Trwa ładowanie...
Przejdź na

Światowe media o marszu ONR: "Grupa wspierana przez nacjonalistyczny rząd Polski"

239
Podziel się

"Trzeba bronić ONR-u!" - apeluje Rafał Ziemkiewicz i zapewnia, że nacjonaliści "hajlowanie" wzięli od włoskich faszystów, a nie Adolfa Hitlera...

Światowe media o marszu ONR: "Grupa wspierana przez nacjonalistyczny rząd Polski"
bDeLzrOZ

W minioną sobotę w Warszawie członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego obchodzili 83. urodziny swojej organizacji. Z tej okazji zrobili przemarsz głównymi ulicami stolicy skandując nacjonalistyczne hasła i powiewając proporcami z falangą. Przeciwko faszystowskim hasłom wystąpiła grupa Obywatele RP, która zorganizowała blokadę marszu narodowców. Policja siłą usunęła antydemonstrantów, którzy w swoich hasłach powoływali się na wiarę w Boga i wartości katolickie.

Tymczasem uprzedzając marsz ONR-u biskupi Konferencji Episkopatu Polski opublikowali dokument, w którym po raz pierwszy tak jednoznacznie potępili nacjonalizm jako zagrożenie dla prawdziwego patriotyzmu. Przypomnieli tam wprost wypowiedziane słowa papieża Jana Pawła II - te same, o których w swoim materiale skrzętnie milczały Wiadomości TVP.

bDeLzrPb

Niestety, nie tylko rozumieją, a niektórzy nawet pamiętają historię, która od kilku lat powtarza się na polskich ulicach. Jak poinformowała Rzeczpospolita o depeszy na temat wydarzeń z 29 kwietnia napisanej przez amerykańską agencję informacyjną Associated Press, w oczach Zachodu wspierający ONR polski rząd ma także nacjonalistyczny charakter.

Grupa, wspierana przez nacjonalistyczny rząd Polski, świętowała 83-lecie założenia organizacji - napisała Associated Press o ONR. Kilkuset członków maszerowało z biało-czerwonymi flagami, wznosząc antyimigracyjne hasła.

Pojawiła się też informacja na temat zorganizowanej spontanicznie kontr-manifestacji.

bDeLzrPh

Protestujący krzyczeli: "Polska wolna od faszyzmu" i siedzieli na ulicy czekając na uczestników marszu z Obozu Narodowo-Radykalnego

Ostrą reakcję policji, która usunęła protestujących, a wielu "zatrzymała i zakuła w kajdanki" agencja tłumaczy zaostrzeniem prawa o zgromadzeniach publicznych, które umożliwia demonstrowanie faszystowskich poglądów za przyzwoleniem władz.

Nowe prawo regulujące zgromadzenia publiczne zostało wprowadzone przez rządzących konserwatystów z Prawa i Sprawiedliwości. Policja użyła siły także wobec dziennikarzy relacjonujących wydarzenia, którzy byli popychani, a nawet kopani - czytamy. Na mocy obowiązującego w Polsce prawa na każdą demonstrację musi być wyrażona zgoda, albo jej uczestnicy muszą liczyć się z sankcjami.

Z powodu krytyki ONR-u spanikował już prawicowy felietonista Rafał Ziemkiewicz, który postanowił wziąć organizację w obronę i przekonuje fanów, że... "trzeba bronić ONR". Twierdzi, że cała historia ruchu, którego założyciele żądali urzędowych gett dla Żydów, została sfałszowana. Zapewnia, że nie mają nic wspólnego z nazizmem, zaś gest "hajlowania" - tak skrętnie skrywany przez organizację przed mediami - został zapożyczony z Włoch, a nie z Niemiec. A przez to jest zupełnie inny. Zaś "paskudne rzeczy" z przeszłości ONR-u należy sobie wytłumaczyć "duchem czasu".

bDeLzrPi

Historyczny ONR i ruchy od niego pochodzące to nie moja bajka, wiele tam było rzeczy paskudnych (acz nie odbiegających od "ducha czasu" i w różnym natężeniu obecnych praktycznie we wszystkich istniejących wówczas orientacjach politycznych), narodowy radykalizm odwoływał się wprost do wzorców faszyzmu włoskiego (stąd, a nie od Hitlera. "salut rzymski") - ale nigdy nie miał nic wspólnego z nazizmem. Przeciwnie, uważał go za wroga.

Z Ziemkiewiczem polemizują jednak nawet jego fani zaangażowani w ruch narodowy:

Oczywiście, że w Polsce przedwojennej ONR przypominało nazistów w wielu punktach, wystarczy poczytać dawne "ABC" i to co pisano tam na temat Żydów. Wypisz, wymaluj, poglądy jak u NSDAP - napisał internauta. Brak kolaboracji ONR z nazistami, to żaden wyznacznik, po prostu naziści byli również w opozycji do narodu polskiego, ale nie zmienia to faktu że wspólny pogląd na wiele innych tematów posiadali identyczne. To ONR jeszcze przed wojną głosiło tezy o wprowadzeniu osobnych wagonów w tramwajach dla Żydów i Polaków.

Inny komentujący ucieszył się, że pojawiła się nowa siła polityczna - "umięśnionych chłopców" - ale skorygował opinię na temat braku związku narodowców z nazizmem.

bDeLzrPj

Nie dzierżę nacjoli i uważam, że wiekszość z nich to banda rozhisteryzowanych głupków, acz Ziemek ma racje, że w tym chorym systemie te brygady umieśnionych chłopców są jedyną, widoczną przeciwwagą dla lewactwa z antify i innych takich - czytamy. Nie zgadzam się tylko z tym, że ONR nie ma nic wspólnego z nazizmem. Jak byłem jeszcze nastoletnim szczulem to należałem do Młodziezy Wszechpolskiej i pogladów, że Hitler był zbawcą narodu Niemieckiego - było tam dostatek.

bDeLzrPk

Obywatele RP blokują marsz ONR-u! "Polska wolna od FASZYZMU!"

Zobacz też:

bDeLzrPC
KOMENTARZE
(239)
gość
3 lata temu
Dlaczego nie może byc po prostu normalnie? Że jeśli ktoś nikogo nie krzywdzi to dajemy mu spokój, a jak krzywdzi to wzywamy policję i tyle. Czemu musi być tyle agresji w narodzie? naprawdę nie da się chodzić do pracy, cieszyć z czasu z rodziną, uczyć się, rozwijać..
Gość
3 lata temu
Strasznie to wygląda 😞
Gość
3 lata temu
czy w tym kraju kiedys zapanuje spokój?!
bDeLzrPD
Gość
3 lata temu
Biedna Polska !!!
gość
3 lata temu
ZDELEGALIZOWAĆ ONR!
Najnowsze komentarze (239)
gość
2 lata temu
P.S skonczy jak DNVP (flirt z nacjonalistami) /oNR jest winny szmalcownictwu i pogromom wielkanocnym 1940 (zatruł dusze społeczenstwu Ii RP)przez nich zginął Narutowicz, one winny pogromom w Pd-wch okupowanej Polsce/kresy oraz przed wojną (koniec lat 30tych)
gość
2 lata temu
mowili że uruchomią obozy koncentracyjne z lat 40tych dla wrogów polit i uchodźców , jezeli zburzą pałac kultury (jak bastylię lub spalenie Reichstagu) i chcą dostępu do broni aby tworzyć paramilitarne obozy szkoleniowe ) jak filmu najlepsi z najlepszych 3 a ilu z nich nalezy do terytorialasów
Lewak
3 lata temu
Porównajcie sobie archiwalne marsze Hitlerjugend i marsze ONR:)
almar2
3 lata temu
haha,widzialem tych antydemonstrantow,jedna mloda kobieta,bidna widac bardzo rozbudzona,brawo polscy patrioci
gość
3 lata temu
czym na co dzień zajmują się ci opętani ludzie maja chociaż wykształcenie?
gość
3 lata temu
Chcą odżydzenia Wolski to niech zmuszą żydowskiego króla do abdykacji.
gość
3 lata temu
konserwatyści = nacjonaliści Republikanie = konserwatyści nacjonaliści=faszyści Republikanie = faszyści Tak działają media.
gość
3 lata temu
to ze ktos nie zgadza sie zeby w Posce rzadzili zydzi nawet ci spolszczeni ktorzy nie dzialaja w interesie Polski i Polakow nie znaczy jeszcze ze jest antysemita ale ten bat zawsze dziala nie mozna zyda skrytykowac bo od razu wrzask i latka faszysty !!!!!ciekawe ze mozna obrazac Polakow katolikow ale skrytykuj zyda i do razu znajdzie sie paragraf....
bDeLzrPv
suweren
3 lata temu
Biedny Nasz Kraj i Biedni Polacy . trzeba ogłosić nabór ochotników na wystrzelanie tej plewiącej się kryminalnej hołoty ! to ostatni już dzwonek ! Łukaszenko zabieraj te szmaty pisuarowskie do siebie - Naród Polski będzie Ci wdzięczny!
suweren
3 lata temu
ich wodzem jest Hitler Naszych Czasów - Jarosław Kaczyński !
Gość
3 lata temu
Zdjęcia jak z przed II wojny światowej, straszny widok
gość
3 lata temu
marsz ONR nikomu nie wyrządza szkody tak jak marsz zdradzieckiego kod
rele
3 lata temu
potem się dziwic, ze Macron tak się wypowiada o Polsce , upadliśmy bardzo nisko !
gość
3 lata temu
Na pocieszenie wypada zauważyć, że ci narodowcy nie są raczej wrogami przeciętnego Kowalskiego, w przeciwieństwie na przykład do islamistów.
...
Następna strona
bDeLzrPX