Środa 11.10.2017

Światowy Dzień COMING OUT'U: Piróg, Biedroń, Poniedziałek i inni - oni już "WYSZLI Z SZAFY" (ZDJĘCIA)

Światowy Dzień Coming Outu Dzień Wychodzenia z Szafy

Światowy Dzień Coming Outu ustanowiono w 1988 roku, po tym, jak rok wcześniej w marszu osób LGBT w Waszyngtonie wzięło udział około pół miliona osób walczących o swoje prawa. Początkowo święto było obchodzone w Stanach Zjednoczonych, jednak z czasem zyskało charakter międzynarodowy. Obchodzi się je między innymi w Szwajcarii, Niemczech, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Kilka lat temu dotarło także do Polski. Nazwano je "Dniem Wychodzenia z Szafy" i po raz pierwszy obchodzono w 2009 roku. Choć dzień ten może być dla osób homoseksualnych idealną okazją do ujawnienia swojej orientacji, w naszym kraju wciąż stosunkowo niewiele osób korzysta z tej możliwości. Coming out'y nie są popularne też w środowisku celebrytów, choć od lat tajemnicą poliszynela jest kwestia orientacji niektórych z nich. Michał Piróg swego czasu sugerował nawet, że chodzi o naprawdę głośne nazwiska.

Chciałbym, żeby każdy zrobił to, co mu da szczęście i wolność. Nie każdy zaraz chce się wyoutować. Nie oczekuję, że Kuba Wojewódzki powie: tak, byłem z Tomkiem Kammelem. Wszyscy im tę łatkę przypięli, ale to ich trzeba zapytać. (...) A słyszała pani, że Putin jest gejem? - mówił w wywiadzie dla Wprost.

Podobnie Robert Biedroń przyznał, że w środowisku polityków jest wielu gejów, którzy na co dzień funkcjonują pod przykrywką, żeniąc się i zakładając rodziny.

Myślicie, że któryś z nich odważy się dziś "wyjść z szafy"? Zobaczcie, komu się już udało.

« Poprzednie 1/15

Oni już dokonali coming out'u

2Oni już dokonali coming out'u