Sobota 21.04.2018 15:30

Tamara Czartoryska szczerze o zakupach ministra Glińskiego: "Przecież dzieła sztuki i tak musiały zostać w Polsce. Ani przez chwilę nie istniało zagrożenie, że opuszczą kraj".

Tamara Czartoryska Adam Czartoryski Piotr Gliński Maciej Radziwiłł Konstanty Radziwiłł Fundacja Czartoryskich

Tamara Czartoryska szczerze o zakupach ministra Glińskiego: "Przecież dzieła sztuki i tak musiały zostać w Polsce. Ani przez chwilę nie istniało zagrożenie, że opuszczą kraj".

Kiedy w grudniu 2016 roku minister kultury Piotr Gliński podjął decyzję o wydaniu pół miliarda złotych z kieszeni podatników na odkupienie od Fundacji Czartoryskich kolekcji dzieł sztuki, wśród których perłą w koronie była słynna Dama z łasiczką Leonarda da Vinci, specjaliści rynku dzieł sztuki dziwili się tej transakcji. Ich zdaniem było to zupełnie niepotrzebne szastanie pieniędzmi, bo dzieła Fundacji Czartoryskich i tak należą do narodu. Podważali także legalność całej transakcji. Tymczasem Piotr Gliński postanowił, nie konsultując się z nikim, zapłacić Czartoryskim 100 milionów euro z budżetu państwa.

Rok później pieniądze zniknęły, jednak szybko odnalazły się w raju podatkowym Księstwa Lichtensteinu.

Tamara Czartoryska, córka założyciela Fundacji, księcia Adama Czartoryskiemu wprost zarzuciła ojcu, że wraz z członkiem zarządu Fundacji, Maciejem Radziwiłłem, bratem ówczesnego ministra zdrowia, Konstantego, postanowili z ministrem Glińskim ukręcić własne lody kosztem podatników.

Sposób i tempo transakcji były dziwne - przyznaje Czartoryska w rozmowie z Faktem. Uważam, że sprzedaż kolekcji nie była legalna. Przecież i tak wchodzące z jej skład dzieła sztuki musiały zostać w Polsce. Nie wolno było ich sprzedać, więc ani przez chwilę nie istniało zagrożenie, że opuszczą kraj. Maciej Radziwiłł wytłumaczył mi zarówno osobiście jak i pocztą elektroniczną, że pozyskana kwota zostanie wykorzystana na cele prywatne. Zbyt wiele zaangażowanych w ten proces osób otrzymało pieniądze - pośrednio lub bezpośrednio przez fundację. Grożono mi, że jeśli poinformuję media, zostanę zdyskredytowana i zniszczona. Prokuratura i sąd powinny niezwłocznie przeprowadzić dochodzenie w tej sprawie. Pieniądze powinny wrócić do Polski. Tego życzyliby sobie moi dziadkowie i przodkowie.


Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (228)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 228
Odpowiedz
246 10
zgłoś
gość 21.04.2018 15:33
ale jaja.
Odpowiedz
12 27
zgłoś
gość 21.04.2018 15:33
zauważyliście, ze Ruda wygląda jak młoda Pawłowicz?
Odpowiedz
388 22
zgłoś
gość 21.04.2018 15:34
ten gliński jak chciał sobie kupic to co i tak by było w polsce mógł wyłożyć z własnej kieszeni, dureń do kwadratu
Odpowiedz
600 25
zgłoś
Gość 21.04.2018 15:34
Wow brawo dla niej za uczciwość. A minister pewnie dostanie odpowiednią nagrodę, bo "się należy"
Odpowiedz
57 36
zgłoś
gość 21.04.2018 15:34
Pozdrawiam z UK jako polski nieudacznik. Zasuwam w fabryce smierci, 12 godzin dziennie po 6 dni w tygodniu. Dzis wolne to czytam pudla. Piekny tutaj mamy dzien. To ze tu zasuwam i setki tysiecy takich jak ja polakow i rumunow to wina nie tylko moja, ale i takich arystokratow, ktorzy niestety zniszczyli nasz kraj, pozwolili na podbicie przez obcych, cechowala ich prywata. Potem przyszli komunisci i zniszczyli arystokratow samemu zajmujac ich miejsce. A reszta to albo w Polsce zasuwa za 1500 zl albo jak ja za 1500 funcin. Do bani, tu jest pieklo, w Polsce i w UK, czuje sie jakbym sie znalazl w objeciach diabla. Lepiej umrzec.
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 228