Trwa ładowanie...
Przejdź na

Sekielski o pedofilii w Kościele: "Księża w konfesjonale naciągają dzieci na rozmowy o masturbacji. TO OBRZYDLIWE"

539
Podziel się:

"Spowiedź to ten moment, w którym sprawcy zbierają wszystkie potrzebne im dane" - wyjaśnia dziennikarz. "Takie rozmowy są w istocie molestowaniem".

Sekielski o pedofilii w Kościele: "Księża w konfesjonale naciągają dzieci na rozmowy o masturbacji. TO OBRZYDLIWE"

Na początku tego roku dziennikarz Tomasz Sekielski ogłosił publicznie, że rozpoczyna prace nad filmem dokumentalnym nad problemem pedofilii w polskim Kościele Katolickim.

Problem ten znany jest od lat i równie długo zamiatany pod dywan. Zagraniczne Kościoły zaczynają sobie zdawać sprawę z powagi sytuacji, a irlandzcy duchowni uwikłani w liczne skandale pedofilskie mogli nawet przekonać się osobiście, przy okazji referendum aborcyjnego, jak bardzo stracili w oczach wiernych. Tymczasem polskie prawo wręcz chroni księży pedofilii, nie uwzględniając ich w rejestrze pedofilów, publikowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czyli parafianie, którzy nabiorą wątpliwości co do reputacji swojego duszpasterza nie mogą nawet sprawdzić, czy został kiedykolwiek przyłapany na pedofilii. Zaś TVP pod wodzą Jacka Kurskiego dopilnowała, by oscarowy film Spotlight w ogóle nie kojarzył się Polakom z Kościołem i duchownymi.

Sekielski, przystępując do prac nad filmem, zdawał sobie sprawę z tego, że będzie miał mocno pod górkę. Oczywiście, od razu było jasne, że może zapomnieć o jakimkolwiek państwowym dofinansowaniu. Na szczęście, gdy tylko ogłosił w Internecie zbiórkę społeczną na ten cel, pieniądze popłynęły wartkim strumieniem i można było rozpocząć kręcenie.

Kilka lat temu pierwszy raz rozmawiałem z paroma ofiarami księży pedofilów - wspomina Tomasz w rozmowie z Krytyką Polityczną. Zobaczyłem wtedy tych dorosłych ludzi, którzy płaczą, którym łamie się głos, i zrozumiałem, że oni przeżywają jakąś niewyobrażalną traumę. Od tego czasu zacząłem zwracać uwagę na to, jak zachowuje się w tej sprawie Kościół, i stwierdziłem, że Kościół troszczy się o sprawców, a nie o ofiary. Z każdym rokiem ta hipokryzja i niepoparta żadnymi realnymi krokami werbalna niby-chęć naprawiania krzywd przez Kościół coraz bardziej mnie uwierała. Ludzie przyzwyczajają się do słuchania także o tego rodzaju przestępstwach, więc spływa to po nich. Postanowiłem zrobić coś, co pozwoli głębiej pokazać dwa mechanizmy.

Jeden to zmowa milczenia w Kościele i istniejące konkretne mechanizmy chronienia księży pedofilów, jak przenoszenie z parafii na parafię i podważanie wiarygodności ofiary. Do tego działalność kościelnych prawników, którzy zamiast troszczyć się o ofiary, troszczą się o to, żeby one nie wystąpiły z pozwami o odszkodowanie. Drugi mechanizm jest związany z uwarunkowaniami społecznymi. W małych społecznościach przy ujawnieniu tego rodzaju przestępstw to zwykle ofiary spotyka ostracyzm, im przypisuje się winy. Dochodzi nawet do tego, że chociaż tak naprawdę społeczność wiedziała o molestowaniu dzieci przez księdza, powszechny komentarz brzmi: po co o tym mówić, przecież to taki dobry ksiądz.

Sekielski zwraca uwagę na to, że nawet zasady spowiedzi są opracowane w taki sposób, by jak najbardziej upokorzyć katolika. Dorosłe osoby czują się w konfesjonale nieswojo, a co dopiero dzieci. Ale nikt nie śmie zauważyć głośno, że gdyby tego rodzaju pytania zadawał ktoś inny, na przykład świecki nauczyciel w szkole albo potencjalny pracodawca, dawno zostałby pozwany do sądu o molestowanie.

Chyba każdy zetknął się z historiami o księżach naciągających dzieci w konfesjonale na rozmowy o seksie czy masturbacji - mówi Sekielski. To obrzydliwe. Takie rozmowy w istocie są molestowaniem. Znam dorosłe kobiety, które wychodziły z konfesjonału wstrząśnięte i oburzone, bo miały poczucie, że ksiądz chciał sobie posłuchać z detalami, jak wygląda ich seks z mężem. Księża pedofile, którzy mają większy dostęp do dzieci niż jacykolwiek inni dorośli, wybierają sobie najbardziej bezbronne ofiary - dzieci z rodzin, w których brakuje jednego z rodziców lub są problemy powodujące dysfunkcję. Spowiedź to ten moment, w którym sprawcy zbierają wszystkie potrzebne im dane, a dzieci wiedzą, że przed księdzem nie mogą mieć sekretów, bo to przecież przedstawiciel Boga na ziemi.

Dziennikarz zapowiada, że film może okazać się ogromnym wstrząsem, nie tylko dla katolików.

Nie zamierzam sprzedawać nikomu praw do tego filmu ani w żaden inny sposób ograniczać do niego dostępu - obiecuje Sekielski. Będzie opublikowany w sieci i dostępny dla każdego, kto zechce go zobaczyć. Mam taką tezę - prędzej czy później zobaczymy, czy okaże się słuszna - że skala tego zjawiska jest tak duża, że duchowni boją się reakcji wiernych, którzy mogliby się zachować na przykład tak, jak wierni w Irlandii, którzy po wybuchu tych wszystkich skandali i ujawnieniu skali przestępstw odchodzili z Kościoła w setkach tysięcy.

Druga sprawa to odszkodowania. Wszystkie Kościoły zaczęły już w jakiejś formie wypłacać ofiarom odszkodowania. Tymczasem polski Kościół wciąż stoi na stanowisku, że to odpowiedzialność konkretnego księdza, a nie instytucji - nawet jeśli ta instytucja przenosiła sprawcę z miejsca na miejsce i umożliwiała mu gwałcenie kolejnych dzieci przez całe lata. W Stanach Kościół wypłacił ofiarom już około trzech miliardów dolarów odszkodowań. Polski Kościół wysyła do ofiary prawnika, który oferuje pięć tysięcy złotych za podpisanie zrzeczenia się roszczeń i obietnicę, że nie wystąpi się na drogę prawną. Kościół boi się procesów o odszkodowania i dlatego woli wmawiać ofiarom, że żądanie odszkodowania za krzywdę to coś niegodnego.

Obejrzycie?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(539)
gość
4 lata temu
Wielki szacun Panie Tomku !!!!
Janina
4 lata temu
Prawdę mówi! To obrzydliwe! Niech ktoś w końcu weźmie sie za tych pedofilów!!!
gość
4 lata temu
Cieszę się, że o tym mówi. W polsce trąbi o tym fundacja "nie lękajcie się" dla ofiar, Siekielski, autorzy książki "żeby nie było zgorszenia" i blogerka aniamaluje. Gdzie reszta mediów? Gdzie znani? Boją się utraty sympatii wierzących fanów
gość
4 lata temu
i właśnie dlatego tej instytucji powiedziałam NIE!
Kot
4 lata temu
Brawo Panie Tomaszu za odwazne podejscie i prawdziwe ujecie tematu!!
Najnowsze komentarze (539)
gość
4 lata temu
Na myśl że można robić to dzieciom mam mdlosci,sama jestem mamą ,ciąć jaja s********m
gość
4 lata temu
Już stary durniu nie chrzań, że księża w konfesjonałach naciągają dzieci.... Tyle lat żyję nikt mnie, czy moich znajomych nie naciągał. Pewnie,że zdarzają się wyjątki, no ale bez przesady
epel
4 lata temu
Najwyższy czas aby ktoś pokazał wszystko o tych świętych mężach ?
4 lata temu
Przez pół wieku wypierałam obrzydliwe wspomnienia o obleśnym klesze obmacującym małe dziewczynki. Do tej pory budzą we mnie wstręt. Oczywiście, że zdarzają się normalni księża, ale jak się ma takie przeżycia, postrzega się się pedofilstwo. I chwała p. Sekielskiemu, że to wreszcie nagłośni.
gość
4 lata temu
Choć jestem osobą wierzącą i chodzącą do kościoła to bardzo podoba mi się ten pomysł.Brawo.
gość
4 lata temu
Straszne !
gość
4 lata temu
Ciągle o pedofili w kościele, a może w końcu zajęliby się pedofilią wśród polityków
adfads
4 lata temu
Panie Tomku, Pan chyba nie chodzi do kościoła ani do spowiedzi mniemam?Bo ja z takimi głupotami jakie Pan pisze dawno się nie spotkałam.Obrażać każdego jest łatwo a mieszanie z błotem każdego księdza i wrzucanie wszystkich księży do jednego wora jest poprostu nie fer. Owszem są czarne owce jak w każdej rodzinie ale plucie i zionięcie jadem na cały kościół do niczego nie prowadzi. Rozumiem, że jest to dla Pana łatwy kąsek robienia propagandy i rozgłosu byle był Pan na topie. W moim życiu kościół i księża dużo mi pomogli i pomagają i są tacy naprawdę z prawdziwego powołania. To są tylko ludzie jak my powinniśmy im także pomagać i modlić się za nich a nie siać nienawiści.
hana
4 lata temu
Gratuluję odwagi.To temat który kościół katolicki ukrywa tyle lat. A najbardziej odpowiedzialny jest papież Jan Paweł II, który milczał przez ten cały czas. Powodzenia panie Tomku, proszę na siebie uważać, bo oni też mają swojesłużby.
-prawda
4 lata temu
whity Lady- a co ma choroba do pedofilstwa w kosciele???????Nikt umierajacy nie chce pedofila i geja przed smiercia.Ja nie chce biora kase za pochowek po co???Papiez Franciszek powiedzial, ze KK nie ma brac kasy za te poslugu a nasi biora?????Banda zlodziei i z oligarcha Rudzome na czele dla ubogich umyslowo!!!
-prawda
4 lata temu
Kazdy w Polsce wie, nawet ci co chodza do ksociola, ze KK jest pedofilski i gejowski w wiekszosci. Przenosza swych pedofili mimo wyrokow i zeznan swiadkow, rodzin i samej ofiary.Nie karza zadnego duchownego.Tam ida glownie pedofile i geje.Normalny mezczyzna nigdy niepojdzie na ksiedza.ida lenie co chca miec wszytsko na koszt podatnikow i zbocznecy!!!!Jesli pocdza z biednej wielsjiek rodziny, nawet tej z miatsa, pojda na ksiedza, bo maja tam dom, wikt i opierunek na koszt Polakow. Maja swoje sluzby lekarskie, ZUS, emerytury.Maja samochody powyzej 100 tys,zl popatrzcie, gosposie, co im nawet sprztaja po co???My Polacy za to placimy!!!!
rocznik 73
4 lata temu
Brawo! dawno wypisałam się z tej chorej instytucji o strukturze mafijnej, od zawsze uświadamiałam moje dzieci co to jest. Sama jako dziecko doświadczyłam spowiedzi z takimi pytaniami.
gość
4 lata temu
Masturbacja jest grzechem ciężkim i gdy ksiądz wyczuje że ktoś próbuje ją zataić to pyta o nią. Nie dla swojej przyjemności ale po to aby spowiedź była ważna i żeby w czystości przyjąc komunię. Mój 30 letni kolega też został o to zapytany bo jest singlem. Gdyby Pan Sekielski częściej chodził do spowiedzi (choć nie twierdzę że musi) to by wiedział że to jest wskazane, a nie wypisywał, że gdzieś tam od ludzi takie złe rzeczy o spowiedzi słyszał.
wrr
4 lata temu
Nic nowego. Mnie na drugiej spowiedzi, blisko 40 lat temu ksiadz zaczął pytac, cz sie nie bawilam brzydko. Od tego czasu nie poszlam do spowiedzi, a kosciol omijam szerokim łukiem. Mój dziadek byl molestowany przez księdza w bazylice w Panewnikach...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie