Trwa ładowanie...
Przejdź na

Dominikanin na Woodstocku: "Pod płaszczykiem religijności, modlitwy, głoszenia Ewangelii, wyrosła siła polityczna z OJCEM DYREKTOREM na czele"

176
Podziel się:

"Kościół w tej chwili jest zakładnikiem tego układu politycznego, stał się stroną w sporze politycznym" - powiedział ojciec Paweł Gużyński. Zgadzacie się?

Dominikanin na Woodstocku: "Pod płaszczykiem religijności, modlitwy, głoszenia Ewangelii, wyrosła siła polityczna z OJCEM DYREKTOREM na czele"

Od początków kariery Tadeusza Rydzyka jako ojca dyrektora Radia Maryja, mówiono o nim w kontekście pieniędzy. Początkowo tematem były naciski wywierane na słuchaczy i to, że emeryci przeznaczali na jego rozgłośnię ostatnie pieniądze z emerytury. Z czasem redemptorysta zaczął "żebrać" jeszcze gdzie indziej: wśród polityków, zwłaszcza ministrów, a ostatnio w państwowych spółkach. Za zebrane pieniądze Rydzyk kupuje nie tylko nowy sprzęt czy organizuje gigantyczne "konferencje", ale przede wszystkim wpływy polityczne. Chwali i gani partie i pojedynczych polityków i zapewnia elektorat PiS-owi oraz Solidarnej Polsce, przez co Jan Szyszko i Beata Kempa troją się, żeby utrzymać dobre relacje z zakonnikiem. A te oznaczają, że będzie wspierał dowolny pomysł władz i rzucał najgrubszymi argumentami, jak np. że wegetarianie protestują przeciwko myśliwym, bo chcą zamienić Polaków w kozy.

To, że Rydzyk z duszpasterza szybko stał się biznesmenem, lobbystą i w końcu politykiem, nie umknęło uwadze innych duchownych, a nie wszyscy spośród nich są zachwyceni jego rolą w upolitycznianiu Kościoła. Problemem jest jednolity wizerunek instytucji, przez który rzadko ktoś z jej wnętrza publicznie krytykuje jej działania. Wyjątkiem stał się Przystanek Woodstock, na którym jak co roku zorganizowano Akademię Sztuk Przepięknych. Tym razem kilka gorzkich słów popłynęło pod adresem ojca dyrektora.

Podczas Akademii występują zaproszeni goście, przedstawiający swoje poglądy na temat polityki, społeczeństwa, edukacji czy kultury. W tym roku wystąpił między innymi dominikanin Paweł Gużyński. Duchowny nie tylko podkreślił specyficzne na tle reszty świata upolitycznienie polskiego Kościoła, przez co ten stał się zakładnikiem w grze prowadzonej przez władze. Dostrzegł też błąd, jakim było pozwolenie Rydzykowi, żeby przez lata stworzył wokół siebie ruch polityczny.

Kościół w tej chwili jest zakładnikiem tego układu politycznego, stał się stroną w sporze politycznym - powiedział Gużyński. Kościół pozwolił wyrosnąć wewnątrz niego takiej sile politycznej, która jest związana z Radiem Maryja, z tym całym środowiskiem. Pod płaszczykiem religijności, modlitwy, głoszenia Ewangelii, czy czego tam jeszcze, niestety wyrosła nam wewnątrz Kościoła realna siła polityczna z ojcem dyrektorem na czele, który jest jednym z głównych rozgrywających.

Prawdopodobnie Kościół dokona pewnego rodzaju transakcji. Zhandluje wolności obywatelskie za gwarancję prawną pewnych przynajmniej elementów etyki chrześcijańskiej. My wam zagwarantujemy w ustawach pewne kwestie, które dla Was, moralnie, z punktu widzenia Ewangelii są ważne. I my je zapiszemy w twardym prawie, pozytywnym, stanowionym, świeckim. I to jest to, co my wam dajemy. Wy dajcie nam poparcie. Tylko, że ceną za taki deal, są właśnie wolności obywatelskie.

Zgadzacie się?

KOMENTARZE
(176)
Gość
4 lata temu
Brawo! Przez tego hochsztaplera kościół traci na wizerunku. Zamknijcie go w jakimś klasztorze. Tak chciwego człowieka nigdy w życiu nie spotkałam.
e.
4 lata temu
od dawna szanuję o. Gużyńskiego, nie boi się samodzielnego myślenia
gość
4 lata temu
R****k jest cichym szefem PiS ,całują go w rękę jak ongiś ojca chrzestnego !
gość
4 lata temu
Bo taka jest prawda !Dalej wpłacajcie na radio maryja i tv trwam, dzwońcie do nich i nabijajcie im kasę! Myślicie,że jak się pomodlicie przez telefon i posłuchacie w tv trwam to Bóg was wtedy lepiej usłyszy? Naiwnych nie sieją sami się rodzą!
gość
4 lata temu
Ojciec R****k to jest przedsiebiorstwo ,,to biznesmen ,idzie tam gdzie daja kase ,zeby mogl rozwijac swoje "krolestwo"jako ksiadz to po prostu jest jego praca....nie wiem czy ma powolanie do sluzby kaplanskiej ale na pewno ma powolanie do robienia interesow.
Najnowsze komentarze (176)
Gość
3 lata temu
Dominikanin celebryta! Sprzedawczyk!
nie jestem tr...
4 lata temu
Macie dowody,ze jest zlodziejem i oszustem.Idzcie do prokuratury.Plujecie jadem i sami nie wiecie dlaczego.Prali wam muzgi przez lata ,Douczcie sie,poczytajcie i sami wyciagnijcie wnioski.Owsiak zniszczyl festiwal.Od dawna to robi.Lewackie stare durnie mowia wam co macie myslec.Zal.
lili
4 lata temu
K**R I BOL
gość
4 lata temu
przeciez to z******j klamca i najgorsza k*****a razem z kaczorem w dziejach Polski. Założył sekte swirów pislamistow ktorzy zamiast mózgow maja tykwę. Ciekawe czy jak zdechnie ten hochsztrapler to sekta bedzie popełniac samobójstwa. Założe sie ze tak te niemotki bez guru.
gość
4 lata temu
testowo
gość
4 lata temu
Przecież ten dominikanin jest gejem. Na youtube jest filmik jak kleryk opowiada jak był przez niego łapany za tyłek i jaka symulował ruchy frakcyjne.
grudziądzanka
4 lata temu
PIS i R****k do siebie pasują.SEKTA I SEKTA
gość
4 lata temu
wolę ojca Rydzyka biznesmena niż ojca Gużyńskiego celebrytę
gość
4 lata temu
Gdybyż tak Franciszek zapomniał o miłosierdziu i użył swojego pastorału zgodnie z jego prawdziwym przeznaczeniem :), wilki trzeba przeganiać, kiedy ogłupaiją baranów i owieczki :)))). Nawet jak się przebierają w owcze skory i na mszę ogonami dzwonią :)))))))))
MIke
4 lata temu
Ten "ojciec" dominikanin to "pożyteczny i****a". Skończy jak ks. Sowa.
kok
4 lata temu
Tak to jest prawda.Kościół zamienili w arenę polityczną siejąc zło iodpychając ludzi od kościoła. Więcej takich kaplanów zdrowo myslących jak zakonnik. Prawdziwi katolicy są z tobą. R****k niszczy wiarę
lol
4 lata temu
A Gużyński jest jeszcze ojcem, czy już matką ? Co on tam robił i gdzie są władze kościelne, Międlara wypie......li, a Gużyński i Sowa na specjalnych prawach?
gość
4 lata temu
Na TV Trwam 99 % to programy stricte religijne. Informacyjne są bez porównania bardziej obiektywne niż w TVP, czy w TVNie . A na miejscu o. Gużyńskiego zastanowiłbym się chwilkę. Bo obraża ludzi, którzy robią naprawdę dobrą robotę i zajmują się ludźmi o których nikt nie pamięta. Szczególnie dominikanie, którzy zawsze zajmowali się złotą młodzieżą wielkomiejską. Jaki jest dorobek o. Gużyńskiego - jak na razie jest znany z komentatorstwa telewizyjno - politycznego
Gość
4 lata temu
Ja wierze w Boga a nie w ksiezy chodze do kosciola bo tylko tam mozliwa jest eucharystia Bog jest prawda i jego slowa sa drogowskazem jak godnie zyc ale to wymaga wyrzeczenia sie wlasnego egoizmu i uswiadomienia sobie jakim sie jest czlowiekiem a odkrycie tej prawdy bywa bolesne Staram sie zyc tak zeby kazdego wieczora moc spojrzec sobie w oczy Sprobujcie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie