Hołownia oburzony wystąpieniem Morawieckiego na Jasnej Górze: "To ciężka PATOLOGIA, gdy premier przemawia w kościele"

515
Podziel się

Zdaniem dziennikarza, mariaż polityki z religią prowadzi do wypaczenia wiary i odstrasza ludzi od Kościoła. Ma rację?

Hołownia oburzony wystąpieniem Morawieckiego na Jasnej Górze: "To ciężka PATOLOGIA, gdy premier przemawia w kościele"

Obecna partia rządząca jak żadna inna obnosi się ze swoją religijnością i wykorzystuje element wiary do zdobywania elektoratu. Najważniejsze osobistości w państwie często biorą udział w wydarzeniach o charakterze religijnym oraz fotografują się z duchownymi. Korzyść jest obopólna. Przykładowo, w trakcie kadencji PiS instytucje należące do ojca Rydzyka zasilane są regularnymi, gigantycznymi przelewami.

W minioną niedzielę na Jasnej Górze odbył się finał 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, w którym udział wziął premier Mateusz Morawiecki. Uroczystości przebiegały pod hasłem "Polska miłością wskrzeszona". W trakcie wzniosłego przemówienia ojciec Rydzyk dziękował obecnym na pielgrzymce członkom rządu za ich posługę.

Za to, że chcecie Polskę podnosić coraz bardziej, Polskę katolicką, Polskę Chrystusową (...) nie dajmy się rozgrywać. To zgubiło Polskę. Trzeba było czekać 123 lata. Komuś na tym zależy - mówił.

Oprócz premiera w uroczystościach wzięli udział ministrowie Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Zbigniew Ziobro, Marek Gróbarczyk, Andrzej Adamczyk, Witold Bańka i Jan Krzysztof Ardanowski. Morawiecki wygłosił przemówienie o zabarwieniu politycznym.

Tak, jak wielki temu, poza normalnym obstrzałem klasztoru, wróg próbował podkopać się podstępem, zrobić przekop, tak samo już w czasach wolnej Polski przez 25 lat, ale nawet i do dzisiaj, jeszcze cały czas, różni nasi przeciwnicy ideowi i inni próbują zrobić podkop pod Polskę, podkop pod polskość, pod nasze tradycyjne wartości: rodziny, patriotyzmu, pod marzenia o wielkiej, wspaniałej Polsce - powiedział, po czym przeszedł do zachwalania działań Prawa i Sprawiedliwości.

Od ponad dwóch i pół roku odbudowujemy wartość rodziny. Poprzez naszą wiarę, naszą pracę, naszą politykę społeczną. O Polskę trzeba walczyć - mówił premier.

Następnie odczytał list od prezydenta Dudy. Wcześniej, po zakończeniu mszy dla uczestników pielgrzymki, odczytano też list od Jarosława Kaczyńskiego.

Kilka dni wcześniej pielgrzymkę zorganizowali też myśliwi, którzy wędrowali modlić się do Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Jeden z pielgrzymów szedł z koszyczkiem przystrojonym na wzór wielkanocnej święconki, w którym znajdował się... martwy, wypchany lis. Zdjęcie wywołało poruszenie w mediach.

Oburzenia nie kryje też Szymon Hołownia, znany z głoszenia poglądów chrześcijańskich. W długim wpisie na Facebooku dziennikarz ogłasza, że nie zgadza się na tego typu "zaśmiecanie" religii polityczną propagandą. Polityków PiS, którzy zdominowali mównicę na Jasnej Górze porównał do domokrążców i bazarowych sprzedawców.

Do kościoła może przyjść każdy. Prostytutka, dziennikarz, prezydent, rzeźnik i przedszkolanka - każdy ma prawo czuć się tu, jak u siebie w domu. Nie zapominając, rzecz jasna, że jest to również dom innych. A przede wszystkim Boga, który chyba nie bardzo lubi być traktowany jak scenografia dla różnych sprzedawców cudów na kijaszku - napisał.

Następnie padają jeszcze mocniejsze słowa.

To jednak ciężka patologia, gdy premier - jako premier - w tym kościele przemawia. Premier, prezydent, minister, poseł, sprzedawca wycieczek, akwizytor śmiejżelków. Morawiecki, Komorowski, ludowiec czy kukizowiec, nie ma znaczenia. Bo w polityce partyjnej - a taką mamy i kochamy - polityk to zawsze sprzedawca. I w kościele nie głosi kerygmatu, a przemawia do elektoratu. Głosi nie Zmartwychwstałego, a swoją partię, jej ideologię i siebie. A ja idąc na Eucharystię, idę do Jezusa, nie do salonu sprzedaży, na partyjny event, na państwowe akademie - oburza się Hołownia. To zaskakujące, że w XXI wieku trzeba to jeszcze komuś tłumaczyć.

W dalszej części wpisu pada wyraźna sugestia pod adresem ojca Rydzyka.

(...) niektórzy przedstawiciele Kościoła nie mogą się oprzeć przed myślą, że ołtarz to ich prywatne ranczo, na które mogą zaprosić bohaterów swoich ulubionych seriali, zrobić sobie z Eucharystii domówkę dla fanów. (...) Idąc do kościoła - któregokolwiek, gdziekolwiek - nie chcę się zastanawiać, czy akurat dziś spotkam tam politycznego domokrążcę (…) czy dajmy na to gościa z truchłem jakiegoś stworzenia, przekonanego, że Dobra Nowina nakazuje zabijać lisy (…) widok takich umajonych truchełek w kościele obraża moje uczucia religijne bardziej niż siedem Nergali, bo nie szydzi z Ewangelii, co ją wypacza - pisze dziennikarz.

Zdaniem Hołowni, tego typu działania odstraszają ludzi od kościoła i wypaczają uczucia religijne tych, którzy jeszcze są z nim związani.

Ludzi mi szkoda i Kościoła mi szkoda. Bo Kościół, który bierze ślub z jakąś partią zostaje wdową po następnych wyborach (...) nie wierzę w te wasze dogmaty. Idźcie z tym sobie gdzie indziej i nie róbcie z wiecie czego wiecie czego - podsumował Szymon.

Zgadzacie się z nim?

KOMENTARZE
(515)
gość
2 lata temu
Odłączyć kościół od państwa, niech się nie miesza polityka i wiara!!!
Gość
2 lata temu
Ten lis w koszyku to jakiś koszmar. Wsadziłabym ich wszystkich zamiast tego lisa
Gość
2 lata temu
prawda! polska jest świeckim krajem! nie wciskać religii
Gość
2 lata temu
Polska to ŚWIECKI kraj, a nie KATOLICKI
Gość
2 lata temu
Kościół apolityczny a państwo świeckie. Tylko tak
Najnowsze komentarze (515)
poli
2 tyg. temu
tak wszyscy bija brawo są za na tym forum prawie 90 procent wypowiedzi za ...a jak przyjdzie co do czego to ołówek i to całe dziadostwo zakłamane wygra łącznie z celebrytą biznesmenem z torunia
kris
2 lata temu
Panie H. pan jesteś cwaniak i zarabiasz pan pieniądze nie małe pewno więc daj pan spokój i zajmij się pan swoją działką . Patrzę na to wszystko w góry i jak nastąpie to bądż pan pewien że wygonię to towarzystwo z moich swiatyń na zbity pysk. A panu radzę weź sie pan za czystą robote bo i panu się/ rodo /......nie.
gość
2 lata temu
ksieza powinni normalnie pracować mieć rodziny a pogodzinach sluzyc Bogu
gość
2 lata temu
Brawo panie Szymonie! Dobrze, że ktoś to głośno wyartykułował. Kościół to dom Boży, a nie miejsce dla urządzania politycznych wieców. Gdy hierarchowie to zrozumieją, może być już za późno - ujrzą puste ławy. Pozdrawiam.
Krzysiek
2 lata temu
to przez to, ze trump renegocjowal umowe ograniczającej program nuklearny republiki islamskiej podwyzszyly sie ceny paliw. nie tam przez jakies oplaty emisyjne.
Jac00
2 lata temu
zydzi znowy zrobili nam podwyzke cen benzyny
dd
2 lata temu
przez niego wszystko rosnie na stacjach zachodnich
Lisel
2 lata temu
Wiedziałam, że przemysł naftowy w Wenezueli prędzej czy później dobiegnie załamania.
Bobo
2 lata temu
To dobra mobilizacja na przesiadkę na rower, oszczędność i aktywność to lubię!
gość
2 lata temu
brawo Panie Hołownia
Jubel
2 lata temu
Elektromobilność to przyszłość, olac ceny paliw
Kaska
2 lata temu
to trump podwyzszyl nam ceny paliwa
Giteusz
2 lata temu
ropa drożeje, paliwo na stacjach też. trzeba przeczekać. to wszystko zalezy od sytuacji geopolitycznej i ż***w
Krzysiek
2 lata temu
Kto by pomyślał, że tak diametralnie może się zmienić cena paliwa na stacjach. Szok w oczy pali. Wszystkie zagraniczne podnosza ceny. tylko nasi staraja sie trzymac
...
Następna strona