Trwa ładowanie...
Przejdź na

Komitet "Ratujmy Kobiety" zacznie zbierać podpisy pod ustawą o PRAWIE DO ABORCJI i dostępności antykoncepcji!

239
Podziel się:

Według ustawodawczyń zakazy nie są skuteczne, bo tylko tworzą "szarą strefę" i podziemie aborcyjne. Żądają nie tylko praw, ale i dostępu do rzetelnej edukacji seksualnej już od szkoły.

Komitet "Ratujmy Kobiety" zacznie zbierać podpisy pod ustawą o PRAWIE DO ABORCJI i dostępności antykoncepcji!

Rząd Prawa i Sprawiedliwości był doskonale przygotowany do pełnienia większościowej, niepodzielnej władzy. Swoją kadencję zaczął z pakietem gotowych już ustaw, które po kolei wprowadzał w życie. Zmobilizowało to także elektorat partii, żeby proponować jeszcze śmielsze zmiany w prawie, jak całkowity zakaz aborcji i częściowy zakaz antykoncepcji. Pojawiły się za to kolejne projekty: 4000 zł za urodzenie dziecka z gwałtu, zakaz zdrad małżeńskich przez posłów, zezwolenie na masowe wycinki starych drzew, klauzulę sumienia dla aptekarzy oraz... zakaz solariów. Ta ostatnia była propozycją prezydenta Andrzeja Dudy, który miał w ten sposób wykazać się jako samodzielny polityk.

Choć partia Jarosława Kaczyńskiego forsuje dokładnie takie prawo, na jakie ma ochotę, wśród opozycji pojawiają się pojedyncze inicjatywy, żeby proponować alternatywne rozwiązania - nawet jeśli to działanie tylko wizerunkowe. Dzisiaj na ręce Marszałka Sejmu został złożony projekt stworzony przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017". Projekt O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie ma zliberalizować zasady przerywania ciąży.

Projekt, który jako pełnomocniczka zaproponowała Barbara Nowacka ma być dokładnym przeciwieństwem ustawy Ordo Iuris, zakazujący aborcji i traktujący matki podejrzane o nią jak kryminalistki. Według nowego dokumentu każda kobieta miałaby prawo do terminacji ciąży do końca 12 tygodnia. Co więcej, zapewnia on swobodny dostęp do antykoncepcji, w tym awaryjnej bez potrzeby recepty, a także uregulowanie kwestii stosowania klauzuli sumienia przez ginekologów.

Ustawa wpisuje się w politykę minimalizowania strat, czyli poszerzania praw i wolności w celu zmniejszenia "szarej strefy", a więc przede wszystkim nielegalnych aborcji oraz pokątnego handlu środkami antykoncepcyjnymi, nie zawsze z pewnego źródła. Według ustawodawczyń sposobem na zmniejszenie liczby przerwanych ciąż byłaby przede wszystkim rzetelna edukacja seksualna oparta na bieżącej wiedzy naukowej, wprowadzona już w szkołach.

Od momentu, gdy projekt trafi na ręce Marszałka Sejmu, komitet "Ratujmy Kobiet 2017" zyska osobowość prawną i zacznie zbierać wymagane 100 tysięcy podpisów. Poparcie dla inicjatywy już wyraziły organizacje prokobiece, w tym nieformalna grupa Dziewuchy Dziewuchom i organizacje pozarządowe uczestniczące w Czarnym Proteście.

Zobacz także: Nowacka: gdyby nie Kaczyński, protesty kobiet nie byłyby tak liczne
Zobacz także: Zobacz też:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(239)
gość
5 lata temu
Ja aborcji sobie nie zrobię bo chce mieć w przyszłości dzieciaki ale podpiszę się pod tą ustawą bo nie chcę ,żeby zmuszano zgwałcone kobiety do rodzenia dzieci albo skazywano je(i kobiety i dzieci) na śmierć w imię czyjejś fanatycznej ideologi!
Gość
5 lata temu
Gdzie można podpisywać. W necie też?
gość
5 lata temu
to se nie wyrywaj, nikt ci nie karze
Gość
5 lata temu
Brawo!!! Uda się dziewuchy💪🏻
gość
5 lata temu
Popieram! uwazam ze rzad nie powinien narzucac kobeitom swojej ideologii dotyczacej planowania rodziny, to sparwa osobista! to przekroczenia kompetencji rzadzacych! gdzie mam podpisac?
Najnowsze komentarze (239)
dziolszka
5 lata temu
aborcji nie popieram, ale uwazam, ze o tym powinna kazda kobieta decydowac sama. tak samo z antykoncepcja - dlaczego ma mi zostac narzucone co moge stosowac a co nie? sama lykam belare nie tylko ze wzgledu na zabezpieczanie sie i nie wyobrazam sobie, zeby zostala zakazana, dlatego tez chetnie podpisze!
gość
5 lata temu
po co lesbom ta ustawa
gość
5 lata temu
pudel promuje aborcje ateizm lgbt ....chore lewactwo.
gość
5 lata temu
Czyli jak będzie ta ustawa będę mógł rżnąć baby jak popadanie??? Bo nie będą się bały wpadki!!!
gość
5 lata temu
Pudel, już manipulujecie głosami, bo nie można zwrócić uwagi, że prezydent ma rację w sprawie solariów dla nieletnich. Co to się ma do prawa przerwania ciąży zagrażającej życiu matki albo z gwałtu?
Gość
5 lata temu
Aborcja pisu z pisi!!!!!!!!
gość
5 lata temu
STRASZNE
gość
5 lata temu
Do obecnej sytuacji doprowadził konkordat. Usunąc religie ze szkól, wprowadzic edukacje społeczna połaczona z edukacją seksualna, wprowadzic w miejsce religii naukę prawa.
gość
5 lata temu
A nasi rządzący wyrzucą do kosza nasze podpisy
ZYJ I DAJ ZYC...
5 lata temu
PIS jest przeciw zakazowi aborcji, wiec przestancie podpuszczac puste, amoralne kobiety, ze jest inaczej. Wrzucili 500 000 z nazwiskami i peselem Polakow za zakazem aborcji. Mordowanie dzieci , wlasnych dzieci to ZBRODNIA !!! Jest zbrodnia , powinna byc i KARA. Kawalkowanie dziecka na czesci , na zywca wam pasuje hipokryci? Jestescie gorsi niz hit ler, bo on nie mordowal wlasnych dzieci, a wy tak.
gość
5 lata temu
Każda z nas ma własne sumienie I każda z nas wat odpowiedzialna za swoje ciało. Każda MUSI mieć wybór!![/cytat]Trzeba mieć coś z głową, żeby płakać za kimś, kogo nigdy nie było! Niech twoja znajoma przestanie chodzić do kościoła, a od razu psychicznie poczuje się lepiej!
gość
5 lata temu
Jeżeli statystycznie, z aborowanych istnień ok. 50% to kobiety, to pytam się kto wystąpi w ich obronie - też kobiet? Czy znajdą się więc prawdziwe feministki broniące wszystkich kobiet?
Gość
5 lata temu
Doskonale rozumiem kobiety, które zostały skrzywdzone, mają urodzić niepełnosprawne dziecko lub ich sytuacja ekonomiczna jest nie do pozazdroszczenia. Takie kobiety powinny mieć wybór, ale piszecie, żeby nie oceniać też tych, które są bogate płód zdrowy a w ciążę zaszły z ukochanym, nawet tu pod artykułem pojawiły się wypowiedzi "ja się cieszę, że pozbylam się tego pasożyta z siebie, tego gluta". Taka wypowiedź dużo mówi o wrażliwości osoby, czy chcemy mieć takich obywateli? Czy odpowiedzialność i wrażliwość nie są już wartościami? A jeśli są to co złego w tym, że grupy ludzi chcą je zaszczepić w innych?
Gość
5 lata temu
Dane z Wielkiej Brytanii pokazują jak absurdalne jest to rozumowanie. "The Telegraph" opublikował dane dotyczące aborcji wśród nastolatek w Wielkiej Brytanii w 2010 r. Aborcji poddało się wówczas 38 269 nastolatek. W Wielkiej Brytanii edukacja seksualna jest prowadzona od najwcześniejszych lat szkolnych.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie