Trwa ładowanie...
Przejdź na

Korwin-Piotrowska i Holland komentują wyrzucenie Polańskiego z Akademii Filmowej: "Czekamy na wiele innych nazwisk"

126
Podziel się:

"Akademia przez lata tolerowała zdarzenia, o których wszyscy wiedzieli" - dodaje Agnieszka Holland. "Widać podwójną moralność" - wypomina Korwin-Piotrowska. "Czekam na nazwisko Woody’ego Allena".

Korwin-Piotrowska i Holland komentują wyrzucenie Polańskiego z Akademii Filmowej: "Czekamy na wiele innych nazwisk"

Zarzuty o dyskryminację, seksizm, molestowanie a nawet gwałty w elitarnym światku Hollywood padały już wielokrotnie. Środowisko filmowe często bywało posądzane o to, że stwarza warunki do robienia kariery przez łóżko. Ten sposób załatwiania ról wydaje się o tyle łatwy, że molestujący czują się bezkarni, w przekonaniu, że ich ofiary będą milczeć ze wstydu albo ze strachu, że zostaną uznane za histeryczki i nikt już ich nie zatrudni.
O tym, jak poważne i szerokie jest to zjawisko, świadczą afery, w których wystarczy, by jedna ofiara przełamała zmowę milczenia, a zaraz się okazuje, że było ich dużo więcej. Tak było w przypadku Charliego Sheena i Billa Cosby’ego.

Jednak rok temu, gdy wyszły na jaw skandale z udziałem wpływowego producenta filmowego Harveya Weinsteina, po raz pierwszy stało się jasne, że tym razem nie uda się zamieść sprawy pod dywan.

Po tym jak pierwszoligowe hollywoodzkie gwiazdy: Gwyneth Paltrow i Angelina Jolie, Kate Winslet i Cate Blanchett ujawniły, że Harvey składał im obleśne propozycje i próbował obmacywać, los producenta był już przesądzony. Kiedy Meryl Streep i Judi Dench ogłosiły, że bez zastrzeżeń wierzą w wersje wydarzeń przedstawione przez młodsze koleżanki, bo tak od lat działa branża filmowa, było jasne, że to koniec pewnej epoki.
Nikt nie miał odwagi zlekceważyć solidarnej akcji najbardziej wpływowych kobiet Hollywood.

Jeszcze w październiku zeszłego roku Weinsten został wyrzucony z Amerykańskiej Akademii Filmowej i nie miała znaczenia liczba zdobytych przez jego wytwórnię Oscarów. W mijającym tygodniu nastąpiła kolejna fala czystek. Z Akademią musieli pożegnać się Bill Cosby i Roman Polański, na którym od 1978 roku ciąży zarzut o gwałt analny na 13-letniej wówczas Samancie Geimer.

Na tym się jednak raczej nie skończy, bo kobiety domagają się kolejnych linczów.

Lepiej późno niż wcale - komentuje dla Faktu Karolina Korwin-Piotrowska. Jego czyn był haniebny, nie ma co do tego wątpliwości. Jednak widać jak na dłoni podwójną moralność. Jeśli biorą się za Polańskiego, to czekam na wiele innych nazwisk, w tym na Woody’ego Allena.

Agnieszka Holland zarzuca akademii hipokryzję.

To, co zrobił, jest naganne - ocenia reżyserka w rozmowie z Wirtualną Polską. Ale minęło 40 lat. Gorsze zbrodnie po 40 latach ulegają przedawnieniu. Rozumiem, że *Akademia ma wyrzuty sumienia. Przez lata tolerowała zdarzenia, o których wszyscy wiedzieli. *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(126)
gość
6 lat temu
jakie chorągiewy, jak pis chciał zamknąć polańskiego to krzyk, żeby zostawić w spokoju chłopa, jak teraz #metoo zrobiło się popularne to ci sami ludzie opluwają polańskiego i żądają dla niego kary.(ps. nie jestem za pisem, to nie wpis polityczny)
Gość
6 lat temu
Ciekawe czy mówiłby to samo jeśli to one byłyby zgwałcone w wieku 13 lat
gość
6 lat temu
Na liście powinni się także znależć Warren Betty, Jack Nicolson itp
Gość
6 lat temu
To jest zakłamanie tego całego "gremium". Całe lata pozwalali na Sodomę i Gomorę, przymykali oko na skandale a teraz nagle "porządni" się zrobili.
Gość$$$$
6 lat temu
Myślałam, ze na tych zdjęciach są sami faceci
Najnowsze komentarze (126)
√ᵉ̶ᵏ̶ᵗ̶ᵒ̶ʳ̶
6 lat temu
Żydówy
gość
6 lat temu
super że Poleciał POlański i Cosby też czekam aż to samo spotka Allena
gość
6 lat temu
a Polański nie wyleciał za brak krytyki narodu polskiego za udzial w Holocauscie? Otwórzcie oczy... juz nawet nie jest żydem...
gość
6 lat temu
A ja czekam na wyrzucenie Holland za obrazliwe słowa wobec Polaków i Polsce .
Gość
6 lat temu
Wywalanie skazanych jak najbardziej. Ale to jest chore, żeby teraz wywalać każdego, bo jakaś pani przypomina sobie po 20 latach, że była molestowana. Trzeba było to zgłosić, sprawca zostałby skazany. A tak robi się polowanie na czarownice. Ile kobiet poszło do łóżka za karierę? Dzisiaj nikt nie jest w stanie udowodnić czy doszło do przestępstwa.
gość
6 lat temu
Pedofil jest pedofilem i kropka.Czy jest artystą,robotnikiem czy papieżem.Holland ma problem z głowy ją nikt nie zgwałcił i nie zgwałci.
Gość
6 lat temu
Same z***i
gość
6 lat temu
Jakby zrobić listę , to pewnie nic by z tej Akademii nie zostało. Sprzątaczka zgasiłaby światło :)
gość
6 lat temu
O ile się nie mylę, to Allena sąd oczyścił z zarzutów.
gość
6 lat temu
propnuję że by wyrzucili wszystkie te miernoty które popierały Polanskiego - gwłaciciela
gość
6 lat temu
Za mury z tym obrzydliwym pedofilem.
gość
6 lat temu
Nie lubię Woody'ego Allena, męczyłam się na jego filmach, prywatnie jest dziwakiem, ale on chyba nie ma wyroku i ani nie jest w trakcie procesu, więc nie wiem czemu te panie uważają, że powinien zostać wywalony skoro wszystko co jest przeciw niemu to plotki i nieudowodnione oskarżenia. Nawet pomimo tego, że wziął ślub z adoptowaną córką to jednak nie były to więzi rodzinne.
gość
6 lat temu
Czyli taka holland wiedziala i nic nie mowila? Co za zwyrodniala i p***a gnida
Gość
6 lat temu
Te molestowane sama yego chciały forsa kariera a teraz dziewice tak jest i było to nie gwałt po co szły ze :zbokami:
...
Następna strona