Niedziela 08.10.2017

Szydło popiera "Różaniec do granic" na Twitterze. BBC: "To sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców"

Beata Szydło Różaniec do granic

Szydło popiera "Różaniec do granic" na Twitterze. BBC: "To sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców"

Od kilku dni w całym kraju głośno jest o akcji Różaniec do granic, organizowanej przez Fundację Solo Dios Basta. Do promowania wydarzenia zaangażowano kilka znanych osób, m.in. Wojtka Amaro Basiurę czy Cezarego Pazurę, który przy tej okazji umacnia swój nowy, mozolnie budowany wizerunek gorliwego, "staroświeckiego" katolika.

Zobacz: Pazura namawia do... odmawiania różańca: "Modlę się o zdrowy rozsądek, który z nas wszystkich wyparował"

Organizator miał nadzieję zgromadzić około miliona ludzi na polskich granicach i "otoczyć modlitwą" cały kraj. Partnerem wydarzenia jest Radio Maryja, które apelowało o zabieranie ze sobą na granice "przenośnych odbiorników". Akcję wsparł również Episkopat i Beata Szydło, która szczyci się tym, że jej syn został niedawno wyświęcony na księdza. W ramach poparcia premier zamieściła na Twitterze zdjęcie drewnianego różańca z "pozdrowieniami dla uczestników".

Medialny szum przysłużył się wydarzeniu, bo na granicach, pomimo kiepskiej pogody pojawiło się kilkaset tysięcy wiernych. Modlący się obecni byli zresztą nie tylko na przejściach granicznych, ale też na plażach, górskich szlakach i lotniskach w Warszawie, Świdniku, Poznaniu i w Katowicach. Akcja przybierała momentami dramatyczne i teatralne formy - wierni nie tylko klękali, ale i kładli się na ziemi.

Sprawą zainteresowały się już zagraniczne media, które przy okazji kłótni polskiego rządu z Unią Europejską wyjątkowo uważnie przyglądają się naszemu krajowi. Różaniec do granic zaniepokoił redaktorów BBC, którzy nazwali akcję "kontrowersyjną" i dopatrzyli się w niej wyraźnego kontekstu politycznego.

W artykule zatytułowanym "Polscy katolicy zorganizowali kontrowersyjny dzień modlitwy na granicach", Brytyjczycy przytoczyli m.in. wypowiedzi osób biorących udział w zbiorowej modlitwie. Jedną z wymienianych przez nich intencji miało być wsparcie dla rządu w walce z napływem imigrantów.

Islam chce zniszczyć Europę. Chcą nas odwrócić od chrześcijaństwa - mówi jedna z uczestniczek.

Dziennikarze BBC są przekonani, że modląc się na granicach Polacy chcą pokazać swój sprzeciw wobec przyjmowania uchodźców. Zwrócono też uwagę, że Różaniec do granic zorganizowano w rocznicę bitwy morskiej pod Lepanto w 1571 roku, kiedy to chrześcijanie pokonali Turków.

Tekst BBC wywołał oburzenie prawicowego środowiska - począwszy od dziennikarzy TVP, którzy piszą o "niezrozumieniu polskiej duszy", aż po polityków PiS, którzy zapowiadają, że będą domagać się od BBC wyjaśnień.

fot. PAP/Wojciech Pacewiczfot. PAP/Artur Reszkofot. PAP/Krzysztof Świderski
fot. PAP/Aleksander Koźmiński
fot. PAP/Krzysztof Świderski

Beata Szydło cytuje "Ucho Prezesa". W Sejmie oklaski

Pudelek.pl na Facebooku:

Komentarze (493)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 493
Odpowiedz
633 167
zgłoś
gość 08.10.2017 18:46
i bardzo dobrze nie chcemy uchodzców!
Odpowiedz
108 99
zgłoś
Gość 08.10.2017 18:46
Oczywiscie ze popiera jest z katolskiej partii rydzyka
Odpowiedz
97 170
zgłoś
Gość 08.10.2017 18:46
Ta kobieta jest daremna
Odpowiedz
401 59
zgłoś
Gość 08.10.2017 18:47
Byłbym zdziwiony gdyby była przeciwna.
Odpowiedz
145 218
zgłoś
gość 08.10.2017 18:47
a ja nie popieram ani różańca ani patologicznego 500+
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 493