Trwa ładowanie...
Przejdź na

Janda, Kalisz i Ostaszewska protestują po śmierci Igora Stachowiaka: "Nie wierzymy władzy, która uważa, że MOŻE NAS ZABIĆ!"

317
Podziel się:

Artyści, politycy i dziennikarze zapowiadają w liście otwartym, że nie zamierzają tolerować bezkarnego działania policji. "Igor Stachowiak, torturowany i pozbawiony życia na wrocławskim komisariacie mógł być każdym i każdą z nas".

Janda, Kalisz i Ostaszewska protestują po śmierci Igora Stachowiaka: "Nie wierzymy władzy, która uważa, że MOŻE NAS ZABIĆ!"

Sprawa Igora Stachowiaka, który w maju 2016 roku był brutalnie torturowany przez policjantów we Wrocławiu, wstrząsnęła ogólnopolskimi mediami. 25-letni mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy 15 maja zeszłego roku, ponieważ "był podobny do człowieka poszukiwanego przez prokuraturę za oszustwo". Choć zachowywał się spokojnie, zdaniem policjantów "był agresywny, krzyczał i nie chciał pójść na komendę".

Podczas jego przesłuchań, mundurowi bez uzasadnienia użyli paralizatora, a jakiś czas po zatrzymaniu Stachowiak zmarł. Śledztwo w tej sprawie wciąż prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, a śledczy nie wykluczają postawienia zarzutów znęcania się tym policjantom, którzy zatrzymali 25-latka. Póki co, ze stanowiskami pożegnało się pięciu funkcjonariuszy wobec których wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Opieszałość władz związana z okrutnym torturowaniem Igora Stachowiaka i "zamiatanie sprawy pod dywan" oburzyła sporą część środowiska artystycznego, którzy zapowiedzieli już protest pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu. Twórcy listu otwartego nie zgadzają się na "torturowanie i zabijanie" w imię chorych zasad reprezentowanych przez policjantów tłumaczących, że "mają prawo do użycia wszelkich środków", aby dowieść "sprawiedliwości". Nawet jeśli w grę wchodzi ludzkie życie.

Igor Stachowiak, torturowany i pozbawiony życia na wrocławskim komisariacie mógł być każdym i każdą z nas - możemy przeczytać w udostępnionym dla mediów liście otwartym. Każdym i każdą z nas w państwie, które powinno chronić i zapewniać bezpieczeństwo swoim obywatelom i obywatelkom, a nie torturować i zabijać. Każdym i każdą z nas w państwie, w którym politycy odpowiedzialni za policję i prokuraturę nie uczynili nic, aby podległe im służby wyjaśniły sprawę i dopełniła się sprawiedliwość. Każdym i każdą z nas w państwie, w którym jedyną nadzieją, jak w sprawie Igora, nie są właściwe służby, ale niezależne media, spełniające rolę mediów publicznych w sytuacji, kiedy wyrzekły się tego media narodowe.

Twórcy listu zaznaczyli jednak, że "kiedy rok temu protest pod komisariatem we Wrocławiu zamienił się w zamieszki", byli powściągliwi, jednak nie zamierzają odpuszczać sprawy. Podkreślają, że nie chcą "atakować całej policji i stosować odpowiedzialności zbiorowej", a ukarać jedynie tych, którzy na tę karę zasługują.

Uważaliśmy i nadal uważamy, że nie można atakować całej policji - czytamy. Stosować odpowiedzialności zbiorowej. Wierzyliśmy w nasze państwo, policję i prokuraturę, byliśmy przekonani, że rozwiąże sprawę tej okrutnej śmierci i wymierzy sprawiedliwość. Jednak politycy odpowiedzialni za służby zobowiązane do wyjaśnienia śmierci Igora brną w kłamstwa, wzajemnie przerzucając się odpowiedzialnością za mataczenie, wypierając się wiedzy, którą dzięki mediom ma już cała Polska, a nawet winiąc ofiarę sprawców tortur i zabójstwa. Im już nie wierzymy. Nie wierzymy władzy, która uważa, że może nas zabić, a potem dopilnować, żeby sprawiedliwości nie stało się zadość. Chcemy państwa prawdziwego prawa i prawdziwej sprawiedliwości. Państwo polskie jest nasze. Nie nieudolnych, kłamliwych funkcjonariuszy partyjnych. Nie nieusuwalnych polityków, miernych, biernych, ale wiernych. Dlatego idziemy po prawo i sprawiedliwość dla Igora. Dlatego idziemy po prawo i sprawiedliwość dla nas wszystkich.

List podpisali m.in. Krystyna Janda, Renata Dancewicz, Jacek Fedorowicz, Władysław Frasyniuk, Ryszard Kalisz, Maja Ostaszewska i Andrzej Saramonowicz. Artyści, dziennikarze i politycy zaapelowali o udział w marszu z wrocławskiego rynku przed siedzibą PiS, który odbędzie się w czwartek 8 czerwca.

Zobacz także: Przerażona Janda: "Nie ma ratunku znikąd. PiS jest jak młot pneumatyczny, mają wszystko!"
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(317)
patka
7 lat temu
Ci sami, którzy krzyczą, że pis uprawia politykę na grobach smoleńskich, sami wykorzystują śmierć chłopaka do celów politycznych. Hipokryzja lewactwa level hard.
Gość
7 lat temu
Nie kapuje PIS ale opozycja chwyta się wszystkiego, są jeszcze bardziej żałosni. PO jakoś umywało rączki, pis za to ma odpowiadać za każdy problem w kraju.
Gość
7 lat temu
Janda najglosniej szczeka bo obrcna wladza nie daje jej pieniedzy z naszych podatkow ojej.
Gość
7 lat temu
Zalosni artysci....
gość
7 lat temu
Sfrustrowane, oderwane od koryta i rzeczywistości lewactwo.
Najnowsze komentarze (317)
Gość
6 lat temu
Ciszej nad tą trumną!
Gość
6 lat temu
I wszystko jak zwykle zwala sie na Pis, a to prokuratura prowadzi śledztwo, prokuratura wydaje nakazy, kurde ludzie co z Wami?
gość
6 lat temu
PO wybrało tych policjantów jeszcze za swej złodziejskiej kadencji
gość
6 lat temu
skopiowane - to jest prawda - Ciemnemu narodowi, ktory ma wyprane mozgi dzieki dlugiemu 'panowaniu' TVN wszystko latwo wmowic. A ty zapasiony salcesonie czosnkowy, jak było jak byłeś ministrem w rządzie komuchów Wtedy i Popiełuszko byl zamordowany i Przemek też na komisariacie był torturowayn A co zrobiłeś kaszalocie w sprawie OLewnika??? Dlaczego zamiatałeś pod dywan a żarłes kaszankę od Olewnika Co twoi podopieczni z Sierpca czy Płocka robili w sprawie morderstwa za twoich nierządów Żenada ze taki ktoś się pokazuje na ulicy Obrzydliwa osobowośc
gość
6 lat temu
jónda nikt cie nie lubi a ty jak intruz pchasz się na siłe wszędzie , kapiz powinien zadbać o kg. a na ostaski filmy nie pójde - a policjanci byli przyjęci do pracy za czasów PO
gość
6 lat temu
Widać o jaki świat i kwiat im chodzi !!!
gość
6 lat temu
mozecie nam do dvpy nadmuchac wy ubeckie szmaty, narod jez sie polapal o co chodzi I PiS ma 43% a banda zdrajcow PO I bre s**i jandy, ostaszeskie I inne cieleclie kody jebbane ile wy macie 15? 12%? nikt oprocz ubekow juz na was nie zaglosuje zdrajcy
gość
6 lat temu
Kalisz tlusty oblesny ubecki ryju, stul pysk kanalio z ciebie prawnik jak z koziej dvpy puzon, wypp*****laj hooju nie myty
gość
7 lat temu
Ale im tu ludzie słusznie dowalili. Janda i ekipa to zakodowane totalnie bezmózgi.
gość
7 lat temu
Kalisz i Janda jacy to strasznie niesympatyczni ludzie !!!!!!Kalisz gęba jak rozbity kotlet schabowy, Janda wrzaskliwa ciągle w opozycji, do wszystkiego !!!! Straszni !!!!!!
gość
7 lat temu
odrażające kłamiliwe kreatury
gość
7 lat temu
może by się wzięła janda do jakiejś uczciwej roboty a nie bredziła coraz durniej
gość
7 lat temu
czemu lewactwo nie zajmie się swoją koleżanką bezkarną złodziejką kamienic w W-wie?
JJ
7 lat temu
J-A-N-D-A zawsze znajdzie sposób, żebu się wylansować. Idzie po trupach.
...
Następna strona