Niepełnosprawni z protestu w Sejmie startują w wyborach! "PiS nas UPOKORZYŁ I ZDEPTAŁ"
grzegorz schetyna
10.09.2018 08:30

Niepełnosprawni z protestu w Sejmie startują w wyborach! "PiS nas UPOKORZYŁ I ZDEPTAŁ"

Adrian Glinka i Jakub Hartwich kandydują z list Koalicji Obywatelskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiosną tego roku w Sejmie trwał protest niepełnosprawnych i ich opiekunów, którzy domagali się polepszenia warunków życiowych. Protestujący walczyli o kilkaset złotych zasiłku miesięcznie oraz zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS-u. Dla rządzących ich postulaty okazały się jednak zbyt wygórowane. Skompromitowany poseł Stanisław Pięta chciał nawet wyrzucić niepełnosprawnych z Sejmu przy pomocy policji.

Ostatecznie protest zakończono po 40 dniach. Niepełnosprawnym udało się wywalczyć jedynie podniesienie kwoty renty socjalnej z 865,03 do 1029,80 złotych. Niestety rząd odmówił wypłacenia 500 złotych dodatku "rehabilitacyjnego" dla dorosłych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W proteście udział brali m.in. Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy zapowiadają start w nadchodzących wyborach samorządowych. Glinka do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, a Hartwich - na radnego Torunia. Obaj wystartują w barwach Koalicji Obywatelskiej. Informację podano podczas sobotniej konwencji koalicji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Choć jestem osobą niezależną i nie należę do żadnej partii, to dziś kandyduję z list Koalicji Obywatelskiej do rady mojego miasta Torunia. Chciałbym wprowadzić nasz koronny postulat z Sejmu - 500 złotych dodatku dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz poprawić infrastrukturę dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Wszyscy pamiętamy, jak podczas naszego 40-dniowego protestu PiS nie spełnił obietnic przedwyborczych, jak nas upokorzył, zdeptał, szarpano naszych rodziców, co było widać na filmikach. Powiem szczerze, że się na to nie zgadzam i chcę zmieniać Polskę dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Pomóżcie mi w tym i trzymajcie za mnie kciuki! - zaapelował Hartwich.

Walkę o równouprawnienie niepełnosprawnych zapowiedział także Glinka.

Będę walczył o godność i równouprawnienie takich osób jak ja, żeby nigdy nie miały pod górkę. Jesteśmy po to, aby osoby niepełnosprawne w końcu zostały zauważone - powiedział kandydat.

Na konwencji głos zabrał także Grzegorz Schetyna, którego zdaniem nadchodzące wybory będą przełomowe.

Zaczyna się walka o przyszłość Polski, cztery bitwy, które zdecydują, czy będziemy żyć na wschodzie, czy na zachodzie Europy, czy zwyciężymy i spełni się polski sen o wolności i dobrobycie, czy wygrają ci, którzy chcą zachęcić Polaków, aby sami odbudowali żelazną kurtynę - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

(PAP/Paweł Supernak)
(PAP/Paweł Supernak)
(PAP/Paweł Supernak)
komentarze
+1
+1
wow!
ważne
słabe
straszne
Napisz komentarz
Zwiń komentarze
10-09-2018

gośćCzyli może pracować i zarabiać?

10-09-2018

GośćPrzecież od razu było widać, że oni zachowywali się jak politycy .

10-09-2018

gośćA to po to była ta szopka?

20-09-2018

gośćDlatego ani PO ani Nowoczesna na mój głos liczyć nie mogą .Protest był osób niepełnosprawnych a politycy pod niego się podpięli .Żenada . A byłam … Czytaj całość

16-09-2018

gośćpasuje do totalnej jak nic -, tam wszyscy niepełnosprawni

16-09-2018

gośćToruń, czarno widzę dla was to rzadzenie niepełnosprawnego od tej chamicy protestującej

16-09-2018

gośćten wytatuowany od bazarowej mamuski z Torunia oczywiśnie pierwszy - chamstwo i prostactwo głupiej i bezczelnej mamuni zwyciężyło!

15-09-2018

gośćA kto bedzie na nich glosowal?? Co oni wniosa dobrego do polityki skoro juz na poczatku zaczeli od klamstwa !!Zenada!

15-09-2018

prawdafuj ! brak mi słow na ten cyrk w Sejmie ! żle to do NICH nastawia !!!

15-09-2018

Z ToruniaW radzie która odpowiada w końcu za caly Torun???To odpowedzalnosc za budżet znajomość ustaw a przynajmniej podstaw prawnych i administracyjnych!!! … Czytaj całość