Bralczyk, Grochola, Gajos i inni piszą list do prezydenta: "Nie możemy milczeć, kiedy PODSTAWY PAŃSTWA SĄ BURZONE. TO ZAMACH STANU"

246
Podziel się

"Jesteśmy świadkami spychania Polski w ustrój autorytarny" - czytamy w liście do Andrzeja Dudy.

 Bralczyk, Grochola, Gajos i inni piszą list do prezydenta: "Nie możemy milczeć, kiedy PODSTAWY PAŃSTWA SĄ BURZONE. TO ZAMACH STANU"

Ostatnie 48 godzin w polskiej polityce podzieliło nie tylko posłów w Sejmie, ale również Polaków, którzy masowo wychodzą na ulice protestować przeciwko zmianom w sądownictwie, które chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość. Apogeum emocji, do którego doszło w nocy po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego tylko pogarsza sytuację i nie tłumaczy skomplikowanego tematu, jakim jest wymiana sędziów w Sądzie Najwyższym. W zamian za to obnaża, w jakiej kondycji znajduje się polska debata polityczna.

Głos w sprawie zabrała już Komisja Europejska, która grozi Polsce sankcjami, jeśli ta nie unormuje sytuacji i nie wycofa się z pomysłu upolitycznienia sądu. Władze Unii określają to jako "zagrożenie dla rządów prawa". Frans Timmermanns apelował w Brukseli o niełamanie prawa unijnego przez polski rząd.

Poważnie zaniepokojeni są też przedstawiciele świata polskiej sztuki, kultury i nauki. 315 osób podpisało się po listem skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy. Znaleźli się wśród nich m.in. profesor Jerzy Bralczyk, Janusz Gajos, Katarzyna Grochola, Maja Ostaszewska, Piotr Rogucki, Gosia Baczyńska, Leszek Bugajski, Andrzej Chyra czy Janusz Głowacki:

(...) My, polscy pisarze, artyści, naukowcy, wiemy aż za dobrze, że w bezpośrednim starciu słowa są słabsze od siły. Nie możemy jednak milczeć, kiedy podstawy naszego wspólnego państwa są burzone. Byliśmy świadkami obezwładnienia Trybunału Konstytucyjnego, teraz jesteśmy świadkami wprowadzania niekonstytucyjnych przepisów, które likwidują zasadę trójpodziału władzy i stoją w sprzeczności z zasadami demokracji, spychając Polskę w ustrój autorytarny. Odpowiednim na to określeniem jest "zamach stanu". Na to nie ma i nie będzie naszej zgody. Zwracamy się do Pana, Panie Prezydencie, ponieważ to z konstytucji wynika powaga Pańskiego urzędu. To konstytucja zawiera rotę przysięgi prezydenckiej, którą złożył Pan nam, czyli narodowi, mówiąc: "dochowam wierności postanowieniom konstytucji". I to Pan -po zawłaszczeniu Trybunału Konstytucyjnego - jest ostatnią instancją, która może zatrzymać zamach stanu. Apelujemy więc, by nie podpisywał Pan ustaw, które podporządkowują władzę sądowniczą władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Zgadzacie się z tym apelem?

KOMENTARZE
(246)
gość
3 lata temu
A Duda tylko się usmiecha i pozuje do zdjęć na pielgrzymach, porażka. Ludzie nie głupio wam że glosowaliscie na pis i wasze babcie ze wsi??>
Gość
3 lata temu
Potrzebna inicjatywa ale Duda zrobi co Prezes każe.
gość
3 lata temu
dawaj coś jeszcze o korycie :)
Gość
3 lata temu
Zgadzam się
gość
3 lata temu
Dlaczego jestem przeciw reformie? Nie dlatego, że mi się podoba tak jak jest, o nie! Duuuuuuużo jest do poprawy, trochę jak w starym małżeństwie - wiadomo, że nie ma małżeństw doskonałych, nad każdym trzeba pracować. Ale kiedy do takiego małżeństwa wtrącają się inni (mamuśki, rodzinni lub inni dobrodzieje typu Ziobro czy Kaczynski), to takie małżeństwo staje się NIEZNOŚNE I JUŻ NA PEWNO NIC Z NIEGO NIE BĘDZIE.
Najnowsze komentarze (246)
gość
2 lata temu
Przestańcie wszyscy się wymądrzać, A ta m******a aktorska o bogatej różnej przeszłości, nierzadko żyjącej w ciągłym ciągu nagle tak na stare lata zmądrzała. No tak nieważne co mówią , byle mówili. Żenada
he he
3 lata temu
lista konfiderntow, donosicieli, alfonsow byłej wladzy, m*****t co kariery POrobili dzieki "zasługom" tate, co katowali AKowców, jak rowniez donosili!
gość
3 lata temu
no to ci elyta hahahahaha poszli w*n do brukseli donosic dalej na ojczyzne
gość
3 lata temu
Nie niszczcie szacunku który do Was mam. Zajmijcie się aktorstwem a nie czyms o czym nie macie zielonego pojęcia.
gość
3 lata temu
stare komuchy na emerytury juz czas !
gość
3 lata temu
A tenpop---szony rzad akurat ich zdanie wezmie pod uwage.Pokazali ze z nikim i niczym sie nie licza a zdanie narodu maja za nic.Przydalby sie drugi Walesa aby dziadow utemperowac#!!!!!!!!
gość
3 lata temu
Dobrze ktoś napisał "PIESZCZOCHY KOMUNY" ostro walczą, tylko nikt już ich nie słucha.
gość
3 lata temu
Bralczyk,Gajos, Grochala i inni myślą,że tylko oni mają swoje potrzeby ,a reszta społeczeństwa się nie liczy. Otóż proszę panów, wszyscy chcą żyć w demokratycznej Polsce ,a nie tylko wy.
gość
3 lata temu
Ale ludzie nie muszą was słuchać, bo nie po to wybrali NOWY RZĄD. ZWYKLI LUDZIE TEŻ MAJĄ SWOJE POTRZEBY, a nie tylko pracować na pępki świata.
gość
3 lata temu
Mam nadzieję, że prezydent podpisze ustawę o zmianach w sądownictwie, trzeba skończyć z tą komuszą kastą!
gość
3 lata temu
Sedno apelu jest słuszne, ale do kogo oni się zwracają... Musiałyby być nowe wybory rozpisane, żeby to zadziałało :(
Krzysztof Kor...
3 lata temu
wychodzi robactwo z wora polskich elit . milczeli latami, jak sady popełniały zbrodnie sądowe, jak sądy łamały konstytucje ( przeczytaj art.68 kp ) . milczeli jak folksdojcze z po niszczyli klasę średnią, dobijając ją nadmiernymi podatkami . milczeli, jak ginęliśmy z nędzy !!! teraz te sprostytuowane elity, które razem z ludożercami siedzieli pili, jedli, lulki palili i się razem bawili, teraz przychodzą w sukurs ludożercom, demaskując sie w oczach przytomnych obywateli !!! krzysztof kornatowicz
gość
3 lata temu
elity wpier..lać z Polski jak się nie podba!!!
a.
3 lata temu
Myślałem że Gajos nie jest tak mocno umoczony.Reszta to ludzki poślad.
...
Następna strona