Trwa ładowanie...
Przejdź na

Gdańska szkoła walczy z Halloween: "Osoby, które przebiorą się za świętego, nie otrzymają złej oceny, nawet jeśli nic nie odpowiedzą"

163
Podziel się:

Przy okazji katecheci postanowili udzielić dzieciom ważnej lekcji oportunizmu. Ci, którzy nie przebiorą się za świętych, ryzykują złą oceną.

Gdańska szkoła walczy z Halloween: "Osoby, które przebiorą się za świętego, nie otrzymają złej oceny, nawet jeśli nic nie odpowiedzą"

Od kilku lat nasila się w Polsce dyskusja wokół Halloween, które przez lata znane było Polakom głównie z amerykańskich filmów. Nie brakuje osób, które wolałyby, by tak zostało. Zwłaszcza po prawej stronie sceny politycznej, która uważa Halloween za zagrożenie dla polskiej tradycji obchodów dnia Wszystkich Świętych, zdominowanych przez Kościół Katolicki.

Metody walki z Halloween bywają różne. Radny Jeleniej Góry z ramienia Prawa i Sprawiedliwości wystąpił o formalny zakaz przebierania się, nazywając Halloween "zwyczajem okultystycznym" oraz "praktyką pogańską": Radny PiS chce... usunięcia Halloween ze szkół! "To się ociera o KONTAKTY Z SZATANEM!"

Nie wszyscy są aż tak radykalni. Wielu szkolnych katechetów próbuje wykorzystać sympatię uczniów do Halloween, namawiając ich, by przebierali się za świętych. W jednej z gdańskich szkół postanowili, zgodnie z nową świecką tradycją, podzielić dzieci na sorty. Lepszy sort, który przebierze się zgodnie z wytycznymi katechety, może odpuścić sobie naukę i odrabianie lekcji, gdyż tego dnia nie grozi mu zła ocena. Gorszy sort, który nie skorzysta z tej ważnej lekcji oportunizmu, będzie musiał, niestety, przygotować się do lekcji.

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli, by uczcić nachodzącą Uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wspomnienie patronów każdego i każdej z nas - napisano w oficjalnym komunikacie. Z tej okazji 30 października, w poniedziałek, odbędzie się uroczysta gala na sali gimnastycznej (...). Tego dnia przychodzimy do szkoły przebrani za własnego (albo ulubionego) świętego patrona: zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Osoby przebrane nie otrzymają tego dnia złej oceny, nawet jeśli nic nie odpowiedzą. Oczywiście nie dotyczy to uwag, ale przecież święci zawsze są grzeczni.

Zalecenia szkoły upubliczniła mama jednej z uczennic.

Na szczęście organizatorzy akcji postanowili pójść rodzicom na rękę, udzielając życzliwych rad, jak pomóc dziecku w stworzeniu odpowiedniego przebrania. Oczywiście, wychodząc z założenia, że wszyscy są katolikami i mają w domach mnóstwo religijnych gadżetów, takich jak na przykład aureola.

Każdy z nas może znaleźć na ten dzień jakieś akcenty świętości: aureolę, święte księgi (choćby to były obłożone podręczniki), palmy, czy inne atrybuty, czyli rzeczy i ubrania charakterystyczne dla danego świętego (korony, chusty, makiety klasztorów, wypchane ptaki, kielichy, laski itp.). Wystarczy trochę poszperać w szafie i Internecie.

Sprawdzaliście ostatnio w szafie, czy macie jakieś niepotrzebne makiety klasztorów lub wypchane ptaki? Dzieci z Gdańska potrzebują pomocy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(163)
Gość
5 lata temu
Czyli osoby, ktore sie przebiorą za świętych, beda traktowane lepiej, nie te nieprzebrane? Co dalej? 5 z matmy za chodzenie do kościoła? 5 z polskiego za modlitwę? Ocena z religii jako kryterium przyjęcia do liceum?
Gość
5 lata temu
No coz, nie jestem za tym zeby nasladowac wszystko co amerykanskie, mamy swoje swieta a z drugiej strony szkola chyba powinna byc sewiecka..🤔😔. Jestem za tym zeby kazdy swoja wiare zostawial w swoim domu...
gość
5 lata temu
Przebrałabym się za zombie z aureolą na głowie :)
gość
5 lata temu
Przeciez to stare celtyckie swieto, a nawet bardziej z irlandii.Ma tysiace lat. Irl. katolicy je pprzejeli ok. 5-6 wieku
gość
5 lata temu
Chore głowy!
Najnowsze komentarze (163)
gość
5 lata temu
"Sprawdzaliście ostatnio w szafie, czy macie jakieś niepotrzebne makiety klasztorów lub wypchane ptaki? Dzieci z Gdańska potrzebują pomocy." Rozumiem że Pani Autorka (Jak mniemam) ma w szafie stroje zombie, wilkołaków, wampirów czy też czarownicy (chociaż tego może nawet nie trzeba)... do takiego balu jak do każdego trzeba się przygotować a i kreatywność w mojej ocenie w tym przypadku jest większa. nikomu to nie przeszkadza a mama która to wysłała jest chyba przewrażliwiona. w każdym kraju obowiązują pewne zasady czy też zwyczaje....
gość
5 lata temu
Jestem anglistą i coś Wam powiem - co roku organizuje Halloween w bardzo "delikatnej" formie, czyli reading comprehension i listening, również smieszny filmik o tradycjach w Stanach, Wielkiej Brytanii. Do tego ładnie plastycznie - lampiony, wydrążona dynia, cukierasy. Nikt się nie przebiera jak nie chce, ja nie mam czapki czarownicy na głowie, nie wróżymy z ręki, nie wywołujemy duchów, nie nabijamy się ze śmierci, czy zmarłych, ale - o dziwo, moich kolegów z branży - szczególnie anglistów, strasznie to denerwuje. Wydaje mi się, że głownie chodzi o wysiłek. Oni nigdy niczego za swoje pieniądze i czas wolny dla uczniów nie przygotowali i dlatego zaczyna się popularna gadka - ze to pogańskie, że będzie skarga do Dyrekcji, że jak mogę. Please, dajcie jakiś znak, co sądzicie Wy???
Gość
5 lata temu
Psychopaci
afrykaner
5 lata temu
Papa R****k niech przebierze się za k****a a Macierewicz za błazna.
gość
5 lata temu
Zmartwychwstanie świętego Franciszka Zombi
Gość
5 lata temu
Mamy Demokrację, także młodzieży kochana do boju ! Palenie Marzanny to tez piękny obyczaj , zawsze chodziliśmy przebrani a może to pogańskie święto? Nie bójcie się bo przyjdzie dzień ze lizak stanie się sexistowski!
Gość
5 lata temu
A nie no, skoro sam papież...
gość
5 lata temu
W naszej szkole o halloween mówi się tylko i wyłącznie na lekcji j.angielskiego w ramach tzw. "kulturówki". Żadnych konkursów, przebrań tylko informacje, ciekawostki, jakieś krzyżówki itp. Bo nie ma sensu się nad tym rozwodzić ani tego propagować. Jesteśmy w Polsce. Przebieranie się za świętych też uważam za głupotę.
gość
5 lata temu
wypchane ptaki ! Ja pierdziu!!! Gdzie ja żyję?!
gość
5 lata temu
Gdańsk....ciekawe....kolejna bzdura żeby baranów nakręcać przeciwko PiS...nie wierzę w to...jaka szkoła? jaki katecheta?.....nie dojdziesz ale nie ważne dla debili to wystarczy.
Gość
5 lata temu
A czarownica z wypchanym krukiem i kotem mogą byc?:) wypchany ptak to atrybut świętych:)))
Gość
5 lata temu
Nie popieram amerykańskiego święta w Polsce, ale za żadnego świętego, też bym się nie przebierała. Po prostu zostałabym w domu.
gość
5 lata temu
brawo !!! nareszcie normalne polskie podejście
Gość
5 lata temu
Pisowskie imbecyle ! W zakonach się po zamykajcie wszyscy i będzie spokój. Macie mózgi wyprane po czym przelewacie to na innych ludzi . Dramat
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie