Poniedziałek 10.07.2017 21:10

Uśmiechnięty Kaczyński, tłumy sympatyków PiS i kontrmanifestanci na obchodach miesięcznicy smoleńskiej (ZDJĘCIA)

Miesięcznica smoleńska PiS Jarosław Kaczyński Antoni Macierewicz Mariusz Błaszczak Piotr Gliński Władysław Frasyniuk Ryszard Petru Lech Wałęsa

Decyzją władz Prawa i Sprawiedliwości i Biura Ochrony Rządu, obchody 87. miesięcznicy smoleńskiej upamiętniającej katastrofę rządowego samolotu z 2010 roku, odbyły się dziś przy zamkniętym Krakowskim Przedmieściu. Już w niedzielę wieczorem funkcjonariusze rozstawili metalowe barierki przy ulicy, wygrodzony został również Zamek Królewski i droga z pobliskiego kościoła przez Pałac Prezydencki. Politycy zdecydowali się podjąć szczególne środki bezpieczeństwa ze względu na kontrmanifestację, którą zorganizował Władysław Frasyniuk z poparciem Lecha Wałęsy.

Do organizacji lipcowej miesięcznicy, BOR zdecydowało się zaangażować jeszcze większą liczbę funkcjonariuszy zabezpieczających manifestacje PiS. Jak ustalił Newsweek, w czerwcu porządku pilnowało prawie 1,9 tysiąca policjantów, co według Komendy Stołecznej Policji kosztowało budżet państwa około 440 tysięcy złotych.

Na poniedziałkowych obchodach miesięcznicy smoleńskiej pojawili się czołowi politycy PiS: Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, Jan Szyszko i Piotr Gliński. Manifestanci najpierw uczestniczyli w mszy świętej, a później przemaszerowali zamkniętym Krakowskim Przedmieściem niosąc krzyże i obrazy z wizerunkiem zmarłej pary prezydenckiej.

Z kolei wieczorem odbyła się kontrmanifestacja, która przyciągnęła wielu polityków opozycji, a także tłumy Polaków niezadowolonych z obecnej sytuacji politycznej. Na Plac Zamkowy przybyli m.in. Władysław Frasyniuk i Ryszard Petru. Swój udział zapowiedział też Lech Wałęsa, jednak z powodów zdrowotnych nie mógł pojawić się na dzisiejszej manifestacji. Mimo to liczne grono demonstrantów upamiętniło byłego prezydenta, przynosząc ze sobą transparenty z jego wizerunkiem.

Zobaczcie zdjęcia:

« Poprzednie 1/26

Przygotowania do obchodów miesięcznicy smoleńskiej

2Przygotowania do obchodów miesięcznicy smoleńskiej

PAP/Radek Pietruszka