Piątek 21.04.2017

"Ostatnia prawdziwa królowa świata", Elżbieta II skończyła... 91 lat! (ZDJĘCIA)

królowa Elżbieta królowa Elżbieta II uordziny królowej Elżbiety ile lat ma królowa Elżbieta

Dzisiaj królowa Elżbieta II, "ostatnia prawdziwa królowa świata", skończyła 91 lat. To jednak tylko "rodzinna" data, Brytyjczycy obchodzą urodziny królowej w czerwcu. Także w czerwcu odbyła się jej koronacja - zasiadając na tronie od 1953 roku, królowa Elżbieta pobiła rekord swojej prababki królowej Wiktorii, panując od 65 lat. To rekord w gronie wszystkich żyjących aktualnie przywódców.

Została królową 7 lutego 1952 roku po śmierci ojca, króla Jerzego VI, który zmarł na raka gardła. Miała 26 lat, kiedy rok później oficjalnie ją koronowano. Jej panowanie przypadło na okres rozpadu Imperium Brytyjskiego, uszczuplenia roli monarchii i kryzysu gospodarczego w latach 70. i 80. W latach 90. rodziną Windsorów wstrząsnął z kolei kryzys małżeński Karola i Diany. Sama królowa również zaliczyła wpadkę wizerunkową, kiedy po śmierci Lady Di zamiast wrócić do Londynu i przyłączyć do żałoby, przeciągała urlop na zamku w Szkocji. Brytyjczycy nie mają jej jednak tego za złe. Tuż przed jej 80. urodzinami na Wyspach przeprowadzono badanie opinii publicznej, w którym większość opowiedziała się za tym, by królowa pozostała na tronie do śmierci.

Poddani nie znają jej sympatii politycznych, wiedzą zaś, że uwielbia psy, konie i krzyżówkę w The Times. Elżbieta II zatrudnia też prywatnego dudziarza, a ostatnio szukała osoby do tapicerowania mebli, szycia zasłon i pielęgnacji wnętrz. Za to zajęcie była skłonna zapłacić 22 tysiące funtów rocznie, czyli ponad 100 tysięcy złotych.

Zobaczcie, jak Elżbieta II zmieniła się przez lata.

« Poprzednie 1/16

91. urodziny królowej Elżbiety II

291. urodziny królowej Elżbiety II