Trwa ładowanie...
Przejdź na

Katolicka sekta Ordo Iuris uczy aptekarzy, jak utrudnić sprzedaż antykoncepcji! Będą zawyżać ceny?

337
Podziel się:

Organizacja przekonuje, że prawa pacjenta w wypadku konfliktu z wiarą aptekarza się nie liczą. Klient nie może zażądać wydania leku, gdyż "zawsze może go nabyć w innej aptece i swobodnie korzystać z dopuszczonych do obrotu środków antykoncepcyjnych, jeśli pozwala mu na to sumienie".

Katolicka sekta Ordo Iuris uczy aptekarzy, jak utrudnić sprzedaż antykoncepcji! Będą zawyżać ceny?

Problem klauzuli sumienia w związku z dyskusją wokół antykoncepcji i aborcji budzi w Polsce ogromne emocje. To wyjątkowe na tle innych krajów prawo przysługuje w Polsce jedynie lekarzom, którzy mogą odmówić wykonania zabiegu powołując się na sumienie, ale mają obowiązek wskazać inną placówkę, która go wykona.

Ponieważ lekarze, jak Bogdan Chazan, nie wywiązują się z drugiej części zapisu i nie ponoszą konsekwencji, poszerzenia prawa domagają się katoliccy farmaceuci. Bez względu na dalsze konsekwencje takiej nowelizacji ustawy chcą mieć prawo odmawiania sprzedaży środków antykoncepcyjnych. W propozycji zmiany prawa nie pojawił się jednak punkt o wypłacaniu przez farmaceutów alimentów, gdyby przez ich odmowę doszło do niechcianej ciąży.

Podczas gdy Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski czeka na zmianę prawa, już weszło we współpracę z Ordo Iuris, organizacją fundamentalistycznych katolickich prawników, a jednocześnie odnogą sekty szykującej się na apokalipsę. Organizacja stworzyła poradnik dla aptekarzy pokazując im kruczki prawne, które można wykorzystać do odmowy sprzedaży antykoncepcji bez konieczności powoływania się na "klauzulę sumienia".

Przede wszystkim Ordo Iuris sugeruje, żeby kryć się z poglądami i nie wywieszać napisów w stylu "apteka pro-life", co może stanowić podstawę do oskarżeń lub "skłaniać do prowokacji". Organizacja przekonuje też, że w wypadku konfliktu z wiarą aptekarza prawa pacjenta się nie liczą. Klient nie może zażądać wydania leku, gdyż "zawsze może go nabyć w innej aptece i swobodnie korzystać z dopuszczonych do obrotu środków antykoncepcyjnych, jeśli pozwala mu na to sumienie". Najstraszniejsze jest to, że porada może dotyczyć dowolnego innego leku.

Zgodnie z obowiązującym prawem apteka może odmówić wydania leku jedynie wtedy, kiedy ma podejrzenia co do autentyczności recepty oraz osobom poniżej 13 lat. Pigułki "72 godziny po" dotyczą ostrzejsze przepisy, podnoszące ten wiek do 15 lat. Zwykła antykoncepcja jest jednak dostępna bez recepty, co, jak podkreśla Ordo Iuris, pozwala na dowolne windowanie cen - aż do poziomu zaporowego. Oferuje też bezpłatną pomoc prawną aptekarzom "szykanowanym za sprzeciw sumienia".

W sprawie poradnika interweniowała Naczelna Izba Aptekarska, która zapewnia, że podane przez stowarzyszenie farmaceutów statystyki są nieprawdziwe. Organizacja twierdzi, że ok. 15 procent aptekarzy ma moralny problem sprzedając antykoncepcję, na co Izba odpowiada, że to jedynie promil, a spośród warszawskich 500 aptek jedynie 17 odmawia sprzedaży pigułki ellaOne.

Apteki, które korzystałyby z klauzuli sumienia, mogą stanowić ledwie promil w stosunku do ponad 14 tys. działających w Polsce - przekonuje Tomasz Leleno, rzecznik Izby.

Być może w bardziej "nowoczesnej" stolicy nie jest to problem, ale co mają zrobić mieszkańcy małych miast i wsi, gdzie o zdrowiu oraz życiu decydują pojedyncze apteki? Jarosław Jagura z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka twierdzi, że w przypadku klauzuli dochodzi do starcia dwóch gwarantowanych przez konstytucję wartości. Mimo to państwo powinno stanąć po stronie obywateli, czyli pacjentów.

Każdemu przynależna jest wolność sumienia, ale nie możemy zapominać o prawach pacjenta - tłumaczy Jagura. Szczególnie w małych miejscowościach, gdzie pacjent ma do dyspozycji jedną aptekę, jego prawa są zagrożone. Jeśli takie sytuacje będą się powtarzać, państwo powinno chronić prawa pacjentów.

Myślicie, że to przekona PiS przed głosowaniem nad ustawą katolickich farmaceutów?

Zobacz także: Zych u Baranowskiej: część protestowała przeciw fikcyjnemu projektowi. Gdyby taki był, sam poszedłbym na marsz
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(337)
Gość
5 lata temu
Skoro wiara zabrania lekarzom czy farmaceutom stosować dostępnej medycyny proponuje zmienić zawód . To jest ich sumienie , nie moje . Moje ma się świetnie i nikt pod fałszywa przykrywka wiary bronić go nie musi .
gość
5 lata temu
Brawo, bezmozgie idiotki i starsi panowie, decyduja za wszystkich, paranoja.
psychole
5 lata temu
oszolomy, a ja se zamowie zza granic tabletki wczesnoporonne i CO MI ZROBICIE
gość
5 lata temu
Jeśli praca aptekarza jest niezgodna z czyimś sumieniem to... niech zmieni pracę. To samo oczywiście tyczy się lekarzy... Świat zmierza a bardzo złym kierunku....
gość
5 lata temu
Kazdy fundamentalizm i radykalizm powinien byc zakazany prawnie...Skad sie biora tacy ludzie, nie maja wlasnego zycia i stad chec udzielania sie w cudzym...? Kazdy powinien sie zajac swoim sumieniem..
Najnowsze komentarze (337)
Mia
5 miesięcy temu
Nie rozumiem, co ma sumienie do antykoncepcji? Ze co, plemniki i komórka jajowa się zmarnują, nie dojdzie do zapłodnienia? Morderstwo milionów plemników, Gorzów ludobójstwo! A tak na serio, to nie sprawa aptekarza i on tu nie powinien mieć nic do gadania, a jak mu sumienie nie pozwala to niech się przebranżowi na księdza.
Mańka30
5 lata temu
Sama jetem ze wsi i wiem jak było trudno w ogóle z antykocepcją, a co dopiero z kupnem tabletek ;/ apteka była 20 km od wioski, a sama świadomość tematu antykocepcji na mega niskim poziomie ;/ tak naprawde znało sie tylko prezerwatywy i to takie z kiosku ;/ masakra - nie wyobrażam sobie w tym momencie że po tabletki będziemy musiały jeździć do większych miast - co u nas wynosi ok 50 km ;/ chyba czas pomyslec o czyms bardziej dlugotrwałym. Słyszałam o wkładkach levosert której zakłada się na 3 lata. Problem byłby z głowy na jakiś czas
gość
5 lata temu
taniej wyjdzie mnie bilet na Slowacje
gość
5 lata temu
Wystarczy napiętnowanie takich aptek i bojkot. Farmaceuci, którzy chcą przelewać na innych swoje sumienie, skończą w warzywniakach i będzie po kłopocie.
gość
5 lata temu
Omijać nawiedzone apteki.
gość
5 lata temu
jestem za karaniem każdego obywatela który nie ma przynajmniej 2 dzieci. musi być wymienność pokoleń, kto będzie robił na emerytury starych społeczeństw śmierci? kto nie ma dzieci, niech płaci 2000 plus kary, by ci co wychowują dzieci mieli wsparcie.
gość
5 lata temu
Wystarczy spojrzeć na mordy, wiadomo, że psychopaci. A ta z 1 zdjecia wygląda jak szatan wcielony.
gość
5 lata temu
Obawiam sie ze ktos kupujacy w aptece cos bez recepty to nie pacjent a klient wiec nie sa tutaj zagrozone zadne prawa pacjenta. Artykul to manipulacja ktora karkolomna zaglerka semantyczna stara sie w debilny sposob wykazac nieprawdzie zalozenia.
gość
5 lata temu
Nie mogę patrzeć na to bez mózgowe b****o. Ona śmie mi się wtrącać w moje życie intymne i planować mi potomstwo? A sio!
gość
5 lata temu
Nie mogę patrzeć na to bez mózgowe b****o. Ona śmie mi się wtrącać w moje życie intymne i planować mi potomstwo? A sio!
Wazna
5 lata temu
Dlaczego to aptekarka ma decydowac wg swojego sumienia, czy ja bede lykac tabletki czy nie. To chyba moja sprawa czy stosuje antykoncepcje, czy nie. Nie wyobrazam sobie, zebym nie mogla w aptece kupic normalnie belary.
gość
5 lata temu
a reszta nachalnie wciska te piguły. Proporcje 1:milion
gość
5 lata temu
To nie są farmaceuci tylko zwykłe buraki więc nadają się tylko do warzywniaka a nie do apteki i natychmiast muszą się leczyć ale na nogi, ponieważ na głowę to stanowczo za późno nawet najlepszy psychiatra już nie pomoże. A ze swoim sumieniem to do kościoła bo w aptece nie ma co szukać sumienia, ponieważ tam są same leki
gość
5 lata temu
To nie są farmaceuci tylko zwykłe buraki więc nadają się tylko do warzywniaka a nie do apteki i natychmiast muszą się leczyć ale na nogi, ponieważ na głowę to stanowczo za późno nawet najlepszy psychiatra już nie pomoże. A ze swoim sumieniem to do kościoła bo w aptece nie ma co szukać sumienia, ponieważ tam są same leki
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie