Trwa ładowanie...
Przejdź na

Trybunał Sprawiedliwości UE żąda wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. Szyszko wciąż twierdzi, że winne są korniki...

148
Podziel się:

Decyzję podpisał... A.C. Escobar. Minister zrezygnuje ze ścięcia... 1,3 miliona drzew?

Trybunał Sprawiedliwości UE żąda wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. Szyszko wciąż twierdzi, że winne są korniki...

Ministrowi Janowi Szyszko bardziej od zachowania Puszczy Białowieskiej leży na sercu przyszłość córek leśniczych, które przekazują jego rękami liściki do różnych osób w rządzie. Dzięki protestom związanym z ustawami o sądownictwie przycichło o interwencjach ekologów przeciwko wycince lasu. Tymczasem sam minister środowiska dokłada wszelkich starań, żeby pomnik przyrody został wykreślony z listy UNESCO i przekonuje, że nigdy w ogóle nie powinien się tam znaleźć.

Choć protesty pod Sejmem i Pałacem Prezydenckim odciągnęły uwagę od problemu, to o Puszczy Białowieskiej nie zapomniał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I wczoraj wydał pierwszą decyzję, czyli czasowe wstrzymanie wycinki aż do gruntownego rozpatrzenia sprawy.

Decyzja jest wynikiem skargi, jaką w efekcie działań Szyszki Komisja Europejska złożyła w Trybunale Sprawiedliwości. Instytucja rozpatrzyła ją pozytywnie. Polskie Radio potwierdziło tę informację w Luksemburgu oraz u polskich dyplomatów. Polski rząd ma czas do 4 sierpnia na wstrzymanie wycinki. Wtedy sędziowie przystąpią do rozpatrzenia pozwu Komisji, co może potrwać od... półtora roku do dwóch lat!

W mediach społecznościowych pojawiły się skany decyzji Trybunału, które podpisali Antonio Tizzano oraz Aldredo Calot Escobar. W dokumencie można przeczytać, że podczas dochodzenie konieczne jest zabezpieczenie puszczy przed nieodwracalnymi zmianami. Przypomniano także Szyszce, że pojawianie się kornika drukarza jest "naturalnym elementem dynamiki starodrzewów z udziałem świerka", więc nie będzie to wymówka dla kontynuowania wycinki.

Jeżeli Ministerstwo Środowiska naruszy zarządzenie unijne, Polsce grożą ogromne kary finansowe. Nie wiadomo, jak się sprawa potoczy, bo Jan Szyszko jest zdeterminowany, żeby wyciąć 1,3 miliona drzew zaatakowanych przez kornika. Natomiast do zastosowania się do zarządzenia wzywają go proekologiczne organizacje pozarządowe.

Koalicja organizacji pozarządowych (ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Greenpeace, Greenmind, OTOP, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF) oczekuje od rządu natychmiastowego zastosowania się do postanowienia Trybunału i zaprzestania wycinki, która jest prowadzona z niespotykaną intensywnością i powoduje coraz więcej szkód - czytamy we wspólnym oświadczeniu.

W praktyce oznacza to nie tylko zawieszenie wykonywania decyzji ministra środowiska Jana Szyszki z marca 2016 r. dopuszczającą zwiększenie wycinki na terenie Nadleśnictwa Białowieża, ale także zakaz usuwania starych, martwych drzew na terenie całej Puszczy. Decyzja Trybunału potwierdza to, o czym wcześniej alarmowała Komisja Europejska, UNESCO i większość środowiska naukowego - to zwiększona wycinka, nie kornik, zagraża chronionym w Puszczy siedliskom i gatunkom.

Ministerstwo Środowiska nadal nie skomentowało decyzji Trybunału.

Zobacz także: Nitras kontra Szyszko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(148)
gość
6 lat temu
Brawa dla tych wojowników, oni tam są od tygodni, w każdą pogodę, ryzykując karami. Brawo!
gość
6 lat temu
P****t niech sobie mózg wytnie!
Gość💪💪💪
6 lat temu
Kto nas pokarał tym pisem ? Demonstrujmy !! Precz z PiS
Gość
6 lat temu
PiS wyprowadzi nas z ue😱😱
Gość🤥🤥
6 lat temu
Ta szyszka wyglada okropnie .
Najnowsze komentarze (148)
gość
5 lata temu
A to ten kornik drukarz pojawił się w puszczy dopiero w ostatnich kilku latach? Przez całe wieki puszcza jakoś sobie z nim radziła! To przypałętał się jakiś p****t i udaje mądrzejszego od natury! Wszystkie "pokolenia" kornika od tysiąca lat razem wzięte nie zaszkodziły puszczy tak, jak jedna szyszka..
mnm
5 lata temu
Zobaczcie jak wygląda Las Bawarski po kornikach ,zielone bezmuzgowce.
mnm
5 lata temu
Zobaczcie jak wygląda Las Bawarski po kornikach ,zielone bezmuzgowce.
gość
5 lata temu
Ty p******y dziadu , drzewa są bardzo mściwe, już w niedługim czasie przekonasz się. Aż się zdziwisz.
Gość
6 lat temu
Dranie k***a dranie. Pozamykac ich a Szyszko p******c
Gość
6 lat temu
Szyszko wiecznie nachlany . Piersiówki i małpki w każdej kieszeni . Nigdy nie trzeźwieje.
gość
6 lat temu
Mocno wierzę w to, że tego największego szkodnika polskiej przyrody, nieprzejednanego mordercy leśnej zwierzyny spotka zasłużona kara.
Gość
6 lat temu
Jeden najmądrzejszy się znalazł cały świat trąbi że kornik to normalne zjawisko, jak dorabiá Polsce karę to powinien pokrywać do końca swojego życia z własnych pieniędzy
Gość
6 lat temu
Skąd się biorą takie k.........., i to jeszcze na decyzyjnych stolkach
gość
6 lat temu
Winny jest jeden kornik - mieszka z kotem
gość
6 lat temu
korniki to ma ten barbarzyńca w mózgu
gość
6 lat temu
korniki to ma ten barbarzyńca w mózgu
gość
6 lat temu
Powinien już zdechnąć.
gość
6 lat temu
Panu Szyszce to chyba w głowie zagnieździły się korniki! Popieram PIS ale tego ministra ograniczonego nie popieram!!!!! To mały człowiek, który niszczy nasze dobro narodowe jakim są drzewa, lasy i puszcze! Anglicy (moi znajomi) zachwycają się naszymi lasami bo tam takich nie ma a zobaczyli tylko las na roztoczu lubelskim.... Dawniej też grasował kornik i nikt w puszczy nie interweniował z tego powodu, puszcza sama dała sobie radę i dlatego przetrwała.....
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie