Trwa ładowanie...
Przejdź na

Kayah o odwołanym festiwalu w Opolu: "Moi znajomi byli zawstydzeni decyzjami, ale nie mogą głośno o tym mówić, bo STRACĄ PRACĘ! Nie ma zgody na CENZURĘ!"

241
Podziel się

Piosenkarka przekonuje, że Jacek Kurski nie zgodził się na jej występ na koncercie jubileuszowym Maryli Rodowicz. "Jestem dumna, że nas artystów stać było na taki solidarny gest".

Kayah o odwołanym festiwalu w Opolu: "Moi znajomi byli zawstydzeni decyzjami, ale nie mogą głośno o tym mówić, bo STRACĄ PRACĘ! Nie ma zgody na CENZURĘ!"
bCyBRcrV

Tegoroczny, 54. festiwal w Opolu, choć jeszcze się nie zaczął i raczej nie dojdzie do skutku, przyniósł nieoczekiwane emocje i dyskusje na temat "czarnej listy" Kurskiego i cenzurowania artystów. Najpierw z imprezy wycofały się Kayah i Kasia Nosowska, które były zaproszone do udziału w koncercie jubileuszowym Maryli Rodowicz na jej wyraźną prośbę. Na występ obu wokalistek nie zgodził się jednak prezes Telewizji Polskiej, twierdząc że artystki mimo niewątpliwego dorobku artystycznego, zbyt aktywnie popierają opozycję i udzielają się w manifestacjach organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji. Ich decyzja poruszyła polskie środowisko artystyczne i z festiwalu po kolei zaczęli wycofywać się kolejni artyści. Do bojkotu przyłączyli się m.in. zespół Audiofeels, Michał Szpak, Kasia Popowska i Grzegorz Hyży.

Choć Jacek Kurski stanowczo zaprzecza, jakoby w TVP krążyła "czarna lista", twierdząc, że doniesienia medialne i "wcale nie tak duży" bojkot artystów to "fake news", wokaliści zaproszeni do udziału w festiwalu potwierdzają, że plotki o politycznej cenzurze są prawdą. Kayah przyznała, że dotarły do niej "nieoficjalne informacje z telewizji o tym, że Kurski nie zgodził się na jej występ, chyba że po "po jego trupie".

bCyBRcrX

Miałam informację, że mimo zaproszenia mnie przez Marylę TVP nie zgodziła się na mój występ - tłumaczy Kayah we Wprost. Ja i mój menadżer jesteśmy długo w branży, znamy reżyserów, producentów telewizyjnych, dziennikarzy i redaktorów. Oni byli bardzo zawstydzeni decyzjami, które zapadły, wielu z nich doświadcza tego na co dzień i im się to nie podoba, nie mogą jednak głośno o tym mówić, bo obawiają się, że stracą pracę. Gdyby nie dziennikarze, którzy nagłośnili temat, pewnie sprawa nie wyszłaby na światło dzienne.

Kayah jest przekonana, że Kurski celowo zablokował jej występ w Opolu, bowiem robił to niejednokrotnie w stosunku do innych artystów. Prezes TVP chce mieć "czynny udział" w doborze artystów, którzy pojawiają się na antenie jego telewizji.

Wiedziałam o tym, że wcześniej TVP zerwała współpracę choćby z Krystyną Jandą, ona sama o tym otwarcie mówi - twierdzi Kayah. Całkiem niedawno wycięto Natalię Przybysz z retransmisji koncertu "nowOsiecka". To są fakty. Solidaryzuję się też z kolegami z teatrów, do których wchodzi polityczna gra i brutalnie niszczy wspaniałe, budowane przez wiele lat zespoły.

Przy okazji piosenkarka przyznała, że bojkot festiwalu to była tylko jej decyzja i nie namawiała nikogo do rezygnacji z udziału w wydarzeniu. Mimo to jest pod wrażeniem solidarności jej środowiska i zapowiada, że "nie ma w niej zgody na cenzurę".

bCyBRcsd

Nie mam natury buntownika, ale staram się być w życiu przyzwoitym człowiekiem. To nie była łatwa decyzja, bo bardzo chciałam być częścią jubileuszu Maryli. (…) Nie namawiałam nikogo do bojkotu Opola, to były indywidualne decyzje artystów. Ale niesamowicie się to potoczyło. Niezwykłe jest to, co się wydarzyło później, solidarność ze strony innych artystów, wyrazy wsparcia, mnóstwo pozytywnych słów i komentarzy. Środowisko artystyczne pokazało, jak ważna jest wolność przekonań, że nie ma zgody na cenzurę, przecież już to przerabialiśmy, czy naprawdę za tym tęsknimy? Jestem dumna, że stać nas było na taki solidarny gest. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku festiwal się odbędzie, a jednym kryterium doboru artystów będzie ich poziom artystyczny.

Przypomnijmy, że Jacek Kurski z uporem maniaka zarzeka się, że i tak zorganizuje "festiwal polskiej muzyki" mimo protestów artystów, sponsorów, reżyserów wydarzenia i władz miasta Opola. Chciał, żeby impreza odbyła się w Kielcach, jednak do tej pory nie wiadomo czy festiwal się odbędzie. Według najnowszych informacji, prezydent Kielc, Andrzej Sygut, 10 czerwca chce zorganizować w Amfiteatrze Kadzielnia "Polską Noc Kabaretową", którą kilka dni temu władze miasta starały się przenieść w inne miejsce. Najwyraźniej impreza kabaretowa jest jednak ważniejsza niż festiwal Kurskiego.

bCyBRcse
bCyBRcsf
bCyBRcsy
KOMENTARZE
(241)
Gość
3 lata temu
Ale zaspiewalas Timmermansowi na gali wreczenia mu nagrody jako czlowiekowi roku,facetowi,ktory dreczy Polske i straszy ja karami za nieprzyjmowanie uchodzcow. Taka jestes apolityczna !Pieniaczka.
Gość
3 lata temu
Od wielu lat nie słyszałam hitu tej "artystki". Raczej, to ze ogłaszała narodziny dziecka ssebastiana wiec to śmieszne , ze nazywa sie artystka
gość
3 lata temu
Nikt z was celebrytów nie jest też bez winy. Nagraliście jedną płytę albo dwie i myślicie że będziecie cały czas jedne i te same piosenki śpiewać !!!! ja za pisem nie jestem ale za po też nie wszyscy siebie warci i wszyscy po jednych pieniądzach. A jak Pani się chce mieszać w politykę to niech Pani wstąpi do PO albo siebie stworzy partię. ALBO ŚPIEWASZ ALBO SIEDZISZ W POLITYCE!!!!!
bCyBRcsz
Gość
3 lata temu
Hipokrytka
Gość
3 lata temu
Kobieto czy nie jest Ci wstyd?? Ty i artystka?? Brak słów
Najnowsze komentarze (241)
Adam
3 lata temu
"nieoficjalne informacje" i na podstawie czegoś takiego rozpętali wojnę, a najbardziej dołożyli widzom. Zapamiętamy wam "artyści". Czas na zmiany i nowe talenty. Stara gwardia się wypaliła.
gość
3 lata temu
Trupio głowa ... to KAJA....
gość
3 lata temu
Pani Kayah albo Pani dalej działa w KOD-ie albo jest artystką niezależną. Proszę polityki nie wprowadzać na festiwale, bo jak do tej pory to najbardziej na tym ucierpiało miasto Opole i jego mieszkańcy.( restauratorzy, hotelarze i inni prowadzący biznes)
Bożena Anna
3 lata temu
Kobieto lecz się bo wyraźnie masz problemy, za kogo ty się uważasz "Gwiazdo"
gość
3 lata temu
zauważcie, kurski cały czas maca się po krawacie, od razu widać, że burak niezwyczajny do noszenia go.
gość
3 lata temu
My jesteśmy zawstydzeni wypowiedziamy Kai . O celebrytach myśli a nie pomyślała o debiutantach . Wmieszała się POlitykę a nie taka jest rola artystów.
gość
3 lata temu
Jakaś tam Katarzyna KODmitka chciała się odkurzyć w mediach.Sebastian Karpiel-Bułecka, wiedział kiedy od takiej zwiać. Tyle w temacie. Poza tym jaka z niej Polka? o R1a1 może tylko pomarzyć.
gość
3 lata temu
nalot pisiaków na Pudla widzę, wstyd tak opluwać ludzi którzy was przerastają
bCyBRcsr
gość
3 lata temu
to ciekawe, Pudelek znów zablokował ocenę komentarzy, forsując jedynie słuszną. Niby sumienie mediów, wolność słowa... a nie mogę napisac i zagłosować, że popieram Kayah...
gość
3 lata temu
Szkodami mi tych ludzi pracujacych w Opolu , liczyli na zysk . Hotele i knajpy puste ...
gość
3 lata temu
Sprzedajna koza i tyle
fgd
3 lata temu
stara lampucero na emeryturę a nie robić zamęt bo cię nie chcą bo się na scenę nie nadajesz bo jesteś na dęta i stara nadajesz się na koncert emerytow do remizy i skończ te zenade
gość
3 lata temu
Kayah to wyjątkowe brzydactwo. Na jednym ze zdjęć jęzor wywaliła, jak stara krowa (nie chcąc urazić krowy).
gość
3 lata temu
kaja a kiedy emerytura,piosenki już obrzydły-jedz chleb ze smalcem co dzien nie zbrzydnie Ci
...
Następna strona
bCyBRcsT