symbol polskiego nieroba alimenciarza co za burak hehehe
Margo
6 lat temu
Partia Przekretow Finansowych ( czyli komitet obrabiania durn'iow). Jak ktos lubi byc ,,dym..ny" to czemu mu zabronic? Nadal sa chetni do wspierania finansowego pomyslow pana K....
gość
6 lat temu
a gdzie oddany podatek? chcą organizację niech płacą
Gość
6 lat temu
KOD to smrod
gość
6 lat temu
Robi z ludzi kretynów, a nie przepraszam, ludzie to kretyni, którzy wierzą w lidera KOD. Nakradł? To co z tego. Banda debili.
gość
6 lat temu
A ty ile dostałaś-eś dziś za wpisik.PIS będzie rządził 3 kadencje.
Gość
6 lat temu
Petru Kijowdki to g***o szambo. Zrobią wszystko żeby być Prezydenta ośmieszyć.
gość
6 lat temu
Wiedziałam, ze te sprzedawczyki nie wyszli by na ulicę charytatywnie.
zry
6 lat temu
Złość mnie bierze jak taką wspaniałą inicjatywę obywatelską (sam uczestniczyłem w ich proteście przeciwko zawłaszczeniu przez PiS telewizji) zniszczy taki cwaniak jak Kijowski. Bo to już chyba koniec KODu z nim. Te 9500 zł to nie ma znaczenia wobec całego budżetu. Ale Kijowski z żoną brali każde miesięcznie po 15 tys. za jakieś usługi informatyczne - to jest problem. Byłem i jestem fanem Nowoczesnej, ale Petru dla własnego rozporka zdołował notowania partii. Przecież mógł się spodziewać polowania PiSowców na niego. Na szczęście ma mądre kobiety w Nowoczesnej.
gość
6 lat temu
PiS ma swoje za uszami, ale KOD, PO, Nowoczesna itp. jeszcze gorzej. Jak w tym kraju ma być dobrze? I na kogo głosować? O zgrozo! Czy p. Kijowski odpowie za machlojki?
gość
6 lat temu
Jedni płacą za uczestnictwo w manifestacjach a drudzy hejterom . I takie to mamy polityczne bagno.
er
6 lat temu
szumowiny wspierają szumowiny: kod, po, psl, nowoczesna zrobią wszystko żeby wrócić do władzy, okraść dzieci przede wszystkim z 500+, zapędzić ludzi pracy do roboty za 1500zł a sami słdkie nieróbstwo ośmiorniczki, winko itp. przyjemności
gość
6 lat temu
gdyby nie Pis to byśmy tu mieli masakre.
gość
6 lat temu
Nie mam zwyczaju komentować, bo szkoda czasu, ale wiara w p.Kijowskiego mocno mnie zadziwia. A to, że godnie nie ustąpił jeszcze bardziej!!!!! Zepsuł całą fajną ideę. Jak zwykle upadamy przez ludzi!
...
Następna strona