Środa 07.06.2017 16:30

"Dżizus, ku*wa, ja pie*dolę" - "Dzień Świra" Marka Koterskiego ma już 15 lat (ZDJĘCIA)

Dzień Świra Marek Koterski Marek Kondrat Misiek Koterski Dzień Świra ma 15 lat Adam Miauczyński Adaś Miauczyński

Dzień Świra uważany przez wielu za jeden z najlepszych filmów w historii polskiej kinematografii jest opowieścią o niedocenianym, neurotycznym nauczycielu języka polskiego, który cierpi na nerwicę natręctw, wypalenie zawodowe i egzystencjalne. Sfrustrowany humanista doświadcza chronicznego rozczarowania życiem i ludźmi, w tym byłą żoną oraz infantylnym synem Sylwusiem, którego zagrał prywatnie syn reżysera, dziś znany ze związku z Marcelą Leszczak - Misiek Koterski.

Codzienne, z pozoru błahe, ale skrajnie irytujące sytuacje doprowadzają Adasia Miauczyńskiego na skraj wytrzymałości psychicznej. Jedyną odskocznią od przytłaczającej go rzeczywistości jest ucieczka w świat marzeń, do swojej niespełnionej miłości, Elżbiety.

Dzień Świra po raz kolejny udowodnił, jak genialnym obserwatorem jest Marek Koterski, bezlitośnie obnażający absurdy życia w kraju nad Wisłą i wady polskiego społeczeństwa przełomu XX i XXI wieku.

Znajoma rzeczywistość, naznaczona karykaturalnym rysem oraz emocjonalna i naturalna gra Marka Kondrata (który trzykrotnie wcielił się w postać Adasia) powodują, że widz utożsamia się z tytułowym "świrem" i odczuwa jego wewnętrzny dramat. Wiele specyficznych i wulgarnych powiedzeń głównego bohatera weszło na stałe do potocznego języka. Jako ciekawostkę warto też odnotować fakt, że w filmie kilka sekund sławy miała Viola Kołakowska z domu Kołek, która wcieliła się w kobietę z reklamy środka o nazwie "antyprykator".

Film jest częścią cyklu utworów o postaci Miauczyńskiego, określanego przez krytyków jako "żywa emanacja ciemnej strony i podświadomości przeciętnego Polaka". Wcześniejsze tytuły z tej serii to Dom wariatów, Życie wewnętrzne, Porno, Nic śmiesznego oraz Ajlawju. Po Dniu Świra Koterski nakręcił jeszcze Wszyscy jesteśmy Chrystusami i Baby są jakieś inne. Film doczekał się też wersji teatralnej, a nawet był inspiracją do stworzenia opery.

Obraz został obsypany nagrodami - zdobył m.in. Złote Lwy na XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz dwa Orły. Internauci i słuchacze radiowej Trójki wybrali go też "filmem 25-lecia".

Zobaczcie najlepsze sceny i cytaty z Dnia Świra. Macie swoje ulubione?

« Poprzednie 1/20

"Jestem skrajnie wyczerpany, a przecież jest rano"

2"Jestem skrajnie wyczerpany, a przecież jest rano"