Trwa ładowanie...
Przejdź na

Podróżnicy piszą list do Cejrowskiego: "Nie możemy zakłamywać rzeczywistości ani utrwalać stereotypów. Panu się to zdarza"

246
Podziel się:

"Chodzi nam o szacunek. Nie czujemy się lepszymi, bo jesteśmy z Europy. Nie mówimy, że nie kolegujemy się z innowiercami, bo to niebezpieczne. Nie wspieramy podziałów i dyktatur".

Podróżnicy piszą list do Cejrowskiego: "Nie możemy zakłamywać rzeczywistości ani utrwalać stereotypów. Panu się to zdarza"

Wojciech Cejrowski od dawna słynie ze swoich bezkompromisowych poglądów. Kocha PiS, Tadeusza Rydzyka, nienawidzi Donalda Tuska, Bronisława Komorowskiego, Niemców orazmieszkańców Szczecina, popiera wychowanie dzieci przez bicie i publicznie głosi szarlatańskie teorie o szkodliwości szczepionek, zachęcając rodziców, by nie zabezpieczali swoich dzieci przed groźnymi chorobami, chociaż sam dzieci nie ma.

Ma jednak pretensje do obecnego rządu za wprowadzenie programu 500 plus, który wini za to, że ludzie nie chcą już pracować za niewolnicze stawki, więc nie ma kto wyciąć mu trzciny.

W swoim autorskim cyklu Boso przez świat często komentuje życie społeczności, które odwiedza, w tonie protekcjonalnym i pogardliwym. Zdarza mu się także wyjaśniać miejscowym, że ich życie jest bez sensu, a już szczególnie religia, o ile nie jest katolicka.

Cejrowski bowiem deklaruje się jako gorliwy katolik i nie lubi, gdy ktoś ma inne poglądy. Kilka lat temu próbował nauczać buddystów, zebranych w świątyni w Tajlandii, że ich wiara jest głupia, a Dalajlama modli się do Lucyfera.

Odkąd Cejrowski dostał od Jacka Kurskiego możliwość brylowania w TVP i szerzenia swoich poglądów, nabrał jeszcze większej pewności siebie i radykalizmu. Wtedy innym podróżnikom puściły nerwy. Może trochę szkoda, że dopiero teraz.

Wystosowali do Cejrowskiego list otwarty z apelem, żeby przestał kompromitować polskich podróżników na świecie, a Polaków w kraju wprowadzać w błąd swoimi stronniczymi i ksenofobicznymi komentarzami. Przy okazji wyjaśnili mu, że poznawanie innych kultur, często dużo starszych niż nasza, powinno opierać się na ich zrozumieniu, a nie pouczaniu, co robią źle.

Chodzi nam o SZACUNEK - tłumaczy w liście ponad 160 podróżników. Kiedy wybieramy się w podróż, żeby poznawać inne miejsca, ludzi i kultury – ot, po prostu jako podróżnicy – zabieramy ze sobą nie tylko ciekawość, ale też empatię i właśnie szacunek. Nie czujemy się lepszymi, bo jesteśmy z Europy. Nie mówimy, że nie kolegujemy się z innowiercami, bo to niebezpieczne. Nie wspieramy podziałów i dyktatur. Szczerze i z serca – chcemy zrozumieć drugiego człowieka. Otwieramy się na świat i ludzi. Pan mówi: "mnie nie obchodzi, co oni czują”. Nie wszyscy Polacy są w stanie wyjeżdżać za granicę, a już na pewno niewielu jest w stanie wyjeżdżać bardzo daleko i na dłużej. To my, poniekąd, pokazujemy im świat, mamy wpływ na poglądy ludzi, którzy nas czytają i słuchają. Nie możemy zakłamywać rzeczywistości. Panu się to zdarza. *
Kiedy wracamy z podróży – jako prelegenci i autorzy – poza szacunkiem i odpowiedzialnością za słowa, staramy się mieć ze sobą pewną... pokorę. Bohaterami naszych opowieści powinny być miejsca i ludzie, a nie my sami. *
Utrwalanie stereotypów, europocentryzm i ksenofobia prowadzą do niewiedz
y. Do strachu, lekceważenia i nienawiści. *Nie chcemy się na to godzić. *

Autorzy listu nie ukrywają, że celem podjętej przez nich akcji Z szacunkiem przez świat ma być między innymi bojkot ludzi, głoszących ksenofobiczne poglądy i nawołujące Polaków do nietolerancji. Jasno też wyjaśniają, że bezpośrednią inspiracją stały się dla nich bzdury głoszone publicznie przez Cejrowskiego.

Tak, jest Pan powodem naszej inicjatywy. Ale chcemy grać fair i dlatego zanim podejmiemy działania, piszemy do Pana, jako pierwszego. Chcemy zaprosić Pana do refleksji nad tonem Pana wystąpień i wzięcia większej odpowiedzialności za to, jak Pan podróżuje i jak o swoich podróżach opowiada. Życzymy wielu podróży #zSzacunkiemPrzezSwiat.

Pod listem podpisali się blogerzy, dziennikarze, pisarze, polarnicy, himalaiści, reporterzy i Elżbieta Dzikowska, partnerka i współpracownica zmarłego 20 lat temu Tony'ego Halika.

Niestety, Wojtek jakoś do tej pory nie znalazł czasu, żeby odpisać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(246)
gość
4 lata temu
Każdy, powtarzam, KAŻDY zagorzały k***l czy wyznawca jakiejkolwiek innej wiary ma nierówno pod sufitem. To nie jest człowiek inteligentny. Cejrowski sprawnie posługuje się mową i w tym jest jego siła, ale treści jego wypowiedzi obnażają jego kretynizm.
Gość
4 lata temu
Jaki to katolik jak hejtuje wszystkich?
gość
4 lata temu
nie, nie ma prawa "mówić co chce", jeśli jego program opłacany jest z publicznych pieniędzy
Gośća
4 lata temu
On gada jak potłuczony z tym piep*zonym rachoniem
gość
4 lata temu
Religia robi z mózgu kisiel.
Najnowsze komentarze (246)
gość
4 lata temu
CEJROWSKI to DNO I ZERO
Gość
4 lata temu
Calkiem debilowi nasralo do lba....takich frajerow to pala przez ten t**y ryj
Gość
4 lata temu
Bolszewocki pis slugus
gość
4 lata temu
Nawiedzony obleśny typ. nie oglądam tego g****a w TV, nie mogę na niego patrzeć debila
Gość
4 lata temu
Pudel nie pisz głupot sam manipulujesz ludźmi weź się do solidnej pracy a jak nie to na sybir
gość
4 lata temu
p*********c
Wingate
4 lata temu
Gdzie są. I wielcy podróżnicy Dzikowska która bez męża nic by nie znaczyła to halikbyl gość Przeczytajcie jego życiorys himalaiści co zachowują się jak samolubny. Ciekaw który podróżnik dostał nagrodę Wordpress ale jak ktoś stworzył formule programy to niech nie krytykuje tylko sam wymyślili, a ci ośrodki podróżnicy to się niech schowają albo niech się wybiorą do dżungli impokaza jakimi są kozakami.
Wingate
4 lata temu
Bo na głupoty się nie odpowiada! I nie klaszcze jak inne małpy
qaz
4 lata temu
Mówi o polityce w moim odczuciu prawdę w sposób zrozumiały dla każdego. To że k***l mi nie przeszkadza. Nie lubi P*********w jak ja. Wg mnie jest OK.
Gość
4 lata temu
Do byłej żony idźcie sie spytać czy skonsumowali swoje małżeństwo. W tej bowiem niemocy, WaCka tkwi źródło publicznie wyrażanych frustracji.Jego ex ma także nierówno pod sufitem, ale przynajmniej treścią swoich grafomańskich poradników nikogo nie obraża...
Gość
4 lata temu
P. Wojciech olal tych podroznikow cieplym moczem i dobrze zrobil, hahahahahaha.
Gośćpani.
4 lata temu
Też się pod tym podpisuję.
ORP
4 lata temu
Czytajcie więcej Pudełka. To takie pouczające... Bzdety 😜
gość
4 lata temu
Maja rację. Cejrowski to pseudo-podróżnik. Jeździ, ogląda i opowiada, jak tam jest do bani, bo inaczej. Zawsze znajduje minusy w miejscu, do którego jedzie. Po co wychodził z szafy?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie