Pomnik smoleński to "plagiat okładki hardrockowego zespołu"? Tak twierdzi poseł PO, a zespół odpowiada

297
Podziel się

Głos zabrał także Roman Giertych, który na wstępie zaczął straszyć sądem.

Pomnik smoleński to "plagiat okładki hardrockowego zespołu"? Tak twierdzi poseł PO, a zespół odpowiada

Tragedia, jaka wydarzyła się w Smoleńsku w 2010 roku od ośmiu lat skutecznie dzieli Polaków. Część utrzymuje, że zdarzenie było zamachem, część obarcza winą rząd Platformy Obywatelskiej, a część używa tragedię do bieżącej gry politycznej. Nic więc dziwnego, że pomnik ofiar katastrofy, który zostanie odsłonięty 10 kwietnia 2018 roku, budzi równie wielkie emocje.

W poniedziałek wieczorem poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza opublikował w swoich mediach społecznościowych porównanie projektu pomnika oraz... okładki płyty zespołu Beyond the Bridge, która swoją premierę miała w 2012 roku. Pomnik smoleński, który jutro otwierać będą najważniejsze osoby w państwie to plagiat okładki hardrockowego zespołu. Wstyd i smutek - napisał.

Głos w sprawie zabrał niezawodny Roman Giertych (niegdyś Liga Polski Rodzin i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, dziś związany z PO i broniący demokracji), który ogłosił na Twitterze, że sprawa może zakończyć się w sądzie. Ten kto zaprojektował dzieło np. pomnik korzystając z cudzego dzieła dopuścił się przestępstwa z art.115 prawa autorskiego. Tej samej karze podlegają Ci, którzy taki pomnik, bez podania autora oryginalnego dzieła, odsłaniają - oświadczył były (?) polityk.

Głos w sprawie zabrał sam zespół, który na swoim Facebooku umieścił specjalne oświadczenie w tej sprawie. Jutro mija rocznica strasznego wypadku lotniczego w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie, w tym wielu polskich polityków, zmarli 10 kwietnia 2010 roku. 10 kwietnia 2018 w centrum Warszawy zostanie odsłonięty kontrowersyjny pomnik. Zdecydowanie przypomina nasz projekt graficzny albumu "The Old Man and the Spirit" z 2012 roku. Znaczenie naszej płyty, zarówno jeśli chodzi o jej zawartość, jak i okładkę, powinno odczytywać się jedynie w kontekście muzyki. Prosimy, byście pohamowali się od oskarżeń o plagiat i gróźb - czytamy w nim.

Autor pomnika, Jerzy Kalina, był już atakowany w temacie pomnika. Wcześniej Andrzej Saramonowicz zauważył, że podobny pomnik pojawił się w komiksie Kajko i Kokosz z 1987 roku. Schody funkcjonują w sztuce i architekturze w takiej ilości, że mogę odbierać codziennie pięćset telefonów - powiedział wtedy artysta w rozmowie z Faktem.

Jak myślicie, Giertychowi będzie smutno, że nie będzie procesu?

KOMENTARZE
(297)
gość
2 lata temu
Plagiat jak w mordę strzelił.
gość
2 lata temu
buahahahahahaaaaaaaa!!!!! rzeczywiście hardcore....
Gość
2 lata temu
Buahaha 😂 Dawać to na kółka i bedzie git 😂😂😂
Kubaaaa
2 lata temu
Ciszej nad tymi trumnami [*] Polacy... Dlaczego znowu sami się dzielimy?! Musimy szukać rzeczy, które Nas łączą a nie dzielą.
Gość
2 lata temu
Pomnik smoleński jest na Powązkach
Najnowsze komentarze (297)
gość
2 lata temu
oba pomniki są kmiczowate szkaradne i szpecą plac Pil sudskiego., trzeba je przenieść
gość
2 lata temu
Intelektualne braki rekompensują sobie kradnąc czyjeś wartości intelektualne. Nawet pomnika swojej religii nie potrafią stworzyć bez wtopy - matoły!
Gość
2 lata temu
Obrzydliwy ten gerty..
Jasiek
2 lata temu
Ja...p*****le, ale WSTYD !!!
gość
2 lata temu
Schody są trochę inne na pomniku, ciekawy projekt, ale niezbyt sensowny jak na upamiętnienie takiej tragedii.
polak
2 lata temu
ale ten breja brzydki fe
gość
2 lata temu
Platforma obywatelska to PATOLOGIA OBRZYDLIWYCH WREDNYCH LUDZI nic im nie pasuje nawet z tragedii potrafia szydzic ale pamietajcie KARMA WRACA
gość
2 lata temu
schody są zawsze takie same, mają stopnie i pną się do góry lub prowadzą w dół - panie pOśle z PO zacznij węszyć w sprawie ośmiorniczek i zegarków a Ty Giertychu sługo wszystkich partii daj sobie na wstrzymanie !!!
gościówa
2 lata temu
Czyzby kot Jarka sluchal tego zespolu...bo Jarek to tylko patriotyczne piesni wielbi.
Gość
2 lata temu
Po to plagiat Niemców to imitacja
Gość
2 lata temu
Tytus Romek i Atomek?
gość
2 lata temu
ile jeszcze pomnikow trzeba wybudowac.. ile demonstracji... ile komisji... za publiczne pieniadze.. tragedia sie stala ale to bylo 8 lat temu. Zaraz bedzie 10lecie co wtedy ?? te pieniadze powinny byc zainwestowane w szkoly drogi domy spoleczne... je nazywac imieniami tych co zmarli niech to przynajmniej beda aktywne pomniki i dobrze zainwestowane pieniadze tam gdzie sa potrzebujacy a nie caly czas marmury, ktory najchetniej bym zniszczyl bo jak dla mnie nie upamietniaja niczego.
gość
2 lata temu
jak zyc skoro wzor schodow jest zastrzezony zostaje tylko winda
Anys
2 lata temu
Ludzie..który to już pomnik i ile ich jeszcze będzie!a każdy za nasze pieniądze podatników!to zaczyna być chore!..czy jeden by nie wystarczył?
...
Następna strona