Trwa ładowanie...
Przejdź na

Andrzej Sapkowski domaga się 60 MILIONÓW ZŁOTYCH od CD Projektu! Podpisał umowę na 35 tysięcy...

199
Podziel się

Twórca kultowego Wiedźmina stwierdził, że jednak zgodził się na niekorzystne warunki.

Andrzej Sapkowski domaga się 60 MILIONÓW ZŁOTYCH od CD Projektu! Podpisał umowę na 35 tysięcy...
bDThXRxh

Rok temu w brytyjskim serwisie Eurogamer pojawił się obszerny wywiad z Andrzejem Sapkowskim, który stworzył kultową postać Geralta z Rivii. W rozmowie z twórcą Wiedźmina na jaw wyszedł nie do końca korzystny układ zawarty pomiędzy Sapkowskim a spółką CD Projekt, twórcą gry opartej na kultowej sadze. Pisarz nie wierzył w sukces, który może odnieść gra komputerowa, co zaowocowało skandalicznie niską kwotą sprzedaży praw, opiewającą na... jedynie 35 tysięcy złotych.

Byłem na tyle głupi, że od razu sprzedałem prawa za jednym zamachem. Zaoferowali mi procent od zysków, ale powiedziałem, że żadnych zysków nie będzie i że teraz chcę całą kwotę. To było głupie. Byłem na tyle głupi, że zostawiłem wszystko w ich rękach, bo nie wierzyłem w ich sukces. Ale kto mógł go przewidzieć? Ja z pewnością nie - komentował wówczas Sapkowski.

Sprawa rozliczenia jednak wciąż jest żywa. Sapkowski zatrudnił prawników, z których pomocą walczy o… 6% uzyskanych korzyści. To oznacza kwotę 60 milionów złotych:

bDThXRxj

Dość ostrożnościowe podejście i plasujące oczekiwania raczej na minimalnym poziomie nakazuje przyjąć, że w przypadku wykorzystania utworów naszego mocodawcy w podstawowych obszarach prowadzonej działalności, tworzących istotę najważniejszych produktów, właściwie wynagrodzenie winno opiewać na 6 proc. uzyskanych korzyści. Tym samym, odliczając nawet to, co autor uzyskał do tej pory, jak i jednocześnie uwzględniając wzrost zysków ze sprzedaży w szczególności gry »Wiedźmin 3« wraz z dodatkami, uznajmy że roszczenie na tę chwilę opiewa co najmniej na 60 mln zł - czytamy w wezwaniu do zapłaty.

CD Projekt odpiera zarzuty, powołując się na umowę podpisaną z Sapkowskim przed laty:

W ocenie spółki żądania są bezpodstawne zarówno co do zasady, jak i wysokości. Spółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami nabyła prawa do utworów pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia.

bDThXRxp
bDThXRxK
KOMENTARZE
(199)
Gość
3 lata temu
Straciłeś. Pogódź się z tym chłopie. Zachłanność dzisiejszych czasów.
Gość
3 lata temu
Prawo nie działa wstecz. Zgodził się na taką kwotę i wątpię żeby dostał więcej.
Gość
3 lata temu
Andrzejek sam nie chciałeś tej kasy. Było trzeba uwierzyc w siebie!
bDThXRxL
gość
3 lata temu
Umowe podpisałeś, pozamiatane!
gość
3 lata temu
Umowa to umowa. W świetle prawa wszystko się zgadza. Sapkowski raczej powinien być dozgonnie wdzięczny geniuszom z CD Projekt, że rozsławili na cały świat jego nazwisko i prozę.
Najnowsze komentarze (199)
Gość
3 lata temu
Ej ale bez jaj to jest jego twórczość, jego dzieło, gdyby nie On nikt by nigdy w życiu w tą grę nie zagrał. Powinien dostać za to hajs taki jaka faktycznie ma to wszystko wartość. Trochę empatii ludzie
Gość
3 lata temu
Andrzej zjedz Snickersa
Gość
3 lata temu
Prawo jest po jego stronie.
gość
3 lata temu
I****a
gość
3 lata temu
bierze sie 35 tysi na waciki zaliczki i wpisuje w umowie klauzule o peocencie od zyskow....sapkowski- przepisarz, ale sknera....gdyby na spotkanie o sprzdezy praw do swojej tworczosci poszedl z prawniliem to by mu doradzil.....ale polaszczyl sie na 35 tysi....chytry dwa razy traci. NIGDY nie zalatwia sie takich spraw samemu!!!!!!!! nigdy nie podpisuje sie niczego bez prawnika...... i troche wiecej wiary w siebie!!!
Gość
3 lata temu
Facet który stworzył postać fantastyczna powinien mieć więcej fantazji i bystrzej patrzeć na otaczający świat ... k
gość
3 lata temu
1. Jakby nie było żadnej podstawy w prawie to by żaden adwokat się nie zabrał za sprawę. 2. owszem Sapkowski stworzył Postacie oraz świat Wiedźmina - ale książki były wydawane przez wiele lat za granicą i dopiero po powstaniu produktu firm CD Projekt nastąpił boom popularności zagranicznej Wiedźmina. 3. Popularność gry i studia wynikała nie tylko z treści gry - ale też z działań zupełnie niezależnych od Sapkowskiego. Nie da się przypisać pisarzowi tego iż CD Projekt przedstawił główne dodatki do gry ZA DARMO - co zyskało rozgłos wśród graczy którzy są zmuszeni od wielu lat aby dokupywać tzw DLC - czyli rozszerzenia gry o fabułę czy przedmioty. 4. Wybór między procentem ze sprzedaży czy ustaloną kwotą jest częstą sytuacją w rozrywce - przykładowo są filmy które miały prognozowane niskie zyski gdzie rezygnowano z procentowego wynagrodzenia. Potem okazywało się to błędem.
gość
3 lata temu
Słabe to, nie chciał czekać na zysk tylko ugrać całą kwotę od zaraz bez ryzyka, a teraz chce bazować na sukcesie gry?
bDThXRxD
eve
3 lata temu
samozaoranie wiec nie wiem po co prawnicy i cały cyrk "Byłem na tyle g***i, że od razu sprzedałem prawa za jednym zamachem. Zaoferowali mi procent od zysków, ale powiedziałem, że żadnych zysków nie będzie i że teraz chcę całą kwotę."
gość
3 lata temu
dalej jest g***i, takimi wywiadami tylko podkłada się
Gość
3 lata temu
Panie Andrzeju my czekamy na kolejną książkę!!!
gość
3 lata temu
Sapkowski stworzył wiedźmina i trzeba mu przyznać że książki są rewelacyjne ALE... to dzięki grom przeczytała je niezliczona ilość ludzi, gdyby nie gry to pewnie jedna czwarta by ich nie przeczytała czyli czy nie powinien zapłacić CD Projekt części zysków ze sprzedaży książek? Bo idąc jego tokiem myślenia powinien i to duuuużo!
gość
3 lata temu
gruby i****a
Gość
3 lata temu
Kiepsko! Można się jedynie w d**ę ugryźć.
...
Następna strona
bDThXRyf