Trwa ładowanie...
Przejdź na

Katoliccy farmaceuci żądają klauzuli sumienia dla siebie! "Nowelizacja mogłaby mieć trudne do przewidzenia skutki!"

298
Podziel się:

Nie chcą już kłamać w imię "wyższego dobra", że nie mają tabletek hormonalnych. Wpływają też na posłów, żeby sami wyszli z inicjatywą...

Katoliccy farmaceuci żądają klauzuli sumienia dla siebie! "Nowelizacja mogłaby mieć trudne do przewidzenia skutki!"

Zarówno temat aborcji, jak i sprzedaży antykoncepcji skupiają się wokół wspólnego problemu: klauzuli sumienia. Z jednej strony zaczęli się powoływać na nią aptekarze, którzy nie chcieli sprzedawać pigułek hormonalnych, a zwłaszcza "tabletek po". Z drugiej w głośnej sprawie profesor Bogdan Chazan powołał się na klauzulę odmawiając aborcji płodu bez połowy czaszki i z wypływającymi gałkami ocznymi. On z kolei nie wypełnił jej do końca, gdyż prawo w takim przypadku zobowiązuje lekarza do wskazania innej placówki, która wykona dany zabieg. Chazan uznał że "to niepraktyczne", bo musiałby wykonać kilka telefonów... Naprawdę.

Aptekarze nie są zadowoleni, że nie mogą zadecydować za pacjentów i ich lekarzy, co im sprzedadzą, a czego nie, i które recepty przyjmą do zrealizowania. Najbardziej zaangażowane w zmianę zasad jest Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski. Są tak zdeterminowani, że przedłożyli w Sejmie projekt ustawy, w którym chcą rozszerzyć klauzulę sumienia na swój zawód.

Katoliccy aptekarze uważają, że niemożność odmówienia sprzedaży np. tabletki Ella One uderza w ich konstytucyjne prawo do wolności religii i przekonań. Jak informuje Newsweek narzekają, że wielu musiało wystąpić z ich szeregów, gdyż nie byli w stanie pogodzić zasad wiary ze sprzedażą. Tych, którzy zostali, zamiast docenienia za szlachetność, spotkał "brak poszanowania poglądów i przykrości".

Przewodnicząca Stowarzyszenia, dr Małgorzata Prusak, przyznała jednak, że i obecne prawo da się obejść po prostu... kłamiąc. Oczywiście w imię "wyższego dobra" i "braku przykrości". Przynajmniej własnych, bo niekoniecznie kobiety, która zajdzie w niechcianą ciążę.

Najczęściej mówią, że po prostu nie prowadzą takiego asortymentu - wyjaśniła w wywiadzie z Newsweekiem.

Stowarzyszenie jest szczodre i prawo klauzuli sumienia chce rozszerzyć nie tylko na farmaceutów, ale także na właścicieli aptek i techników farmaceutycznych. Dzięki temu oficjalnie mogłyby powstać apteki "pro-life". Z mniejszym entuzjazmem do pomysłu podchodzi rzeczniczka SLD, Anna Maria Żukowska, która wskazuje, że podporządkowywanie prawa religii może przynieść niepożądane skutki - zwłaszcza, że religii jest więcej niż jedna, a i sumienia mogą się od siebie różnić.

Nowelizacja mogłaby mieć trudne do przewidzenia skutki - powiedziała Newsweekowi. Farmaceuta muzułmanin mógłby odmówić sprzedaży leków z alkoholem w składzie, a świadek Jehowy preparatów krwiopochodnych.

Doktor Prusak jest jednak spokojna, gdyż już układa się z politykami. Gdyby odrzucili propozycję jej stowarzyszenia, kolejna inicjatywa ma wyjść z wnętrza Sejmu.

W grę wchodzi też wniesienie projektu przez grupę posłów - zapowiedziała.

Zobacz także: Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł o tabletce "dzień po"
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(298)
gość
5 lata temu
To do innej roboty, rowy kopać... W d**ach sie poprzewracało!
gość
5 lata temu
To trzeba było otworzyć sklep z butami.
Gość
5 lata temu
Jak stracą klientów i będą cienko zarabiać to raz dwa klauzę sumienia zweryfikują.
Gość
5 lata temu
Chcieliście PIS to macie. Moze wiec adwokat tez sie powoła na klauzule i nie bedzie bronił zabójców ?
Gość
5 lata temu
Paranoja
Najnowsze komentarze (298)
gość
5 lata temu
Przypominam wszystkim krzykaczom, że klauzula sumienia zawarta jest tez w prawie unijnym, o czym przypominała Rada w 2010. Aktem prawa europejskiego obejmującym problematykę klauzuli sumienia, w tym klauzuli sumienia lekarzy, farmaceutów i pielęgniarek jest Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej przyjęta 7 grudnia 2000 r., podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Nicei przez Parlament Europejski, Radę i Komisję Europejską. Zgodnie z art. 10 Karty, "każdy ma prawo do wolności myśli, sumienia i religii. Prawo to obejmuje wolność zmiany religii lub przekonań oraz wolność uzewnętrzniania, indywidualnie lub wspólnie z innymi, publicznie lub prywatnie, swej religii lub przekonań poprzez uprawianie kultu, nauczanie, praktykowanie i uczestniczenie w obrzędach (ust. 1). Uznaje się prawo do odmowy działania sprzecznego z własnym sumieniem, zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tego prawa (ust. 2). Cały artykuł nosi tytuł: "Wolność myśli, sumienia i religii."
gość
5 lata temu
troche paranoja, ze pani w aptece wg swojego sumienia decydowala jakie leki mi wolno, a jakich nie wolno przepisywac. Ja stosuje belare nie tylko jako antykoncepcje, ale tez w celu zniwelowania objawoww PMS i wachan nastojow. nie wyobrazam sobie, ze moglabym jej nie dostac w aptece
gość
5 lata temu
JA nie wyobrażam sobie, że idę do apteki z receptą na tabletki belara i mi ich nie sprzedadzą. To jest chore. Kobieta sama zdecyduje keidy jest czas na dziecko, a póki co neich się zabezpiecza.
Gośćkobieta
5 lata temu
Na chleb nie zaroboą.
Anna
5 lata temu
proponuje zmienić zawód
gość
5 lata temu
Proponuję omijać takie apteki z daleka, nawet inne leki kupować gdzie indziej, wtedy może się opamiętają
gość
5 lata temu
Proponuję omijać takie apteki z daleka, nawet inne leki kupować gdzie indziej, wtedy może się opamiętają
gość
5 lata temu
Proponuję omijać takie apteki z daleka, nawet inne leki kupować gdzie indziej, wtedy może się opamiętają
gość
5 lata temu
P*****y są kompletnie p******i.
gość
5 lata temu
Nie mamy ministerstwa zdrowia. W naszym nieszczęsnym kraju działa ministerstwo tajnej eksterminacji Polaków. Wiadomo z jakiego powodu i w czyim interesie-POLIN
gość
5 lata temu
a statyny, które tak chętnie wciska się pacjentom, lek niby przeciwcholesterolowy, który uszkadza serce, stawy, wywołuje wiele groźnych dla zycia skutków ubocznych, nie poruszają sumienia katolickich aptekarzy?
gość
5 lata temu
We wszystkich lekach a nawet suplementach jest cała masa substancji bardzo szkodliwych, róznych wypełniaczy i konserwantów i nikomu nawet nie drgnie sumienie przy sprzedazy
gość
5 lata temu
I oto chodziło w reformie aptek że tylko dla pisowców,
gosc
5 lata temu
kobiety tak kraczecie o tej pigulce 'po' radze zapoznac sie z informacja jak bardzo jest szkodliwa dla zdrowia .Pani Olejnik tez to radze.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie