Trwa ładowanie...
Przejdź na

Sekielski nakręci film O PEDOFILII W KOŚCIELE. "Nie ma chętnych, by wyłożyć pieniądze. Kościół MA OGROMNE WPŁYWY W POLSCE"

276
Podziel się

"O księdzu nie mówi się źle. Nie jest to sprawa nowa" - mówi dziennikarz i zapowiada, że jego film będzie legalnie dostępny za darmo w sieci.

Sekielski nakręci film O PEDOFILII W KOŚCIELE. "Nie ma chętnych, by wyłożyć pieniądze. Kościół MA OGROMNE WPŁYWY W POLSCE"
bDTZyPfV

Problem pedofilii w Kościele Katolickim znany jest od dekad. W nakręconej w 1980 roku komedii Czy leci z nami pilot reżyser umieścił scenę, w której ksiądz w sutannie i koloratce ogląda rozkładówkę magazynu, na którego okładce widnieje zdjęcie chłopca w komży ministranta. Chociaż od tamtej pory minęło prawie 40 lat, Kościoły w poszczególnych krajach dopiero zaczynają pojmować, że pedofilii nie da się jednak zamieść pod dywan.

Polski Kościół nadal jednak wierzy, że się da. Wspiera go w tym rządząca partia Prawa i Sprawiedliwości. W opublikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości rejestrze pedofilów próżno szukać księży, nawet tych, którym udowodniono winę, zaś TVP pod wodzą Jacka Kurskiego dopilnował, by oscarowy film Spotlight ogóle nie kojarzył się Polakom z Kościołem i duchownymi. Przypomnijmy: "Spotlight" to film o "aferze pedofilskiej w Bostonie"

Mogąc liczyć na taką ochronę ze strony obecnego rządu oraz podporządkowanych mu mediów, polscy duchowni dalej bagatelizują problem pedofilii. Jednak humory postanowił im popsuć Tomasz Sekielski.

bDTZyPfX

Dziennikarz zaczyna właśnie prace nad filmem dokumentalnym na ten temat. Jak ujawnia, od razu zaczęły się schody.

Od kilku lat myślałem o zrobieniu tego filmu. Ale nie ma specjalnie chętnych, by wyłożyć pieniądze na taką produkcję - ujawnia dziennikarz w rozmowie z Na Temat. Próby były podejmowane. Kościół ma olbrzymie wpływy w Polsce. Nie znalazłem takich osób, czy firm, czy redakcji, które wyłożyłyby pieniądze na zrobienie takiego filmu. Dostawałem wyraźny sygnał, że osoby, czy konkretne firmy nie chcą być kojarzone z takim filmem. Bo wiadomo, w Polsce.. Nie chcą się narazić. Przez zbieg różnych okoliczności stałem się niezależnym producentem. Co ważne, ja potem udostępnię mój film za darmo, za pośrednictwem YouTube'a. Nie będę go sprzedawał.

Z braku sponsorów Sekielski musiał zorganizować internetową zbiórkę pieniędzy. Jak wyznaje, jest mnóstwo osób, które chętnie wpłacają i trzymają kciuki, by udało się nagłośnić sprawę i, być może, uratować kolejne potencjalne ofiary. Nie brakuje też takich, którym zależy na tym, by film nigdy nie ujrzał światła dziennego.

Uważam, że polski Kościół jest jeszcze daleko z tyłu za Kościołami w USA, Irlandii, Australii, Holandii, Szwajcarii, gdzie Kościół zaczął się rozliczać i wypłacać odszkodowania ofiarom. Co też jest ważne, bo w Polsce Kościół odcina się od księży, gdy dochodzi do jakichś spraw i procesów. Mówi, że to księża mają wypłacać odszkodowania. Kościół stara się tego unikać - wyjaśnia dziennikarz. Kilka lat temu poznałem tzw. ocalonych. Tak się mówi o osobach, które doświadczyły molestowania seksualnego przez księży i które jakoś sobie poradziły, bo są osoby, które tego nie wytrzymały. Załamały się psychicznie, popełniły samobójstwa. Historie ocalonych, których poznałem, naprawdę mocno mną wstrząsnęły. Ale też wstrząsnęła mną pewna obojętność struktur kościelnych na ich cierpienie i próba tuszowania tych spraw. Ale oprócz tego chcę pokazać jeszcze dwie rzeczy, które są dla mnie szalenie ważne. Chcę pokazać pewien mechanizm społeczny, który funkcjonuje, szczególnie w małych miejscowościach, na wsi. Gdzie panuje zmowa milczenia. O księdzu nie mówi się źle. Ofiary w takich miejscowościach spotyka ostracyzm, nie wierzy im się, albo nakłania, żeby milczały. Albo nazywa kłamcami. Także rodziny często od takich osób się odcinają. Bardzo chcę to pokazać w moim filmie. A druga rzecz to to, że nie jest to sprawa nowa. A mimo to księża wciąż mogą liczyć na pobłażliwość swoich przełożonych.

bDTZyPgd

Jeśli wszystko ułoży się po myśli Sekielskiego, premiera odbędzie się w marcu 2019 roku.

bDTZyPgy
KOMENTARZE
(276)
gość
3 lata temu
niech robi!
Gośćaa
3 lata temu
Księża powinni być sadzeni na takich samych zasadach jak reszta . Nie rozumiem po co kościół ich kryje . Wyszedł by lepiej na tym gdyby ich publiczne potępił i zyskał by w oczach spoleczenstwa
gość
3 lata temu
Kiedyś łotrów wieszano na krzyżu. Teraz krzyże wiesza się na łotrach.
bDTZyPgz
Gość
3 lata temu
Księża w Polsce to święte krowy
Gość
3 lata temu
Dziwi się? Kler ma wieksza wladze niż Ci w rządzie
Najnowsze komentarze (276)
gość
3 lata temu
nie tylko księża dopuszczają się pedofilii, cały zły świat krzywdzi drugiego człowieka
gość
3 lata temu
Od kiedy kasa fiskalna w kościołach ??????
gość
3 lata temu
Niech prawda wreszcie wyjdzie na jaw dlaczego mamy żyć w ciągłym kłamstwie KSIĘŻA czemu jesteśćie tak zakłamani to nie ciemnogród Pierdoły opowiadacie dosyć tego brzuchacze
gość
3 lata temu
Nic nie zrobią z pedofilią i molestowaniem w kościele bo ...... po czystkach zabrakłoby księży . I kto zbierałby na tacę ??? :))
gość
3 lata temu
większość księży to pedofile i p****y więc kryją swoich bo to sekta oszustów, żadnego "boga" nie ma ,oni to wiedzą i dlatego robią co chcą !!!
gość
3 lata temu
większość księży to pedofile i p****y więc kryją swoich bo to sekta oszustów, żadnego "boga" nie ma ,oni to wiedzą i dlatego robią co chcą !!!
gość
3 lata temu
większość księży to pedofile i p****y więc kryją swoich bo to sekta oszustów, żadnego "boga" nie ma ,oni to wiedzą i dlatego robią co chcą !!!
gość
3 lata temu
Panie Tomku źle Pan szukał. Agora i TVN biłyby się żeby Panu ten film sfinansować i promować.
bDTZyPgr
gość
3 lata temu
Ja, emerytka, chętnie wpłacę i dołączę do grupy osób , którym zależy na ujawnieniu przestępstw sukienkowych. Tylko nie znam nr. konta !
gość
3 lata temu
świetny dziennikarz, błyskotliwy, profesjonalny
HEJA
3 lata temu
Taki WIELKI dziennikarz, a zajmuje się tematem 1%???? Zawsze warto, ale czy nie szkoda czasu. Może lepiej rząd obalić, Pan Tomasz ma już pewne doświadczenie ;)
Gość
3 lata temu
Bardzo dobry pomysł!
gość
3 lata temu
panie mosiek a pare odcinkow w gore pudek jeden z pana pracodawcow zachwyca sie 70 milionerem pedofilem - moze zasponsoruje ci film o sobie
Ziom z Bartod...
3 lata temu
Wyjaśnijcie mi jedno. Media są lewicowe, ciągła nagonka na księży, Rydzyka i KK, plucie na wiarę i patriotów. Zaścianek, katole itd. To dlatego nie na chętnych na opłacenie takiego filmu???? Ktoś tu chyba sciemnia. Przecież Sok z Buraka chętnie da kasę. A przy okazji, kto zgadnie w jakiej grupie zawodowej jest najwiecej pedifili? Czy o nich też Pan redaktor nakręci film?
...
Następna strona
bDTZyPgT