Trwa ładowanie...
Przejdź na

"Newsweek" drąży sytuację w TVP. "Kurski wydaje pieniądze, żeby KUPIĆ ALTERNATYWNĄ RZECZYWISTOŚĆ. Chce pokazać, że wszystko jest gitara"

134
Podziel się

Podobno prezes TVP tak dba o słupki oglądalności, bo zaraz "pędzi z nimi do Jarosława Kaczyńskiego". Jacek już zapowiedział pozew przeciwko tygodnikowi.

"Newsweek" drąży sytuację w TVP. "Kurski wydaje pieniądze, żeby KUPIĆ ALTERNATYWNĄ RZECZYWISTOŚĆ. Chce pokazać, że wszystko jest gitara"
bDgcPuhx

Kiedy Jacek Kurski w styczniu 2016 roku obejmował stanowisko prezesa TVP, solennie obiecał Jarosławowi Kaczyńskiemu, że teraz będzie tylko lepiej. Pierwsze decyzje, którymi były czystki personalne, spodobały się politykom PiS-u, a także wielu wyborcom tej partii, którzy uznali to dobry początek "odrywania od koryta".

Drugą ważną decyzją było wyjęcie pensji prezesa TVP spod reguł tak zwanej ustawy kominowej regulującej zarobki prezesów spółek skarbu państwa. Dzięki temu pensja Kurskiego od razu skoczyła z 26 tysięcy do 56 tysięcy złotych miesięcznie.

W ciągu pierwszych miesięcy urzędowania Jacek zdołał przehulać 100 milionów złotych pozostawionych w kasie przez poprzednią ekipę i zadłużyć TVP na kolejne 180 milionów. Na szczęście udało mu się przekonać premier Beatę Szydło, że TVP, która w międzyczasie stała się tubą propagandową PiS-u, jest tak ważnym dobrem narodowym, że zasługuje na specjalny kredyt w banku. Za poręczeniem Szydło, Kurski otrzymał 800 milionów złotych, które też szybko się rozeszły. Kolejne 860 milionów TVP otrzymało z budżetu państwa na mocy ustawy okołobudżetowej.

bDgcPuhz

Po wydaniu ponad półtora miliarda złotych Kurski ogłosił dumnie, że zamknął zeszły rok "z minimalną stratą"...

Nie tylko politycy Prawa i Sprawiedliwości, lecz także pracownicy TVP, pościągani z TV Republika i szkoły medialnej Tadeusza Rydzyka zaczęli zastanawiać się, co stało się z tymi pieniędzmi. Większość zadań nie została bowiem zrealizowana, co skrupulatnie wylicza Newsweek.

TVP na stulecie niepodległości miała zrobić seriale o Wyszyńskim, Klenczonie, Kwiatkowskim, dokument o Walentynowicz - przypomina jeden z pracowników w rozmowie z tygodnikiem. Zrobiła tylko "Drogi do wolności" i "Młodego Piłsudskiego". TVP wyłożyła 60 milionów złotych na zmianę studia TVP Info i "Wiadomości", choć za trzy lata wyprowadza się z budynku i przenosi obie ekipy na Woronicza.

Nikt, oczywiście, nie twierdzi, że Kurski nie ma żadnych zasług. Zainwestowanie półtora miliarda złotych w dzieło przekształcenia TVP w stację o najniższej w Polsce oglądalności to wyczyn sam w sobie niezwykły. Według domu mediowego Wavemaker, za kadencji Kurskiego telewizyjne Wiadomości straciły pozycje lidera w 15 spośród 16 województw, ze stratą dwóch milionów widzów, czyli blisko połowy.

bDgcPuhF

Reszta programów też radzi sobie słabo. Telewizyjna Jedynka tydzień w tydzień bije rekordy najniższego udziału w rynku. Gorsza od niej jest już tylko telewizyjna Dwójka.

Jak sugeruje autor artykułu Pudrowanie klęski, Jacek nie ma pojęcia, jak ratować oglądalność, jednak zależy mu na tym, by informacja o żenujących słupkach nie dotarła do Jarosława Kaczyńskiego. Postanowił więc zafałszować oglądalność metodą wymienienia znienawidzonej przez niego agencji Nielsen na Netię, należącą do koncernu medialnego Zygmunta Solorza. I na to właśnie poszła większość otrzymanych przez niego pieniędzy.

Kurski wydaje duże pieniądze, żeby kupić sobie alternatywną rzeczywistość dla laików - wyjaśnia pracownik TVP w Newsweeku. Netia wymyśliła własne badania oglądalności: jej klienci korzystają z 200 tysięcy dekoderów, więc można podejrzeć, ilu widzów mają poszczególne programy, ale nie pokazuje charakterystyki demograficznej i nie obejmuje wszystkich stacji. Wyniki są więc kompletnie niewiarygodne. Gdy Kurski zobaczył słupki, z których wynikało, że Netia pokazuje wyższą oglądalność niż Nielsen, zaświeciły mu się oczy. Po co mu badania Netii? Żeby pojechać z nimi do prezesa PiS na Nowogrodzką. Pokazać, że wszystko jest gitara i jedziemy dalej. Czasem puszczają mu hamulce. Po meczu Polska-Kolumbia napisał na Twitterze, że obejrzało go 16 mln ludzi. Zawyżył oglądalność o 3 mln.

Jacek zadbał już o dopilnowanie spraw na miejscu. Jego żona Joanna dostała właśnie pracę w Netii jako ekspertka ds. marki i mediów. Na szczęście żadna ze stron nie dostrzega tu konfliktu interesów.

bDgcPuhG

Joanna Kurska nie ma nic wspólnego z tym, co Netia dostarcza TVP w kwestii oglądalności - zapewnia rzecznik Netii. Nic nam nie wiadomo, by w procesie obsługi umowy na pozyskanie danych pomiarowych pani Joanna Kurska *była zaangażowana po którejkolwiek ze stron. *

Jednak z tego, co mówią pracownicy TVP, którym Kurski już tak zalazł za skórę, że napisali na niego kilka donosów na Nowogrodzką, jest zaangażowana po obu stronach. Oficjalnie pracuje w Netii, jednak podobno całymi dniami przesiaduje na Woronicza.

Wciąż czuje się tu jak u siebie - ujawnia informator Newsweeka. Wciąż ma służbową dyrektorską kartę, która otwiera w garażu windę prezesa, można nią wjechać na 9. piętro do gabinetu Kurskiego. Interesuje ją rozrywka. To ona często decyduje, kto prowadzi, kto występuje, kto koło kogo siedzi. Chciałaby być "carycą", jak Nina Terentiew. Regularnie przyjeżdża do gmachu TVP, zgłasza uwagi. To na jej prośbę ściągnięto Luisa Fonsiego za 400 tysięcy, na szczęście zapłacili sponsorzy. Ma kilka typów, które zwalcza, np. Annę Popek. Gdy ją zobaczyła w reklamie jakiegoś programu, dostała szału. Całe Woronicza się trzęsło. Popek została zesłana do "Halo Polonia", którego nikt nie ogląda, a ostatnio do poranego pasma TVP Info o 5.35. Jesteśmy jak jak stadnina koni w Janowie, upadek. W ciągu trzech lat straciliśmy miliony widzów i główne gwiazdy. Telewizją zawsze rządziły koniunktura i strach, ale teraz szorujemy po dnie. Kurski ma w nosie telewizje, gra na siebie. Cała telewizja wie, co zrobi: z takimi zasługami *spróbuje się dostać do europarlamentu. *

Jak donosi Press, TVP zapowiada podjęcie kroków prawnych przeciwko wydawcy Newsweeka, Ringier Axel Springer Polska i autorowi tekstu Wojciechowi Cieśli. Nie ulega wątpliwości, że Jacek już go czytał i się zdenerwował... Na Twitterze zapowiedział bowiem pozew przeciwko Newsweekowi oznaczając także Tomasza Lisa.

bDgcPuhH

W odpowiedzi Lis zadeklarował, że się go nie boi.

Łgarz Kurski, który za nasze pieniądze rozkłada TVP, znowu kłamie i insynuuje, tym razem na mój temat - odpisał. Z radością spotkam się z tym panem w sądzie. Mam nadzieję, że takim, który nie zostanie jeszcze przejęty przez jego kumpli.

bDgcPuhI
bDgcPuia
KOMENTARZE
(134)
Gość
2 lata temu
Korea TV.
Gość
2 lata temu
A co Kurski,nie grasz ty i wszyscy twoi kolesie z pisu tak jak wam prezes K. zadyryguje? Niezależności się od Adriana uczyłeś? 😂
Gość
2 lata temu
Wyłączcie tv, nie płaćcie abonamentu, newsy czytajcie w necie. Kursk(i) zatonie!
bDgcPuib
gość
2 lata temu
Chciałabym zobaczyć rozmowę Kurskiego z Lisem,najlepiej w tvp,skoczyłaby oglądalność.
Gość
2 lata temu
Kurski to jedno z gorszych nasion jakie wykielkowalo na naszej ziemi
Najnowsze komentarze (134)
Gość
2 lata temu
Pudel pokaz ile ty masz kasy na robienie świństw naszemu krajowi kim ty jesteś siedzisz sobie ukryty strachliwy i kręcisz ludźmi takich tutaj nie potrzebujemy zegnam
gość
2 lata temu
Dno
Gość
2 lata temu
jak można być tak glupim. a tvp.... Za prlu juz była większa swoboda :D
gość
2 lata temu
telewizja alternatrywna tworzona przez kurskdowna z sekty kurdupla i rydzyka za nasze pieniadze. Złodzieje, k****y niedorozwoje na czele z kurskdownem naczelnym tej tuby gebelsowskiej propagandy
Gość
2 lata temu
Kur....a i to wszystko za nasze pieniadze
Gość
2 lata temu
Minus to minus ale mistrzostwa się udały bez per za 40 zeta
gość
2 lata temu
stworzyli prywatny folwark, tak jak w KRUS w Warszawie...
gość
2 lata temu
Pisowska pseudo TV utonie, identycznie będzie z twardogłowym pisdzielstwem.
bDgcPuhT
Haloooo
2 lata temu
A co Wy chcecie od tego Kurskiego przecież wspaniale są blokowani przed szeroką publiką wszyscy ci Michalkiewicze, Karonie, Żebrowscy, Gadowscy itd. którzy by chcieli uświadamiać ludzi
Gość
2 lata temu
Oj Lisku Lisku, zazdrość zżera prawda? Kiedyś się zadławisz swoją własną żółcią. Może jak zaplacisz kilkadziesiąt tysiaków to ci chęć pajacowania przejdzie😊. Choć ty się już tyle nachapałeś milionów za rządów Peło, że dla Ciebie to będzie jak splunąć... pewnie stąd taka buta.
Gość
2 lata temu
I wierzycie Newsweekowi.Brawo.To tak jakby ufac Gebelsowi.
gość
2 lata temu
PiS to śmierdzący s**t komunistyczny!
Gość
2 lata temu
Pudelka w doopę strzyka, że Kurski i TVP zaliczają zwyżkę, a reszta spada.
Gość
2 lata temu
Kurski to taka sama szumowina polityczna i karierowicz jak Duda, 'prezydent'
...
Następna strona
bDgcPuiv