Trwa ładowanie...
Przejdź na

Matka, którą wyrzucono z restauracji za KARMIENIE PIERSIĄ wygrała proces: "Kobiety nie robią tego w sposób ordynarny!"

992
Podziel się

"Zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym jest niezgodną z prawem formą nierównego traktowania" - motywował wyrok sąd. Sprawę prowadził... partner Roberta Biedronia.

Matka, którą wyrzucono z restauracji za KARMIENIE PIERSIĄ wygrała proces: "Kobiety nie robią tego w sposób ordynarny!"
bEiQkbJx

Karmienie piersią w miejscach publicznych w Polsce wciąż uchodzi za temat tabu. Zwolennicy publicznego karmienia argumentują swoje zdanie naturalnym odruchem, jakim jest ssanie piersi matki przez niemowlaka. Twierdzą, że prawo nie powinno ograniczać matek, które w restauracji, autobusie czy galerii handlowej chcą nakarmić swoje dziecko. Innego zdania są przeciwnicy matek karmiących obnażających piersi w miejscach publicznych. Uważają, że kobiety powinny korzystać z miejsc do tego wyznaczonych, zakrywać piersi chustą lub karmić swoje dzieci dyskretnie, bez zbędnego eksponowania nabrzmiałych od mleka piersi.

Jedną z najgłośniejszych spraw dotyczących matek karmiących była sytuacja w jakiej znalazła się Liwia Małkowska. Kobieta odsłoniła pierś, by nakarmić dziecko w restauracji. Zanim to się jednak stało, kelner na prośbę innych gości spożywających posiłek w lokalu poprosił kobietę, by usiadła pod oknem na wolnym miejscu z dala od innych lub poszła do toalety. Małkowska poczuła się urażona do tego stopnia, że postanowiła oddać sprawę w ręce sądu.

Chciałabym, żeby zmieniło się myślenie w naszym społeczeństwie. Żeby kobiety nie wstydziły się karmienia piersią, wręcz zachęcić je, by to robiły, bo to naprawdę jest najlepsze dla dziecka. Kobiety nie robią tego w sposób ordynarny. Chcę, żeby stało się to naturalne - argumentowała swoją decyzję.

bEiQkbJz

Dziś na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła się informacja, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku uwzględnił apelację Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego i zasądził dwa tysiące złotych zadośćuczynienia dla Małkowskiej. Dodatkowo sąd nakazuje właścicielowi restauracji przeprosić panią Liwię za to, że uniemożliwił jej swobodne nakarmienie dziecka.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym jest niezgodną z prawem formą nierównego traktowania ze względu na płeć. Karmienie piersią w miejscu i w czasie dogodnym dla matki i dziecka jest nie tylko zgodne z prawem, ale wskazane dla zdrowia dziecka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, rozpowszechnianymi przez Ministerstwo Zdrowia, wskazane jest karmienie dziecka do 6 miesiąca i kontynuowanie do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia i dłużej. Ministerstwo Zdrowia wyraźnie zaznacza, że karmienie piersią w miejscach publicznych jest częścią życia społecznego. Wzbudzanie w kobietach przekonania, że karmienie piersią jest czymś wstydliwym, że nie mogą one karmić w miejscu i czasie dogodnym dla siebie i dziecka, może prowadzić do ograniczania udziału kobiet w życiu społecznym albo do skrócenia czasu karmienia piersią - napisano w oficjalnym wyjaśnieniu.

Głośną sprawę prowadził partner Roberta Biedronia, Krzysztof Śmiszek, który jest prawnikiem czynnie działającym na rzecz praw człowieka i praw mniejszości. Na swoim profilu na Facebooku zamieścił zdjęcie, na którym pozuje z uśmiechniętą Małkowską.

Wiecie jak wyglądają szczęśliwi ludzie? Właśnie tak! Po ponad 2-letniej batalii Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok ws dyskryminacji matki karmiącej swoje dziecko w miejscu publicznym! - podpisał fotografię.

bEiQkbJF

Nie wszyscy jednak podzielają jego entuzjazm. W sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy, które nie zgadzają się z orzeczeniem sądu:

Naturalną czynnością jest także robienie kupy, uprawianie seksu, puszczanie bąków (niezdrowo wstrzymywać), drapanie się w różnych miejscach jak zaswędzi. I tak właśnie robią zwierzęta, które nie wypracowały w drodze rozwoju gatunku wzorców zachowań zwanych ogólnie kulturą - napisał jeden z oburzonych internautów, któremu wtórowali kolejni: Mogę nie chcieć oglądać w miejscach publicznych bujnego matczynego cyca, tak jak mogę nie chcieć oglądać wielkiego piwnego brzucha gęsto porośniętego włosiem czy przyssanych do siebie nastolatków, a nawet zgrabnych opalonych pośladków ledwo zakrytych strzępem materiału. To narzucanie się innym z własną prywatnością, intymnością ma w sobie coś ordynarnego, wulgarnego.

Co sądzicie o tym wyroku?

bEiQkbJG
Zobacz także: Fakty na temat zdrowia - Karmienie piersią
bEiQkbKa
KOMENTARZE
(992)
Gość
4 lata temu
Ta Pani chyba przegina. Sama byłam 21 letnia mama i moja córka chciała natychmiast pierś stać mnie było na to żeby usiąść w parku na ławce zasłonić pierś i dziecko zwykła pieluchą tetrowa. Zrobiłam to głównie dla swojego komfortu nie miałam ochoty aby ktoś oglądał moją pierś :/ miejmy odrobinę wstydu i prywatności. Nie wyobrażam sobie że jem obiad w restauracji a jakaś Pani wywala pierś żeby nakarmić dziecko , zwymiotowalabym tej Pani w talerz
gość
4 lata temu
też jestem matką ale kiedy wychodzę do restauracji nie chce oglądać nabrzmiałych piersi innych kobiet bo jest to niesmaczne, czy tak trudno użyć specjalnej chusty?( przecież wtedy nie trzeba nawet odchodzić od stolika, a ludzie w okół nawet nie zwrócą uwagi ) Drażnią mnie kobiety, które nie umieją dyskretnie karmić a tak się da !! Fujjj a później wielkie oburzenie ... tragedia ...
Gość
4 lata temu
Karmienie dziecka to nie świecenie cyckami tylko karmienie dziecka.
bEiQkbKb
Zniesmaczona
4 lata temu
Najlepsze są takie kwiatki jak mają zdjęcia na Insta jak karmi dziecko z każdego możliwego profilu... i ten epny zachwyt...
Już dziadek
4 lata temu
Niestety też uwazam że to jest niestosowne choć nsturalne.
Najnowsze komentarze (992)
elzbieta
3 lata temu
Jezeli to jest takie niesmaczne i ordynarne to zapyatma, dlaczegow kosciolach wystawia sie obraz Maryi karmiacej, z piersia i sutkiem na wierzchu, a nikomu zapewne nie przyszloby wystawic, czy nawet namalowac obrazu Maryi w innych intymnych sytuacjach ? Czy naprawde nie widzicie roznicy miedzy karmieniem dziecka, a innymi naturalnymi czynnosciami fizjologicznymi ?
Kosma
3 lata temu
Karmienie piersią jest chamstwem , może ja też wyjmę swojego penisa i zacznę się onanizować !
Kosma
3 lata temu
Karmienie piersią jest chamstwem , może ja też wyjmę swojego penisa i zacznę się onanizować !
gość
4 lata temu
Nieeee! Nie chcę oglądać jej cycorów przy jedzeniu!
Mark
4 lata temu
No to niech wszystkie panie karmią piersią dzieci w restrauracji,a panowie walą w tym czasie konia ,bedzie zabawnie
Mark
4 lata temu
Ja powinni ukarac,g****a baba
Bogdan
4 lata temu
Uważam, że porównywanie robienia kupy, dłubania w nosie czy innych tego typu rzeczy do karmienia piersią swojego dziecka jest czymś w rodzaju zbydlęcenie ludzi, którzy takich porównań dokonują.
gość
4 lata temu
Przykre, nie widzę żadnej winy po stronie restauracji. jestem matką i zwolenniczką karmienia piersią w miejscach publicznych, ale dyskretnie , piersi zasłonięte chustą lub czymkolwiek. Drogie matki karmiące! Pamiętajcie , że może dla Was kawałek wystawionej nagiej piersi nie jest problemem i nie czujecie się skrępowane, ale są jeszcze inni. Nie chcę czuć się skrępowana w przestrzeni do której przychodzę, goła piersią karmiącej matki, proszę nie lubcie z karmienia manifestacji jest to czynność intymna i niech taka pozostanie.
bEiQkbJT
gość
4 lata temu
Brawo! Nie wiem co mają w głowach głównie KOBIETY, które dyskryminują karmiące matki, bo BRZYDZĄ SIĘ, źle im się to kojarzy etc. Nie raz widziałam w miejscach publicznych karmiące kobiety i nigdy żadna nie afiszowała się z tym, więc przestańcie kłamać zawistne zazdrośnice. Ciekawe czy tak samo pruderyjne jesteście mijając w galeriach handlowych lub na ulicach billboardy roznegliżowanych pań skąpo ubranych.
gość
4 lata temu
W Indiach ludzie załatwiają swoje problemy wyproznieniowe w miejscu gdzie ich dopadnie, ale zasłaniają .....oczy....moze i my tez?
gość
4 lata temu
naturalnym odruchem jest bekanie, puszczanie bąków, oddawanie moczu i kału - czy to znaczy, że mamy to robić publicznie przy wszystkich??
gość
4 lata temu
fu ohydne, szkoda ze pieluchy mu na stole nie zmieni
Facet z Pozna...
4 lata temu
Skandaliczny wyrok.Nie wyrzucili jej tylko prosili aby robiła to w innym miejscu. Kauzyperdy ze strachu tracą rozum.
matka karmiąc...
4 lata temu
Uważam,że powinny być wyznaczone miejsca do karmienia piersią.Pierś to pierś i nie powinna byc pokazywana w miejscu publicznym !Sama karmiłam i nie wyobrażam sobie jakbym mogła bezwstydnie pokazywać publicznie swoją pierś...po prostu byłoby mi wstyd
...
Następna strona
bEiQkbKv