Środa 11.07.2018

Ukraińska pisarka ostro o filmie Smarzowskiego w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej: "MANIPULACJA, PROPAGANDA"

Wołyń Wojciech Smarzowski Oksana Zabużko

Ukraińska pisarka ostro o filmie Smarzowskiego w 75. rocznicę rzezi wołyńskiej: "MANIPULACJA, PROPAGANDA"

Filmy Wojciecha Smarzowskiego budzą nierzadko skrajne emocje. Kontrowersyjny reżyser wybiera tematy, które dotykają często skomplikowanych dla Polaków tematów. Tak było chociażby przy okazji filmu Wołyń, który opowiada o rzezi Ukraińców na Polakach w czasie II wojny światowej. Temat, który emocjonuje zarówno obywateli Polski jak i Ukrainy, reżyser postanowił przedstawić za pomocą mocnych obrazów, których w Wołyniu nie brakuje.

Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, udzieliła wywiadu WP, w którym mocno krytykuje obraz Smarzowskiego. Mimo, iż nie widziała filmu, ma na jego temat nie najlepsze zdanie:

Czytałam scenariusz i to mi wystarczyło. Wysłał mi go jeden z aktorów ukraińskich w 2014 roku. Byli aktorzy ukraińscy, którzy odmówili udziału w tym filmie i to bardzo dobrzy aktorzy i świetne aktorki. Mimo całej swojej miłości do Polski odmówili grania w „Wołyniu”. I ja ich doskonale rozumiem - mówi Zabużko.

To się nadaje na 20-stronicowy esej, poważną analizę z pokazaniem, jak dobrze działa propaganda i jak odbywa się konstruowanie obrazu wroga. Musiałabym wziąć flamaster, iść od strony do strony i pokazywać, gdzie zaczyna się propaganda, gdzie zaczyna się manipulacja, gdzie film historyczny niezauważalnie i subtelnie zmienia się w ideologię i film propagandowy. Wołyń jest bardzo profesjonalnie zrobiony. A z propagandą jest tak, że im lepsza, tym niebezpieczniejsza - dodaje.

Ten film tworzy obraz Ukraińca – rzeźnika. I teraz taki Ukrainiec- rzeźnik istnieje w kulturze polskiej na poziomie masowym - twierdzi pisarka, która przy okazji skrytykowała też postawę Polaków wobec wojny Rosji z Ukrainą:

Ukraińcy nie popierają tego, co było na Wołyniu w 1943 roku. Nie! Ale, cholera jasna, my tu teraz umieramy, my tu zdychamy, my stawiamy czoło Rosjanom, a Polacy byli naszymi przyjaciółmi i adwokatem w ciągu ostatnich 20 lat. I jak się zachowują? (...) Walczymy o życie i krzyczymy o pomoc. I nagle sąsiad – Polska – który zawsze był przyjacielem, z którym miło się gawędziło, wyłania się zza rogu i krzyczy: a pamiętasz, co mi w 1943 zrobiłeś?! O cholera! - wyznaje gorzko.

Kobieta wytyka Smarzowskiemu błędy i "brak wiedzy":

W filmie jest scena w kościele grecko-katolickim z księdzem, który święci siekiery, noże, widły i sierpy. Problem w tym, że na Wołyniu w ogóle nie było kościołów grecko-katolickich od 1830 roku! To znaczy, że Smarzowski otwarcie kłamie. To całe święcenie siekier i wideł jest wzięte z mitologii z XVIII wieku. Smarzowski nie mógł nie wiedzieć, że to fantazja.

Myślicie, że powinna jednak obejrzeć film?

fot. Wikipedia

Pudelek.pl na Facebooku:

Komentarze (812)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 812
Odpowiedz
1362 51
zgłoś
Gość 11.07.2018 23:32
Cóż, Smarzowski to nawet zbyt łagodnie przedstawił te historie.
Odpowiedz
740 68
zgłoś
Gość 11.07.2018 23:32
A to podła Ukrainka 😂😂😂
Odpowiedz
917 46
zgłoś
Gość 11.07.2018 23:48
Zakłamanie Ukraińców nie ma granic.
Odpowiedz
320 4
zgłoś
Gość 11.07.2018 23:50
Moja babcia, ktora niestety juz zmarla, zyla w tamtych czasach, w czasie II WS przezyla swoje i wiele mi opowiadala. Przynajmniej wiem jak bylo z wiarygodnego zrodla.
Odpowiedz
876 30
zgłoś
Gość 11.07.2018 23:51
Gwałty na dzieciach,kobietach...mordy... Pamiętamy.Nie jesteśmy zawistni.Wybaczamy,ale pamietamy!
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 812