Grabowski brutalnie o polskich politykach: "Panowie i panie Zero lub Nikt nie rozumieją tych inteligentniejszych od siebie i mądrzejszych"

208
Podziel się

"Często te głupie Uie, które na początku kariery nie umieją powiedzieć jednego poprawnego zdania, potrafią sobie wszystkich podporządkować i wmówić im, że działają dla dobra całego społeczeństwa" - tłumaczy aktor.

Grabowski brutalnie o polskich politykach: "Panowie i panie Zero lub Nikt nie rozumieją tych inteligentniejszych od siebie i mądrzejszych"

Andrzej Grabowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, od wielu lat jest związany z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego, na deskach którego zaprezentował wiele wybitnych ról w klasycznym repertuarze. Dlatego wielu kolegów z branży dziwiło się, dlaczego postanowił zepsuć sobie wizerunek poważnego aktora, przyjmując główną rolę w serialu Świat według Kiepskich.

Grabowskiemu chyba ciągle to doskwiera, bo w najnowszym wywiadzie dla Przeglądu znowu broni swojej decyzji sprzed 20 lat.

Często koledzy pytają mnie, dlaczego gram w takim g*wnie. To niech ktoś stworzy nowy serial, który nadawany od 20 lat ciągle ma widzów. Nie wszystko musi być mądre, czasem musi służyć rozśmieszaniu ludzi, aby poczuli się lepiej - przekonuje aktor. Teksty Ferdka to już niekiedy nie głupota, ale nadgłupota. Jak wykazały badania, "Świat według Kiepskich" ogląda najwięcej osób z podstawowym i wyższym wykształceniem. Ci ostatni śmieją się właśnie z tej nadgłupoty.

Na szczęście rola Ferdka nie zrujnowała notowań Grabowskiego w branży. Nadal grywa w poważnych sztukach. Ostatnio w Karierze Artura Ui Bertolta Brechta w swoim ukochanym krakowskim teatrze, Andrzej wciela się aktora, który uczy prymitywnego "kalafiorowego gangstera", jak wygrać wybory i wprowadzić dyktaturę.

Nie jest tajemnicą, że Brecht, publikując swój dramat w 1941 roku inspirował się Aldolfem Hitlerem. Grabowski zauważa w wywiadzie, że w Polsce też by się znalazło kilku, a nawet coraz więcej Uiów w ścisłym kręgu władzy. Chociaż nie padają żadne nazwiska, chyba można domyślać się o kogo chodzi.

Żeby kłamać, trzeba być dobrym aktorem - wyjaśnia Grabowski. Wszystko zależy od tego, jak polityk te zdolności aktorskie wykorzystuje, ile pojemności ma jego mózg, jaka jest produktywność jego komórek mózgowych, ile wypił, ile mu jeszcze zostało. Takich Uiów wokół nas mamy całą furę i dlatego "Kariera Artura Ui" przed nimi ostrzega. Rządy takich kalafiorowych cwaniaczków mogą prowadzić do władzy totalitarnej. Najczęściej, tak jak to przedstawia Brecht, taki gangster kalafiorowy zaczyna od podporządkowania sobie wymiaru sprawiedliwości. Gdyby jeszcze zrozumiał, dlaczego manipulowanie granicami praworządności jest tak niebezpieczne, znaczyłoby to, że tę sztukę zrozumiał. Ale i tak sprawę zbagatelizuje i powie, że ta sztuka nie jest o nim. Przecież nie dąży do władzy totalitarnej, niczego nie niszczy, chce tylko dobrych zmian. A tak naprawdę często ludzie żądni władzy nie bardzo wiedzą, co jest dobrem, a co złem. Żaden Ui nie przyzna się, że jest Uiem, a Uiów przybywa, i to nie tylko tych na wysokich stanowiskach - twierdzi aktor w rozmowie z WP.

Byle jaki niedokształcony głupek powie, że skoro tamten dureń może sprawować tak ważny urząd, to ja wcale nie jestem gorszy, też to potrafię. Panowie i panie Zero lub Nikt nie rozumieją tych inteligentniejszych od siebie i mądrzejszych. Często te głupie Uie, które na początku kariery nie umieją powiedzieć jednego poprawnego zdania, potrafią sobie wszystkich podporządkować i wmówić im, że działają dla dobra całego społeczeństwa. Straszą zagrożeniami ze Wschodu i z Zachodu, gwarantują bezpieczeństwo i kreślą wspaniałe perspektywy - dodaje Grabowski.

Jak myślicie, o kim mówi?

KOMENTARZE
(208)
gość
2 lata temu
nie żebym broniła polityków, ale Pan Grabowski też raczej nie jest uosobieniem kultury, więc to trochę wychodzi jak: przyganiał kocioł garnkowi
gość
2 lata temu
Wiadomo, że polscy politycy to tacy wieśniacy bez wykształcenia, którzy robią wszystko dla kasy i własnej wygody.
Gość
2 lata temu
Prawym czlowiekiem byl Andrzej Lepper, z ktorego media zrobily pajaca, wkrecono go tez w jakies afery, a jak posluchacie na YT jego przemowien, zwlaszcza tych gdzie wyliczal owczesnym politykom PO ile nagrabili i do jakiej ruiny powoli doprowadzaja nasz polske, to zobaczycie ile mial racji i jak bardzo mu zalezalo na polsce i zwyklych, szarych obywatelach. Lepper jest dla mnie wspolczesnym bohaterem narodowym.
Gość
2 lata temu
Bo tacy, którxy nie potrafią wydukać po polsku poprawnie zdania mają największy tupet i najmniej do stracenia!
Gość
2 lata temu
Niech juz gra Kiepskiego. Pasuje mu. Żaden celebryta nie mający związku z ekonomią l7b zarządzaniem niech lepiej zamilknie. Ci ludzie żyją w innym świecie. Nie rozumieją, że kraj był rozkradany przez armię Dyzmów.
Najnowsze komentarze (208)
gość
2 lata temu
zatwardziały platformiarz więc czego oczekiwać
gość
2 lata temu
wygląda jak ochlaptus z pod butki z piwem , a o kulturze już nie wspomnę
gość
2 lata temu
ja bym się na jego miejscu tak bardzo nie przeceniała.... :/
gość
2 lata temu
Opowiedział o swoich początkach kariery ? Stary pijaczyna
Gość
2 lata temu
Ten pan ma racje
Gość
2 lata temu
Autorytet jeden się znalazł. Zajmij się.lepiej chorą żoną.
fifi
2 lata temu
czy i jak kto sie smieje czy z wyzszym czy z podstawowym napisze tak wyksztalcjuchy wyksztalcenie nie gwarantuje zdrowego rozsadku ludzie bez studiow sa inteligentniejsi niz ci z barany medialne
Gość
2 lata temu
Odezwał się inteligent
gość
2 lata temu
Teraz kraj jest rozkradany przez armię patoli i nierobów 500 +.
Gość
2 lata temu
Dziadu co ty wiesz o tańcu?,ale kasa to kasa.
Gość
2 lata temu
Obleśny p***c.
gość
2 lata temu
Grabowski brawo za prawdę
gość
2 lata temu
Ależ im Ferdek wygarnął. Aż im w pięty poszło.
Gość
2 lata temu
Ty inteligent, w tańcu z gwiazdami już nie można twoich mądrości sluchac
...
Następna strona