Trwa ładowanie...
Przejdź na

Marcin Świetlicki: "Nie jestem ani faszystą, ani konserwatystą, liberałem czy lewakiem. Z poglądów najbliżej mi do feministy"

37
Podziel się

Znany poeta udzielił szczerego wywiadu dla WP Opinie.

Marcin Świetlicki: "Nie jestem ani faszystą, ani konserwatystą, liberałem czy lewakiem. Z poglądów najbliżej mi do feministy"
bDmZQrWt

Marcin Świetlicki jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich poetów naszych czasów. Syn historyka Lucjana Świetlickiego oraz Anny z Łysakowskich zdobył uznanie dzięki licznym powieściom (głównie kryminalnym) i wierszom, ale szerszej publiczności dał się poznać jako wokalista zespołu Świetliki i Czarne Ciasteczka.

56-latek udzielił ostatnio wywiadu dla WP Opinie, w którym poproszono go o wytłumaczenie się z kilku kontrowersyjnych wypowiedzi oraz opowiedzenie się po którejś z politycznych stron. Artysta przyznał, że biorąc pod uwagę jego zróżnicowane poglądy trudno mu się gdziekolwiek dopasować. Na pytanie, "czy jest faszystą, konserwatystą, liberałem czy lewakiem" Świetlicki odparł:

Żadnym z powyższych. Nic nie pasuje. Wypraszam sobie. Pan przecież wiesz doskonale, że oni mnie wszyscy tylko tak sobie wyobrażają. Nie mam żadnej z tych cech. Nie mam niczego, co mi przypisują ci dziwni ludzie. Używają takich pojęć, bo taką mają ograniczoną wyobraźnię. Jestem zupełnie niewinny. I na żadną z tych etykietek nie mogę się zgodzić. Czy ze względu na to, że lewaki i feministki nie mają tak dobrze jak za poprzednich rządów, ja mam zrezygnować z moich żartów? Niech się nie czują bezpiecznie. Wszystko to jednak jest w granicach prawa, a nazywanie mnie faszystą, hm... już raczej nie jest. Dzieją się bardzo niedobre rzeczy, wyłażą różne prawdziwe potwory, a tu następuje tropienie faszystowskich i rasistowskich (hihi) wątków w moich wierszach. No cudownie. Znowu obudzą się z ręką w nocniku.

bDmZQrWv

Grzegorz Wysocki zapytał Świetlickiego, czy w takim razie skategoryzowałby siebie jako osobę sprzyjającą nacjonalistom i prawicy autorytarnej. Poeta stwierdził, że z tych wszystkich kategorii najbliżej mu do feministy.

To według nich ja im [nacjonalistom] sprzyjam, a to wszystko bzdury. - odparł. Komu nie sprzyjam? Feministkom? Kobietom? Od zawsze sprzyjam kobietom. I żadna z kobiet, z którymi byłem związany, nie zarzucała mi jakichś takich zachowań seksistowskich czy szowinistycznych. Ale to raczej ja byłem przez nie ciemiężony. Raczej staram się ustępować, zgadzać z kobietami, nie mam ambicji przywódczych w związku, nie warto się napinać. Choć mam kolegę prawicowca, który uważa, że moja dziewczyna jest lewaczką i feministką, i mnie przymusza do takich rzeczy. I mnie przerabia w feministę i lewaka. Ale to nie tak. Po prostu – bardzo bym się sobie dziwił, gdybym nie poparł Czarnego Protestu.

Świetlicki przyznał, że gdy został poproszony o wsparcie Czarnego Protestu, stwierdził, że "opowiedzenie się po ich stronie było konieczne."

Panie z czarnego protestu zgłosiły się do mnie, żebym dał zdjęcie z karteczką, że popieram. Nie jestem celebrytą, więc co się będę fotografował. Napisałem karteczkę i im wysłałem. Sprawa jest jasna, nie popierając wyraźnie bym powiedział, że jestem po drugiej stronie. A poglądami drugiej strony się brzydzę. Była konieczność opowiedzenia się. I tyle. Wszak mam wyobraźnię i poczucie humoru. Nie mógłbym pokochać PiS-u i jego Prezesa. Nijak.

bDmZQrWB

Na koniec Marcin został zapytany o odczucia względem "kradzieży" słów jego piosenki, której dopuściła się Doda na ostatniej płycie zespołu Virgin.

Nie będziemy pani Doroty ścigać. Z tym zapożyczeniem to też były żarty. Zapożyczenie z wiersza w piosence pani Dody rzeczywiście się znalazło, ale ścigać nie chcemy - zakończył.

bDmZQrWC
bDmZQrWW
KOMENTARZE
(37)
gość
3 lata temu
Świetlicki na Pudelku to całkiem udany żarcik : )
gość
3 lata temu
Nareszcie ktoś normalny na Pudlu! Szok! :O
Gość
3 lata temu
Uwielbiam Swietlickiego I wrecz nadziwic sie nie moge, ze czytam o Nim na pudlu...
bDmZQrWX
Aga 😘it-girl...
3 lata temu
Ale się doczekałam, jaja jakies😂. ŚWIETLICKI padnie jak mu to pokażą, bo sam raczej nie czyta Pudla hehe☺ A ja jestem na 278 stronie Nieprzysiadalności i pozdrawiam serdecznie ulubionego autora -znanego najbardziej z wierszy, a potem kryminałów 😉 Kocham Kraków
Gość
3 lata temu
Taki normalny człowiek.
Najnowsze komentarze (37)
Gość
3 lata temu
Pan jest świetny:)
gość
3 lata temu
mądry i wyjątkowy człowiek. Pozdrawiam!
Sonia
3 lata temu
Nareszcie ktoś inteligentny, mądrze prawiący!
gość
3 lata temu
Jak widać feministka nie jest kobietą
gość
3 lata temu
kto to..... czy to promocja i sposób na przypomnienie o sobie :):):)
gość
3 lata temu
Nie rozumiem dlaczego ''opowiedzenie sie po ich stronie bylo konieczne''?Panie Swietlicki, tak naprawde nic nie jest konieczne, a juz najbardziej opowiadanie sie po ktorejs ze stron...
Gość
3 lata temu
W koncu, choc raz, dolozyliscie grosik do promocji kogos, kogo promowac nie jest wstydem i hanba. Oczywiscie niemala groteska jest, gdy nizej czytamy o rozmyslaniach Godlewskiej. Niemniej jednak ta Pani moze sobie upubliczniac swoje rozmyslania, a Wam nalezy sie hanba, ze to promujecie. Przykladacie reke do oglupiania spoleczenstwa. Tak, Swietlicki to za wysoka polka, by tu byc. To jest portal g***a. Najwidoczniej redaktorzy lubuja sie w gownie, zatem smacznego.
Gość
3 lata temu
Chcialabym miec faceta z takimi poglądami. A wokół niestety same prawicowe gnoje-szowinisci. Takie typowe janusze. Z takim zycie to katorga, ja bym się zalamala... Ja nie wiem jak ktorakolwiek kobieta się może na takiego pokusic, dla mnie to chore :-/
bDmZQrWP
Gość
3 lata temu
"Wszystko należy robić cicho i powoli..."
Gość
3 lata temu
Szkoda że nie jest młodszy tak 15-20 lat. Bo miał by branie, oczywiście gdyby jeszcze był wolny a nie żonaty!
Gość
3 lata temu
Lubię go!!!
Gość
3 lata temu
Mój partner ma podobne poglądy do niego. Pewnie dlatego tak nam się układa
Gość
3 lata temu
Mimo że nie chcę się określać jako lewak czy też prawak to jednak poglądy na lewicowe :) a prawaki kojarzą mi się tylko z patologią i plebsem.
Gość
3 lata temu
Fajny facet.
bDmZQrXr