Trwa ładowanie...
Przejdź na

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA... Polacy uratowali francuską himalaistkę Eli Revol

523
Podziel się:

Niestety, ze względu na warunki pogodowe i bezpieczeństwo ratowników nie podjęto próby odnalezienia Tomka Mackiewicza...

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA... Polacy uratowali francuską himalaistkę Eli Revol

Od piątku cała Polska żyje akcją ratunkową na Nanga Parbat. Para himalaistów alpejskich, Francuzka Elisabeth Revol i Polak Tomek Mackiewicz próbowali zdobyć jeden z najtrudniejszych szczytów Pakistanu nazywany na całym świecie Zabójczą Górą.

Według zeznań francuskiej himalaistki parze udało się za siódmym podejściem zdobyć górę. Niestety, podczas schodzenia utknęli pod kopułą szczytową. Eli wysłała wiadomość do swoich przyjaciół z Francji, że znajdują się w fatalnej sytuacji.

Niestety, zarówno polska jak i francuska ambasada odmówiły pomocy himalaistom. Ratownicy z Pakistanu odmówili zorganizowania helikopteru, by pomóc zmarzniętej parze opuścić górę. W akcie błagalnej desperacji, żona Tomka Mackiewicza zwróciła się z prośbą do internautów, by pomogli zbierać pieniądze na akcję ratunkową dla jej męża i jego koleżanki:

Potrzebne pieniądze na helikopter ubezpieczenie nie pokryje pod K2 czeka ekipa ratunkowa którą trzeba stamtąd ściągnąć. Pakistan blokuje bo czeka na gwarancję finansową pokrycia akcji. Proszę o pomoc. Please share. Ktokolwiek może pomóc. Proszę - napisała.

Kiedy udało się zebrać pieniądze, wsparcie zadeklarowało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. MSZ zobowiązało się do pokrycia wszelkich kosztów akcji ratunkowej.

Jedynymi osobami, które mogły pomóc uwięzionej na Nanga Parbat parze, była grupa himalaistów z Polski, którzy aklimatyzowali się na 6200 metrów w celu zdobycia szczytu K2.

Tomek podczas schodzenia nabawił się choroby wysokogórskiej, odmroził sobie kończyny i zachorował na ślepotę górską. Kompanka sprowadziła Mackiewicza do najbliższego namiotu oddalonego o 200 metrów w dół i podjęła decyzję o kontynuowaniu schodzenia w pojedynkę. Na jej decyzję wpłynął tragiczny stan Mackiewicza. Eli powiedziała, że "już nie kontaktował" i nie był w stanie ruszyć z nią na dół.

Do akcji ratunkowej przystąpili Denis Urubko, Adam Bielecki, Jarek Botor i Piotr Tomala. Polscy himalaiści brawurową akcją ratunkową pobili również rekord świata we wspinaczce. Pionową ścianę przy temperaturze -40 stopni w nocy pokonali w 8 godzin. Prognozy zakładały, że dostaną się do Eli po 36 godzinach.

Po dotarciu do kobiety, okazało się, że ma ona odmrożone stopy i niesprawne dłonie. Ekipa ratunkowa podjęła decyzję o konieczności spuszczaniu jej na linach w dół.

Prognoza pogody nie była łaskawa. Od wczoraj wieczorem na Nanga Parbat zapowiadana była burza śnieżna, która wykluczyła ewentualne ponowne wejście na szczyt w celu pomocy Tomkowi Mackiewiczowi, który utknął tysiąc metrów wyżej.

Ze względu na skrajne niebezpieczeństwo i narażenie życia, akcja ratunkowa została zakończona. Elisabeth została przetransportowana do szpitala w Islamabdzie. Polscy ratownicy lecą prosto do bazy w Skardu, z której będą kierować się do bazy pod K2. Po kilku dniach odpoczynku, jeśli pozwolą na to warunki klimatyczne, będą kontynuować wspinaczkę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(523)
Gość
5 lata temu
Bardzo smutne my zwykli ludzie tej pasji nigdy nie zrozumiemy ...;(
Gość
5 lata temu
A we Francji ani slowka u polskich bohaterach ratujacych ich obywatelke...
Gościu
5 lata temu
Ratownicy zrobili co mogli, szacunek dla nich !
Gość
5 lata temu
Straszna tragedia. Współczucia dla żony i rodziny.
Gość
5 lata temu
Spoczywaj w pokoju tomku. Gory zabraly twoje serce do szalenstwa zakochany. To romantyczna historia
Najnowsze komentarze (523)
Gość
4 lata temu
Byłem tam w czasie snu,w czasie tego wypadku.1/2sen jechałem ciężarówką zobaczyłem dziewczynę stała pod górami wolała o pomoc żeby ją zabrać ze sobą,zabrałem cherbate podałem,jakoś ciągłem po śniegu. Obudziłem się. Sen 2/2 Tomek wszedł do drewnianego przedsionka i próbuje otworzyć drzwi swoim kluczem .ostatnie słowa himalaisty MAM POŁAMANY KLUCZ,SIWY STARZEC POWIEDZIAŁ DAM TOBIE KLUCZ.TOMEK ZACZĄ WCHODZIĆ. ŚWIATŁO PRZENIKAJĄ CE.
Gość
4 lata temu
Ostatnie słowa himalaisty MAM POŁAMANY KLUCZ ,SIWY STARZEC POWIEDZIAŁ JA CI OTWORZE.bylo to w drewnianym przedsionku otworzył drzwi i zaczął wchodzić.
gość
5 lata temu
Ta Eli kręci. Najpierw powiedziała w wywiadzie na łóżku szpitalnym że miała halucynacje, że ktoś podał jej herbatę ale zażądał w zamian butów ona je zdjęła i dlatego odmroziła stopę. Zastanawiałam się więc dlaczego tylko jedną a nie obie. W kolejnym wywiadzie już powiedziała, że zdjęła tylko jeden but i dlatego tę stopę odmroziła. Zorientowała się że pierwsza wersja jest nielogiczna i ją skorygowała. Nie ufam jej. Brak też dowodu że weszli na szczyt a taki powinien być. Nie wierzę już w żadne jej tłumaczenie.
gość
5 lata temu
"himalaistów alpejskich"?
gość
5 lata temu
Ta cała Revol to nastepnym razem jak chce iść w góry ,bo jak stwierdziła nie może bez nich żyć to niech nie woła pomocy ,albo niech sie ubezpieczy .Wredna już 1 kolege zostawiła na śmierć .Czemy Franacja ją olała ,gdyby nie Tomek to też by jej nie było
gość
5 lata temu
Nie przemyślane, nie dopracowane i bezmyślne decyzje skutkują zaangażowaniem do pomocy wielu ludzi i nie można oczekiwać ze poświęcą swe życie.
Gość
5 lata temu
To jest szaleństwo ,tak zwana pasja wspinania się ,ale mimo wszystko powinni iść po niego
gość
5 lata temu
Bielecki bohaterem narodowym! odznaczenia, zaszczyty i brawa. czy wszyscy już zapomnieli o tym, co wydarzyło się na Broad Peak?w raporcie końcowym uznano, że Bielecki postąpił wbrew zasadom etyki i to przez niego zginęli jego koledzy....poszedł tam naprawdę kogoś ratować czy tylko zetrzeć plamę na honorze, aby właśnie tak jak teraz nazywano go bohaterem? a polski związek alpejski? czy to nei ten sam, do którego zwrócił się Mackiewicz z prośbą o pomoc? czy to tez sam związek biegnie go ratować - nazywając się bohaterami? czy to ten sam związek, do którego należy bohater Bielecki? kiedy Mackiewicz sam za własne pieniądze kupował linki rolnicze zamiast profesjonalnego sprzętu i oszczędzał na jedzeniu - gdy oni mieli wnoszone prysznice do bazy i własnego kucharza? to za nasze podatników pieniądze! i nie pisze tego z perspektywy kanapy, tylko człowieka, który zna to wspaniałe towarzystwo..."bohaterów" z własnymi kucharzami i menadżerami-jak ich nazywacie...
omena
5 lata temu
Jeszcze nie znaleźli zwłok. A życie potrafi zaskakiwać. W kółko się słyszy o beznadziejnych przypadkach, które potem określa się "cudem". Tego życzę rodzinie Tomka
Gość
5 lata temu
38-letnia Francuzka uratowana z Nanga Parbat, która wspinaczką górską pasjonuje się od 20 lat to prawdziwa szczęściara. Tomasz Mackiewicz to nie pierwszy partner, którego straciła podczas wypraw w góry. W kwietniu 2009 roku Francuzka wraz z Czechem Martinem Minarikiem próbowała zdobyć Annapurnę (8010 m n.p.m.), jednak podczas schodzenia himalaista zaginął w ten sam sposób co Tomek. Czy to nie jest podejrzane?
Otwórz Oczy
5 lata temu
Żeby media tyle energii i uwagi poświęcały dziecią ciężko chorym po szczepieniach co ludziom popełniającym samobójstwa, jeszcze pieniądze zbierać. Świat oszalał a on miał marzenie. Kupa śmiechu.
Gość
5 lata temu
Coś w tym jest.. Czyżby sugestia choroby psychicznej Eli?
ehh
5 lata temu
a ja sie zastanawiam czemu ona nie wzieła go jeszcze niżej, napewno tam był jeszcze namiot...
Gość
5 lata temu
niech go ratują jak warunki się poprawia!! może jeszcze żyje i czeka. tysiąc w górę i może uratuja go!! mam nadzieję że to zrobią !!! ciekawe czy mówi ona prawdę że w takim jest złym stanie!!! 😫
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie