Trwa ładowanie...
Przejdź na

PiS będzie karał samorządy za FINANSOWANIE IN VITRO?! "Rząd wprowadza ustawę w trybie pilnym"

333
Podziel się

Były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz alarmuje: "Uwaga! #CzarnyProtest. PIS wprowadza pilnie ustawę, w której rząd będzie miał możliwość karania samorządów za wprowadzenie in vitro!"

PiS będzie karał samorządy za FINANSOWANIE IN VITRO?! "Rząd wprowadza ustawę w trybie pilnym"
bCIcxuWd

Jedną z pierwszych decyzji nowego ministra zdrowia, ojca dziewiątki dzieci Konstantego Radziwiłła, było cofnięcie ustawy przegłosowanej przez poprzedni obóz rządzący o finansowaniu programu in vitro.

W pierwszym roku obowiązywania ustawy rząd PO i PSL przeznaczył na program in vitro 85 milionów 900 tysięcy złotych. Dzięki nim w ciągu roku urodziło się 5 tysięcy dzieci. Rząd Prawa i Sprawiedliwości woli wspierać przyrost naturalny przy pomocy 500 plus, przeznaczając na to 23 miliardy złotych w pierwszym roku obowiązywania programu. Dzięki niemu, jak poinformował prawicowy portal W Polityce, w 2016 roku urodziło się 16 tysięcy dzieci więcej niż w 2015.

Niektóre samorządy postanowiły wziąć sprawy we własne ręce i opracować własne, regionalne programy wspierania leczenia niepłodności. Procedurę zapłodnienia pozaustrojowego finansują Gdańsk, Warszawa, Łódź, Częstochowa, a także mniejsze miejscowości jak Chojnice. Tamtejszy ksiądz za głosowanie za przyjęciem uchwały ukarał burmistrza miasta zakazem niesienia krzyża w Wielki Piątek.

bCIcxuWf

Episkopat Polski nie ukrywa jednak, że nie podoba mu się takie rozwiązanie. Wsłuchujący się w głos biskupów politycy Prawa i Sprawiedliwości przygotowali ustawę, przewidującą kary dla samorządów za finansowanie in vitro.

Jak alarmuje były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, projekt jest gotowy do przepchnięcia przez Sejm i Senat w trybie równie błyskawicznym co ustawy o Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym.

Uwaga! #CzarnyProtest. PIS wprowadza pilnie ustawę, w której rząd będzie miał możliwość karania samorządów za wprowadzenie in vitro! - napisał pospiesznie na Twitterze. Więcej ujawnić nie mógł, bo właśnie prowadził obrady sejmowej komisji zdrowia, na której znienacka pojawił się taki projekt.

bCIcxuWl

Po zakończeniu obrad wyjaśnił, na czym będzie polegać mechanizm karalności samorządów.

Rząd w trybie pilnym wprowadza ustawę, zmieniającą sposób finansowania świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych. Zmiana w kwestii in vitro polega na tym, że jeśli któraś z gmin będzie chciała prowadzić taki program, to musi poprosić o opinię Agencję Oceny Technologii Medycznych. Owszem, wcześniej też musieli, ale opinia AOTM nie była dotąd wiążąca - tłumaczy były minister. Zgodnie z projektem, jeśli Agencja Oceny wyda negatywną opinię, a mogę być pewny, że wyda, bo przecież mamy zideologizowany rząd, to taki samorząd będzie oskarżony o naruszenie dyscypliny budżetowej i będzie karany finansowo.

W rozmowie z portalem Na Temat używa nieco bardziej obrazowego słownictwa.

Mówiąc brutalnie: _**rząd kładzie łapę na programy zdrowotne i oświadcza samorządom, że będą realizować takie programy, na jakie władza pozwoli**_ - wyjaśnia.

bCIcxuWm

Rządowi bardzo zależy na przeforsowaniu tego projektu. Pierwsze czytanie odbyło się dzisiaj, na jutro planowane jest drugie, zaś głosowanie, bez żadnych konsultacji społecznych, odbędzie się w piątek. Po przyjęciu przez Senat, w którym PiS też ma większość, ustawa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. On zaś, jeszcze zanim został prezydentem, był zwolennikiem pomysłu karania lekarzy więzieniem za stosowanie in vitro jako metody leczenia niepłodności.

Jak sądzicie, kiedy PiS w ogóle zakaże in vitro?

bCIcxuWn

**PO zawiadomi prokuraturę ws. kampanii "Sprawiedliwe Sądy"

**

bCIcxuWG
KOMENTARZE
(333)
Gość
3 lata temu
Człowiek który nigdy nie miał kobiety ani dziecka chce pozbawić dzieci ludzi którzy tego chcą.
gość
3 lata temu
Zdaniem PiS dziecko może być chore, bite, biedne, nieszczęśliwe - aby było poczęte naturalnie. Smutne mamy czasy.
gość
3 lata temu
Każdego dnia czytając tego typu informację, nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w rzeczywistości. Dokąd zmierzamy? Gdzie skończymy jako kraj? Dlaczego PiS to robi? Serio aż tak nienawidzą Polski i Polaków?
bCIcxuWH
gość
3 lata temu
i nastały mroki średniowiecza....
gość
3 lata temu
Ze wszystkim się cofamy kilkanaście jak nie kilkadziesiąt lat więc takie działanie PIS nie dziwi
Najnowsze komentarze (333)
prof
2 lata temu
witam, obecnie potrzebujemy 2 dawców nerek do przeszczepienia nerki w Stanach Zjednoczonych Ameryki. skontaktuj się z nami pod adresem whatsApp: +17609739428 dodaj nas do spotkania: drwalterhospital@gmail.com
gość
3 lata temu
Kawaler źądzi nami nie mając pojjęcia o źycciu
zwyczajny
3 lata temu
Zachowanie debila publicznego....
gość
3 lata temu
Pudlu nie wyolbrzymiaj i nie przesadzaj, nie siej paniki , zajmij się sytuacją w Bundesrepublik Deutschland
gość
3 lata temu
Dlaczego mężczyźni decydują o tym, jak kobiety mają rodzić? Owszem, zostają ojcami, ale czemu takie posłanki nie podnoszą larum? Walczyły o parytety, ale przy korycie nie mają prawa głosu? Skończy się 500 plus i będzie jeszcze większy niż demograficzny niż był przed takimi idiotycznymi decyzjami.
Gość
3 lata temu
kaczynski nie wie co to znaczy miec dzieci
Gość
3 lata temu
Zmieniam obywatelstwo , już dość tego , PiS niszczy mój patriotyzm :(
gość
3 lata temu
Jestem Polką, której żyje się dobrze, mam dobrą pracę i mieszkanie, ale czują że ten rząd ogranicza mi życie.
bCIcxuWz
gość
3 lata temu
A gdzie są teraz top komentarze polek, którym żyje się dobrze, bo mają świetną pracę i mieszkanie i nie czują, że ktoś ingeruje w ich życie?
gość
3 lata temu
I jeszcze z ue wyjdziemy to całkiem bedzie tu ciemnota
gość
3 lata temu
chory człowiek, chora partia, chory kraj
Co za dno
3 lata temu
Fanatyzm pisu nie zna granic. Jak można było wybrać coś takiego?
Gość
3 lata temu
Właśnie jestem w 5mie. ciąży dzięki in vitro jestem 9lat po slubie mój mąż miał raka jądra musiał je usunąć.in vitro to była nasza jedyna szansa na dziecko
gość
3 lata temu
A potem kto ich wie, może odstrzelą te dzieci i ich rodziców. I każdego kto im pomógł. Sąsiadów z bloku też.
...
Następna strona
bCIcxuXb