Piątek 07.09.2018 22:15

Anja Rubik miażdży szkolny podręcznik: "Okres to krwawe łzy macicy, która płacze za dzieckiem"

Anja Rubik sexedpl edukacja seksualna sexed

Anja Rubik miażdży szkolny podręcznik: "Okres to krwawe łzy macicy, która płacze za dzieckiem"

Anja Rubik rok temu doszła do wniosku, że świadomość seksualna Polaków, zwłaszcza młodych, mocno odbiega od europejskich standardów. Zauważyła też, że odkąd tę dziedzinę zmonopolizował Kościół Katolicki, zrobiło się jeszcze gorzej. Zainicjowała więc akcję społeczną pod hasłem #sexedpl.

Na początek poprosiła znane osoby, by nagrały krótkie filmiki, w których przypominają, że seks musi być bezpieczny, odpowiedzialny i przebiegać za obopólną zgodą. W akcji wzięli udział między innymi: Małgorzata Szumowska, Monika Brodka, Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Robert Biedroń i Sebastian Fabijański. Ale wiele osób odmówiło.

Zaskoczyło mnie to, że im byli młodsi, tym było gorzej - wspomina Anja w Vivie. Niektórzy z nich są popularni w mediach społecznościowych, uważani za osoby odważne i otwarte, a tu się okazało, że mają problem. Rozumiem, że ktoś nie chciał wybrać tematu masturbacji, ale dlaczego "świadoma zgoda" budziła lęk? Wydawało mi się, że bez względu na różnice światopoglądowe wszyscy zgadzamy się co do tego, że w seksie zgoda to podstawa. Cytuję: "Uważam, że jestem za młody/ młoda, żeby wypowiadać się na temat seksu". Chyba głupota tej wypowiedzi zrobiła na mnie największe wrażenie, ponieważ sami doskonale wiedzą, że młodzi wolą słuchać rówieśników. 

Rubik, jak obiecała, doprowadziła do wydania uświadamiającej książki o bezpiecznym seksie, którą sama nazywa podręcznikiem, choć przyznaje, że zapewne nie znajdzie się ona na liście Ministerstwa Edukacji.

Ale przynajmniej będzie alternatywą dla obowiązującego aktualnie podręcznika "wychowania do życia w rodzinie". Lektura tego "dzieła" natchnęła Anję myślą, że ciężko byłoby trafić na większe nagromadzenie szkodliwych bzdur.

Podręcznik liczy 180 stron, a słowo seks występuje dwa razy, w negatywnym kontekście. Bardzo uważnie go przeczytałam - zapewnia modelka. Jest tam takie zdanie, cytuję: "Ginekolog to nie dentysta, nie chodzi się regularnie". Oraz "wiadomości" typu: "Jeśli jesteś gejem, musisz się leczyć". "Masturbacja to grzech". Zamiast rzetelnej edukacji jest dezinformacja. Dodatkowo te zajęcia są prowadzone przez przypadkowe osoby, najczęściej księży, zakonnice i katechetki. Jak już zrobiłam kampanię #sesedpl, młodzi ludzie zaczęli do mnie pisać, czego dowiadują się na tych zajęciach. Tylko smoków brakuje. Przykład: "Okres to krwawe łzy macicy, która płacze, bo nie ma w sobie dziecka". Udowodniono naukowo, że młodzież, która odebrała solidna edukację seksualną, opóźnia moment inicjacji. Czują się pewnie w swoim ciele, wiedzą, z czym seks jest związany, wiedzą, że to oni decydują. Nie odczuwają presji otoczenia, że muszą coś komuś udowadniać. W Polsce wiek, w którym możesz legalnie uprawiać seks to 15 lat, ale do ginekologa nie możesz pójść sama zanim nie ukończysz 16 lat. To idiotyczne. Według badań 90% polskich nastolatków nie wie, jak funkcjonuje układ rozrodczy, więc na "pierwszy raz" wybierają seks analny. Nie mają pojęcia, jak się zabezpieczyć i nie mają kogo zapytać.

SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie trafi do księgarń 19 września nakładem wydawnictwa W.A.B. Empik już zbiera zamówienia na książkę w promocyjnej cenie 17,99 zł. Zarówno autorzy, jak i wydawnictwo, zrzekli się honorariów za ten projekt.

 

Pudelek.pl na Facebooku:
STOP HEJT!
Dzielenie się opinią jest cenne, ale nie rań innych. Więcej o akcji

Komentarze (884)

« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 884
Odpowiedz
144 852
zgłoś
Gość 07.09.2018 22:20
Ania co Ty możesz wiedzieć ;) bez urazy
Odpowiedz
2144 163
zgłoś
Gość 07.09.2018 22:21
W polsce o 20 % wzrosla ostatnio zachprowalnosc na chproby weneryczne, to jest efekt braku edukacji, bravo anja walcz z ta niewiedza
Odpowiedz
2033 189
zgłoś
Gość 07.09.2018 22:21
Brawo Anja !!! Trzeba mieć odwagę do walki z ciemnogrodem
Odpowiedz
1408 144
zgłoś
Gość 07.09.2018 22:21
Brawo Anja !!! Trzeba mieć odwagę do walki z ciemnogrodem
Odpowiedz
1805 154
zgłoś
Gość 07.09.2018 22:21
Mądrze mówi! Edukacja seksualba w naszym kraju to kompletna porażka.
Ładowanie komentarzy…
« Najstarsze « Starsze Oglądasz 1-30 z 884