Środa 24.05.2017 14:30

Radziwiłł podwyższył ceny leków dla chorych na AIDS i po przeszczepach o... PONAD 1300 ZŁOTYCH!

Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł podwyższył ceny leków dla chorych na AIDS Ministerstwo Zdrowia podwyższyło ceny leków dla pacjentów po przeszczepach

Radziwiłł podwyższył ceny leków dla chorych na AIDS i po przeszczepach o... PONAD 1300 ZŁOTYCH!

Minister Konstanty Radziwiłł ma dość specyficzne podejście do tego, co oznaczają cięcia budżetowe w resorcie zdrowia. Najpierw postanowił, że najlepiej będzie zaoszczędzić na leczeniu dzieci i ratowaniu ciężarnych kobiet, ale potem doszedł do wniosku, że właściwie to wszyscy powinni móc płacić za godne leczenie - już nie tylko w kopertach, ale i w okienku kasy. Na szczęście ministerstwo bez problemu znalazło fundusze na wypłatę gigantycznych premii, a po wycofaniu "tabletki po" bez recepty jeszcze będzie wydawać krocie na promocję "antykoncepcji" przez badanie śluzu i temperatury.

Zobacz: Minister OBCINA FUNDUSZE NA LECZENIE DZIECI i... daje nagrody urzędnikom! PONAD 4 MILIONY!

Minister Zdrowia ogranicza wydatki na RATOWANIE CIĘŻARNYCH! O ponad 40 procent!

Kolejny pomysł Ministerstwa Zdrowia: PŁATNE ZABIEGI MEDYCZNE! "Każdy pacjent powinien móc, jeśli chce, zapłacić za swoje leczenie"

Teraz powody do zmartwień mają także osoby po przeszczepach, które są w pełni zależne od dostępu do leków, których nie przyjmowanie regularnie oznaczać może poważne komplikacje, a nawet grozić utratą życia. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia postanowiło, że ceny leków podskoczyły nawet o... ponad 1300 złotych!

Na nowej liście leków refundowanych "rekordzistą" jest lek antywirusowy Valcyte, stosowany także w przypadku osób chorujących na AIDS! Do tej pory za 60 tabletek pacjent płacił tylko 3,20 zł, a dzisiaj jest to... 1327,51. Z tej samej ceny inny lek antywirusowy, również dla chorych na AIDS, Ceglar, podrożał do 1057,82 zł. Podwyżki dotyczą też m.in. leków Myfortic (o 200 zł przy większej dawce i 100 zł przy mniejszej) oraz CellCept (o 64 zł).

O tragedii pacjentów poinformowała Gazeta Wrocławska, która opisała historię 25-letniej Malwiny Leszczyk, która po trzech latach doczekała się przeszczepu nerki. Gdy szła do szpitala na operację wiedziała, że za lek będzie mogła zapłacić 3,20 zł, ale gdy z niego wyszła, ten sam produkt kosztował już 67,79 zł.

Nie poradziłabym sobie, gdyby nie pomoc moich rodziców. Podwyżki są olbrzymie - powiedziała Leszczyk. Nie wiem, co zrobią ludzie starsi czy samotne matki wychowujące dziecko po przeszczepie.

O sytuacji alarmuje także wiceprezes Stowarzyszenia Życie po Przeszczepie, Eugeniusz Rydel. On sam jest w podobnej sytuacji, gdyż nawet 11 lat po przeszczepie wątroby wciąż zażywa CellCept.

Większość z nas to renciści i nie będzie nas po prostu stać na te leki. Praktycznie wszystko pójdzie na leczenie - powiedział. Liczba przeszczepów w Polsce i tak jest bardzo niska, jesteśmy w ogonie Europy. Decyzja ministra z pewnością nie wpłynie pozytywnie na tą sytuację.

W jeszcze gorszej sytuacji mogą się znaleźć osoby chorujące na AIDS, które są zmuszone zażywać wiele leków na choroby pojawiające się w wyniku zespołu obniżenia odporności. Ministerstwo ma oczywiście przygotowaną odpowiedź i bagatelizuje sprawę. Przekonuje, że pacjenci mogą korzystać z tańszych zamienników - choć nie mówi już, że przy takiej zmianie chory musi iść do szpitala. Sprawdzanie, czy pacjent w ogóle może przyjmować dany lek, trwa 4-6 tygodni. Przez ten czas podwyższa się ryzyko zakażenia wirusowego, co może skończyć się tragicznie.

Na szczęście Konstanty Radziwiłł ma już tyle pieniędzy, że nie zmartwiłby się, gdyby któreś z jego ośmiorga dzieci miało zażywać tak drogie leki ratujące życie.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł o tabletce "dzień po"

 

Zobacz też:

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (873)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 873
Odpowiedz
805 99
zgłoś
Gość 24.05.2017 14:31
Co tu się dzieje
Odpowiedz
1576 196
zgłoś
gość 24.05.2017 14:31
Skazani na śmierć. W majestacie prawa. Kurtyna.
Odpowiedz
1066 125
zgłoś
Lil 24.05.2017 14:31
Sz...a, nie człowiek.
Odpowiedz
1329 189
zgłoś
gość 24.05.2017 14:31
PiS wlasnie pokazuje dobra zmiane... rozwala ten kraj do konca
Odpowiedz
977 159
zgłoś
Gość 24.05.2017 14:31
Mam nadzieje, ze za 15 lat wszystko się uspokoi. Gdy młodzi wezmą się za rządzenie, a nie stare komuchy, albo sprzedajczyki
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 873