Trwa ładowanie...
Przejdź na

Szczepkowska napisała list do Kultury Niepodległej: "Jeśli ruch zakłada APOLITYCZNOŚĆ, to ja, osoba niezależna, po prostu już w progu czuję fałsz!"

78
Podziel się

"Jak mogę uwierzyć w ruch na rzecz pogodzenia kultury prawicy z kulturą lewicy, kiedy tego się pogodzić nie da?" - pyta w swoim felietonie.

Szczepkowska napisała list do Kultury Niepodległej: "Jeśli ruch zakłada APOLITYCZNOŚĆ, to ja, osoba niezależna, po prostu już w progu czuję fałsz!"
bEayCARh

Joanna Szczepkowska, aktorka, pisarka i felietonistka, która z wykształcenia jest pedagogiem, postanowiła odnieść się do ostatnich wydarzeń, które dotyczą w równym stopniu sztuki oraz kultury, jak i polityki. Artystka opublikowała felieton List do Kultury Niepodległej na łamach portalu Rzeczpospolita.pl.

Kultura Niepodległa to ruch, który założyli "ludzie sztuki", a promują go głównie aktorzy otwarcie sprzeciwiający się rządom PiS: Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska. Jak sami piszą o sobie na swojej stronie internetowej powstali by bronić prawa każdego obywatela do nieograniczonego korzystania z dóbr kultury.

W ostatnich wywiadach, "promotor" ruchu Maciej Stuhr ręczył, że ich wystąpienia i działalność, bynajmniej nie mają nic wspólnego z polityką, po czym zapowiedział... próbę podjęcia dialogu z ministrem kultury i walkę o wpływ na jego wybór.

bEayCARj

Te same niespójności zauważyła Szczepkowska:

Po pierwsze, niepokoi mnie deklaracja apolityczności. Jedni z pierwszych uczestników ruchu reprezentują bardzo konkretny światopogląd, nazwijmy go lewicowym. Żeby nie wiem jak na to patrzeć, ruch powstaje jako przeciwwaga światopoglądowa do polityki kulturalnej PiS. I mnie ich polityka niepokoi, ba, przeraża nawet. Dlatego też wpisałabym się chętnie, ale w ruch jednoznacznie polityczny, opozycyjny w stosunku do polityki kulturalnej PiS. Na takiej bazie dopiero można mówić o różnicach estetycznych i światopoglądowych wewnątrz opozycji. Jeśli jednak ruch zakłada apolityczność, to ja, osoba niezależna, po prostu już w progu czuję fałsz - napisała we wstępie swojego listu.

Potem odnosi się już bezpośrednio do słów Stuhra o stworzeniu Obywatelskiej Rady, która będzie opiniowała politykę kulturalną i której pozytywna rekomendacja będzie niezbędna do objęcia stanowiska ministra kultury:

bEayCARp

Naprawdę uważacie, że prawica z lewicą wyłonią kandydata na ministra kultury? To po co taki minister? Jak on ma dawać pieniądze na wychwalanie naszego „niepokalanego dziedzictwa" i jednocześnie finansować wyszydzanie bohaterów? Taki minister to człowiek kompletnie bez kręgosłupa. Chcecie takiego ministra?

Szczepkowska wypowiada się również na temat punktu ósmego, zdaje się najważniejszego wśród wszystkich postulatów Kultury Niepodległej, czyli o zakazie jakiejkolwiek cenzury w sztuce, co argumentuje:

Nie chcę też punktu 8. "Wprowadzenie zakazu stosowania cenzury w jakiejkolwiek formie: instytucjonalnej, prewencyjnej, ekonomicznej, prawnej, represyjnej, wewnętrznej, politycznej, wyznaniowej lub ideologicznej". Zakaz stosowania cenzury w jakiejkolwiek formie? A jeśli spalenie kukły Żyda uznamy za performance? - pyta retorycznie. To w końcu kukła, a więc dzieło artystyczne. Zwykle amatorskie, ale jednak. W takim wypadku należałoby bronić wykonawcy, a nie go oskarżać. A ja chcę ostrej cenzury dla tego, kto zrobił taki uliczny spektakl. Zakaz „cenzury wewnętrznej"? Ale co to znaczy? To znaczy, że będzie można pokazać pośladki poza strukturą spektaklu, a reżyser nie będzie mógł takiego aktora usunąć z przedstawienia? Otóż jestem przeciwna. Reżyser ma prawo ocenzurować niezależnego artystę. Jeśli Kultura Niepodległa chce zakazu cenzury wewnętrznej, to dlaczego sztandar trzyma Roman Pawłowski stojący na straży jedynie słusznej linii lewicy? Cenzurujący wszystko, co temu podpadnie?

Pod listem pojawiło się wiele komentarzy. Zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Myślicie, że Maciej Stuhr znów poczuje "wewnętrzną potrzebę" i ośmieli się głośno skomentować wątpliwości koleżanki po fachu?

bEayCARq
bEayCARr

**Szczepkowska o Kulturze Niepodległej: "Mam bardzo wiele wątpliwości. Nie wszystko rozumiem"

bEayCARs

**

bEayCARK
KOMENTARZE
(78)
Meg
4 lata temu
Ci artyści sami sobie strzelają w stopę. Niech mają poglądy, bo każdy je ma, ale w tej sytuacji się ośmieszają
Gość
4 lata temu
Prawdę mowi
gość
4 lata temu
Stuhr to sie ośmiesza .Jak tak lubi polityke niech kandyduje
bEayCARL
gość
4 lata temu
P. Szczepkowska to autorytet i na pewno wie co mowi
gość
4 lata temu
Ta... Członkowie "kultury niepodległej" są taaak apolityczni. Szkoda, że prawie każdy był w komitecie poparcia polityków z PO, albo darł japę na marszach kodu. Kayah i staremu Stuhrowi pieniądze komuny nie śmierdziały, teraz straszny reżim.
Najnowsze komentarze (78)
gość
4 lata temu
Widziałam apolityczność Stuhra, Poniedziałka, Cieleckiej, Ostaszewskiej-KODZIARZE pełną gębą, lewacy i antypatrioci. WSTYD i HAŃBA. Ludzie bez kręgosłupa moralnego. Popatrzcie na ich rodziny, związki, jak wiatr zawieje, gdzie kasa większa tam lecą...
wujek
4 lata temu
Pani to już dziękujemy
gość
4 lata temu
Sama nic nie robi, ale krytykuje innych. Tak najłatwiej.
Gość
4 lata temu
Spalenie kukły żyda jest ok, ale spalenie prawdziwego żyda - to dopiero wyzwanie.
gość
4 lata temu
nowa słaba odnoga Kodu, Joanna ma rację że czuje smród
Maria
4 lata temu
Bo to ma główny związek z polityka i z kasa, dlatego wszyscy czuja w tym fałsz i drugie dno..
gość
4 lata temu
Ha ha ha pudelek krytykuje polityczne uwikłanie jakichś organizacji podczas gdy sam jest ostatnio tubą propagandowa s***t z lewicy i PO. WOW. czy to sie nie nazywa przypadkiem hipokryzja ? "Redaktorzy"?
gość
4 lata temu
jestem zdziwiony i zdegustowany jej postaw,ą jak zreszta wiekszosc tkz wybitnych. itp itd cos im w głowach sie płacze chyba od braku pracy
bEayCARD
Gość
4 lata temu
Sama też jest strasznie bezstronna, chyba raczej obłudna
gość
4 lata temu
Szczepkowskiej nie nalezy traktowac poważnie, jest lekko niezrównowazona, neurotyczna a przy tym lubi grac pierwsze skrzypce, Ma o sobie bardzo wygórowane pojęcie. Dajmy jej więc więdnac w spokoju i fizycznie i artystycznie i intelektualnie.
gość
4 lata temu
przemądrzała i brzydka jak zawsze
widz
4 lata temu
szczepkowska dzisiaj juz sie nie liczy zadna z niej aktorka przeszla do lamusa wiec teraz musi czyms zablysnac niech zalozy kapcie
akuku
4 lata temu
Ma głowę na karku, lewakom się w głowach poprzewracało
blondi
4 lata temu
obalala komunizm, a teraz go wyznaje.... bredzi jak pis
...
Następna strona
bEayCASf