Trwa ładowanie...
Przejdź na

Jerzy Zelnik o Antonim Krauze: "Przypłacił zdrowiem, a może i życiem perturbacje związane ze "Smoleńskiem""

249
Podziel się

Aktor uważa, że ostatni film reżysera był jego "gwoździem do trumny".

Jerzy Zelnik o Antonim Krauze: "Przypłacił zdrowiem, a może i życiem perturbacje związane ze "Smoleńskiem""
bCMYxJud

W środę wieczorem do sieci trafiły smutne wieści. Dziennikarka Marzena Paczuska za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała o śmierci jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów Antoniego Krauze, odpowiedzialnego między innymi za Do potomnego, Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł, Akwarium, Strach czy ostatnie z jego dzieł Smoleńsk. Krauze specjalizował się w filmach dokumentalnych. Podczas trwającej 50 lat kariery, wyreżyserował prawie 40 filmów. Zdobył 14 nagród, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Śmierć reżysera wywołała niemałe poruszenie w świecie filmu. Antoniego Krauze na antenie TVP Info wspominał dzień po jego śmierci Jerzy Zelnik, który uważa, że Smoleńsk był jego gwoździem do trumny:

Jako człowieka prawdy, człowieka dobrego, człowieka, który przypłacił chyba zdrowiem, a może i życiem wszystkie te perturbacje związane z ostatnim filmem, czyli "Smoleńskiem". Tam były bardzo duże problemy i finansowe i artystyczne. Widziałem, jak wiele zdrowia tracił w trakcie realizacji tego filmu. Wiele kłód pod nogi było rzucanych. Widziałem, że był właściwie ciągle roztrzęsiony w czasie realizacji tego filmu i bynajmniej nie z powodów artystycznych, tylko pozaartystycznych, a więc produkcyjnych, czy związanych właśnie z odkładaniem tego filmu. Ten film go kosztował bardzo wiele i sądzę, że był takim gwoździem do trumny.

bCMYxJuf

Zelnik opisuje zmarłego przyjaciela jako człowieka o wielkim sercu i oddanego krajowi patriotę:

Pełen pokory i pełen takiej miłości dla ludzi. Kochał Polskę i nieraz był rozczarowany tym, co się dzieje w III RP, tak wyczekiwanej przez nas - wyznał.

Mężczyźni po raz pierwszy spotkali się na planie podczas zdjęć do Smoleńska, gdzie Zelnik grał dyplomatę Tomasza Turowskiego.

bCMYxJul
bCMYxJum
bCMYxJuG
KOMENTARZE
(249)
Gość
2 lata temu
Panie Zelnik nie lansuj się pan na czyjejś śmierci .
gość
2 lata temu
Zelnik to k****n a Krauze niepotrzebnie robił ten beznadziejny film. RIP.
Gość
2 lata temu
Ofiara pisowskiego wciskania ciemnoty i kłamstw. Cała kariera i życie sprowadzona do g*******ego i kłamliwego pisowskiego "dzieła":(((((
bCMYxJuH
Gość
2 lata temu
Nawet z tej śmierci będzie ...polityka.Opamiętajcie się.Zamilknijcie.Cisza.Wspomnienie.
gość
2 lata temu
to po co robił kłamliwy film?
Najnowsze komentarze (249)
gość
2 lata temu
Panu Zelnikowi całkiem już się pozajaczkowalo..
Krzysztof Mil...
2 lata temu
Brak montażu ze wszystkich scen filmowych w których zagrał Milkowski aby stworzyć dokument o nim .Rzadko się zdarza żeby polski aktor ginąl na planie filmowym jak Brandon Lee czy Eric Hexum ,Kevin Smith
Krzysztof Mil...
2 lata temu
Brak reportażu o nim, brak zdjeć teatralnych (teatr syrena 1985-87), i zdjęć prywatnych, jego kariera brutalnie zakończona.Sceny kaskaderskie odc 6 (plenery toruńskie) Pogranicze w ogniu 1987, ginie we Lwowie 03.06.1987, na Planie filmu Przeprawa 1988, reżyser traci licencję, aktor od 30 lat nie wspomniany, brak wspomnien i okolicznosci smierci.Dla jego rodziny tragedia, jego matka umiera pół roku później .Na nagrobku zdjęcie i napis Krzysztof Milkowski Aktor, zginął na planie filmowym .Film Zamiana 1984
Milkowski
2 lata temu
Brak reportażu o Krzysztofie Milkowskim 1960-1987, jego ważna rola Oscar von Wedow w republice nadziei 1986, cz I 40-49 min, 55-56 min,59 min 1 godz 2min, cz II 33-34 min, 1 godz 13-15 min, ginie na fimie Przeprawa 1988, w cz II, 1 godz 22 min 10-13 sek (od osterj kuli lub zabija go mina na wodzie), widać go już od 1 godz 05 min 15-30sek (czarny beret), i od 1 godz 16 min ( zaczesane na bok włosy ,zakole , mały pistolet , osłonowy, wpada do wody .Rola cyrkowca akrobaty Cyrk odjeżdzą 1987,
Gość
2 lata temu
Każdemu najlepszemu artyście coś nie wyjdzie pamiętajmy o tym co się udało.
gość
2 lata temu
Panie Zelnik pan juz swoje zrobil ,a teraz ta wypowiedz jest jakas chora proba lansu.Co do p.Krauze-wiedzial w co sie pakuje z tym'Smolenskiem'.
facet
2 lata temu
Zelnik...W*N!
gość
2 lata temu
Kim jest dzisiaj Zelnik' nikim'
bCMYxJuz
gość
2 lata temu
A może i ty zelnik odwal kite bo ty masz czego się wstydzić kapusiu i donosicielu
Gość
2 lata temu
Go.wno wiecie a p*****l...film moze nie byl tak super jak byscie chcieli poniewaz brakowalo funduszu na jego realizacje....nikt nie chcial sponsorowac ujawniania niewygodnej dla innych prawdy... zacznijcie ludzie myslec,zrobil taki film i nagle zmarl? Przypadek? Najwazniejsze bylo przekazanie a nie to jaka byla obsada itp.
Gość
2 lata temu
Chyba wiedzial co mu grozi za wypuszczenie tego filmu...
gość
2 lata temu
Podurnieli, dziady pisowskie..... za chwilę rozgłoszą, że POLEGŁ za ojczyznę i pomniki zaczną stawiać !
wojtek
2 lata temu
Panie Zelnik zamknij się pan, boś gnida wyjątkowa
gość
2 lata temu
Kto jak kto, ale Zelnik powinien milczeć, judasz jeden !!!
...
Następna strona
bCMYxJvb