Trwa ładowanie...
Przejdź na

Łepkowska, Dereszowska i Dancewicz narzekają na dyskryminację wśród aktorów: "Nie ma nas kto reprezentować. Powinniśmy się dogadać!"

45
Podziel się:

Aktorki uważają, że zarabiają mniej niż mężczyźni i domagają się uprawnienia. "Chciałabym, żeby były mądre związki zawodowe, żeby mówiły o płacy minimalnej, o zrównaniu płci"...

Łepkowska, Dereszowska i Dancewicz narzekają na dyskryminację wśród aktorów: "Nie ma nas kto reprezentować. Powinniśmy się dogadać!"

Dyskryminacja w branży filmowej, zarówno jeśli chodzi o niekorzystne dla aktorek różnice w wynagrodzeniach, jak i ofertę, zwłaszcza skierowaną do aktorek w średnim wieku, od wielu lat była tematem tabu.

Mimo to ostatnio aktorki coraz częściej zdobywają się na odwagę, by wytknąć producentom, że traktują postacie kobiece marginalnie.

Aktorki chcą grać, przyjmą pracę nawet w gorszych warunkach niż mężczyźni - ujawniła pól roku temu Weronika Rosati w wywiadzie dla Harper's Bazaar. Średnio na osiem męskich ról przypada jedna kobieca. W Polsce są dwa, trzy projekty rocznie, w których kobieta jest główną postacią.

Pod tym względem między polską branżą filmową a na przykład amerykańską, jest przepaść.

W Stana Zjednoczonych producenci już zorientowali się, że kobiety stanowią połowę widowni kinowej oraz większość serialowej i chcą oglądać postaci, z którymi mogą się identyfikować.

Myślę, że czas odpocząć od męskich bohaterów. "Wonder Woman" górą. Nawet w "House of Cards" kobieta w końcu przejmuje stery - przypomina Kora w najnowszym wywiadzie dla Wysokich Obcasów. A ostatnio czekałam na "Atomic Blonde". Jestem wielbicielką Charlize Theron, to cudna istota.

W Polsce, jeśli chodzi o kobiecą widownię, jest podobnie. Przekonał się o tym Patryk Vega kręcący filmy sensacyjne, w których kluczowymi bohaterkami są kobiety. Po sukcesie Służb specjalnych z Olgą Bołądź w roli głównej oraz Niebezpiecznych kobiet postanowił pójść za ciosem i nakręcić Botoks, znowu z kobiecą w większości obsadą.

Jednak w naszym kraju zwykło się uważać, że skoro niekorzystne dla kobiet nierówności płacowe istnieją we wszystkich branżach, to widocznie tak musi być i kobiety powinny się do tego przyzwyczaić.

W polskim kinie jest mało ról kobiecych. Ale to prawda znana od Szekspira, bo jak się bada udział ról kobiecych w sztukach klasycznych, to zawsze było ich mniej od tych męskich - tłumaczy w tygodniku Wprost Ilona Łepkowska, zwana "królową polskich seriali". To jest świat, jaki zastaliśmy i niestety niewiele w nim zmieniamy.

To dość zaskakująca opinia jak na osobę, która zarabia właśnie na kobietach, produkując dla nich telenowele oraz komedie romantyczne.

Dysproporcje między zarobkami aktorów i aktorem rosną równolegle z dorobkiem artystycznym. Absolwenci szkół aktorskich, bez względu na płeć, mogą liczyć na tę samą stawkę tysiąca złotych dziennie. W przypadku aktorów w okolicach pięćdziesiątki, stawka dla mężczyzn wynosi 6,5 tysiąca złotych, a dla kobiet o tysiąc złotych mniej.

Gwiazdorskie stawki także zależą od płci. W przypadku aktorów wynoszą one około 15 tysięcy złotych, a w przypadku aktorek - "jedynie" 13 tysięcy.

Ta sytuacja wynika z klasycznego patriarchatu - wyjaśnia Renata Dancewicz. Tak jak kiedyś dyrektor fabryki uważał, że to mąż i ojciec jest dostawcą kasy dla rodziny, a kobieta tylko zarabia sobie na kosmetyki, tak i teraz kobiety często nie są traktowane jako pełnoprawni obywatele. Nie każda kobieta chce mieć przecież męża, a musi się i tak utrzymać.

Aktorki mają żal do koleżanek z branży o to, że każda, jak tylko uda jej się złapać rolę, zapomina o zawodowej solidarności i zaczyna zapewniać, że jest bardzo zadowolona zarówno z gaży jak i warunków pracy, chociaż wszyscy wiedzą, że często musi pracować ciężej i za mniej niż jej koledzy z planu.

Aktorek nie ma kto reprezentować w walce o równouprawnienie - narzeka Anna Dereszowska. Każdy jest skupiony na samym sobie. Duże nazwiska, które mogłyby lobbować na rzecz kobiet, nie mają czasu się tym zająć. A młodzi, których najbardziej to dotyczy, nie mają siły przebicia.

Podobnego zdania jest Jolanta Fraszyńska.

Chciałabym, żeby były mądre związki zawodowe, żeby mówiły o płacy minimalnej, o zrównaniu płci -marzy w tygodniku Wprost. Powinniśmy skonsolidować to środowisko i się w takich sprawach dogadać.

Zdaniem Romy Gąsiorowskiej, zmiany w płacach kobiet i mężczyzn powinny iść z duchem czasu, bo patriarchat jednak kruszeje i sytuacja kobiet zarówno w rodzinie jak i na rynku pracy jest zupełnie inna niż choćby przed dekadą.

Wiele się zmieniło. Kobietom się pomaga. Mężczyźni zaczęli angażować się w życie rodzinne. Kobieta powinna mieć możliwość realizacji w życiu zawodowym - przekonuje w tygodniku.

Myślicie, że ich narzekania coś zmienią?

Zobacz także: Anna Dereszowska wyjedzie z Polski? "To nie jest mój kraj!"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
gość
6 lat temu
Mało teraz aktorów z prawdziwego zdarzenia. Same Mroczki, Cichopki, Herbusie... teraz każdy nazywa się "aktorem"
gość
6 lat temu
Po pierwsze drogie panie, PŁACA MINIMALNA W POLSCE istnieje i wyobraźcie sobie, że ludzie za 2 tys. miesięcznie robią. Jak wam się zachciewa po 13 tys. za kilka godzin na planie dostawać to już to nie jest płaca MINMALNA tylko macie tyle ile sobie WYNEGCJOWAŁYŚCIE. A na każdym rynku i w każdej branzy jest KONKURENCJA. Co wy byście chciały KOMUNIZM mieć czy jak? A co do nierówności w płacach, to owszem, zdarzają się, ale bzdurą jest pisanie jak to cytuję: "nierówności płacowe istnieją we wszystkich branżach" - w Biedronce na kasie jak kasuje cie facet to dopstaje więcej niż gdy kasuje cie babeczka? NIE. W branży IT nikogo nie obchodzi czy jesteś babką czy facetem, dostajesz tyle ile sobie wynegocjujesz na rozmowie kwalifikacyjnej. To lepiej negojujcie drogie panie, albo bądźcie niezastąpionymi aktorkami, albo zatrudnijcie dobrych agentów. I mówi to WAM KOBIETA. Bo podane na talerzu każdy by chciał mieć. Widać faceci lepiej negocjują.
Gość
6 lat temu
Dwa beztalencia. Dancewicz znana z pokazywania cyca w "Ekstradycji" i latach grania jedynie w badziewnym tvnowskim gniocie i smoczkousta z********a mężów. No gwiazdy! Raczej artystki ze spalonego teatru
Didi
6 lat temu
To jest w kazdej branzy nie tylko filmowej
Gość
6 lat temu
Gasiorowska niech zamknie ten sepleniacy pysk,bo gra jak drewno nie idzie ani tego sluchac ani ogladac
Najnowsze komentarze (45)
Gość
6 lat temu
No no pudel, w końcu artykuł a nie wylewanie kubła pomyj
gość
6 lat temu
dyskryminacja w wynagrodzeniu jest wszędzie ! akurat tutaj te POwskie pomiotła mają rację
gość
6 lat temu
Świat jest urządzony pod mężczyzn i ich potrzeby. Dla kobiet po 25 roku życia miejsca nie ma. Ewentualnie jako służące mężczyzn. Młode kobiety są potrzebne do zaspokojania mężczyzn, do pierwszej zmarszczki oczywiśćie. Kobiety nigdy nie miały równych szans i nigdy mieć nie będą. Świat nie jest dla kobiet. Powinno się usuwać żeńśkie płody. Niech meżczyźni żyją na tej planecie sami. Będą bardzo szczęśliwi i mają przecież dziurę w tyłku więc mogą bez ograniczeń kopulować.
gość
6 lat temu
To jest (niestety) w prawie każdej branży!
Robert
6 lat temu
Szczuki nie było? Piękności hahaha
Gość
6 lat temu
Jak by ich ulubiona partia rządziła to by miały równouprawnienie takie że by w barkach chodziły
gość
6 lat temu
Nikt im nie kazał być aktorkami, jak sie nie podoba to do biedry na kasę zapraszam
gość
6 lat temu
nie patola, tylko prawdziwy, polski, katolicki SUWEREN!!!
gość
6 lat temu
Jak takie mądrusie, to niech same założą związek zawodowy. Te bardziej sławne aktorzyny tylko myślą o sobie i liczą forsę, że hej. Do tego dochodzą przypadkowe ,,gwiazdki"- amatorki, które zabierają pracę i obijają się o ścianki. Dzisiaj nie trzeba kończyć żadnych szkół, wystarczy rozdarty ryj i w miarę trochę aparycji. Jak się która postara lepiej, to może zostać prezydentką.
gość
6 lat temu
NIE NASYCONE WIECZNIE MAJĄ MAŁO....WSTYD
gość
6 lat temu
maja racje. Brawo
Gość
6 lat temu
W d****h się poprzewracalo od nadmiaru pieniedzy
Gość
6 lat temu
Jak wam mało to sprzatac kible albo siedzieć w Biedronce na kasie
gość
6 lat temu
Drodzy Polacy, a potem sie dziwicie ze kobiety Wam wyjezdzaja. Skandaliczny brak szacunku, dlaczego kobietom sie nie nalezy rowna placa? A ci polscy aktorzy mescy to niby tacy lepsi sa? skad w was tyle nienawisci dla kobiet. Po prostu sie wstydzcie